Eskişehir'de Milli Eğitim'e sert eleştiriler ve sorular...

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir'de Milli Eğitim'e sert eleştiriler ve sorular...
A
a

Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün başarısız olduğunu ve karne notlarının düştüğünü savunan Odunpazarı İlçe Başkanı Gürol Yer, sığınmacı öğrenci sorunu, velilerin ekonomik zorlukları ve kapatılan/yeri değiştirilen okullar gibi konularda da eleştirilerde bulundu.

Sütiş Eskişehir
Eskişehir'de Odunpazarı İlçe Başkanı Gürol Yer, haftalık basın açıklaması ile gündemi değerlendirdi. Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne eleştirilerde bulunan Yer, karne notları, okullarda sığınmacı sorunu, velilerin yaşamış olduğu ekonomik problemler ve kapatılan, yeri değiştirilen okullar hakkında değerlendirmelerde bulundu. Yer, "İl Milli Eğitimi sınıfta kalmıştır" ifadelerine yer verdi.

"ÇOCUKLARIMIZ OKULLARDAN SOĞUDU"

Yer, karne notlarında öğrenciler ve öğretmenler açısından iyileştirme yapılması gerektiğini belirterek, "14 Haziran 2024 Cuma günü 2023-24 eğitim öğretim dönemi tamamlandı. Konuyla bağlantılı olarak 25 Ocak 2024 günü ara tatil sebebiyle kamuoyuna yaptığımız açıklamada Eskişehir İl Milli Eğitimini notlandırmış ve karne notlarının başarısız olduğunu paylaşmıştık. Bugüne gelen süreçte bizim izlememiz, incelememiz ve tespitlerimizde Eskişehir İl Milli Eğitimi karne notunda bir gelişme, iyileşme olmamış aksine mevcut başarısızlıklara yenileri eklenerek notları daha da düşmüş ve neticede başarısız olup notları sınıfta kaldı olarak tescil olmuştur. Bu bahsi açtığımızda ilk not verenler önce eğitimin ana unsuru olan öğretmenlerimizdir. Çocuklarımızı emanet ettiğimiz öğretmenlerimiz öncelikle terk edilmiş liyakat ortamından dolayı huzursuz, gönülsüz ve rahatsız bir şekilde görev icra etmeye çalışmaktadırlar. Öğretmenlerimizin eğitim verimliliği ve sürekliliği ehil olmayan yandaş sendika mensubu okulyöneticilerince heder edilmekte, kesintiye uğratılmaktadır.Bu noktada hakkaniyet sahibi, insan sever ve görev aşığı olan bir elin parmağı sayısını geçmeyecek yönetici ve okul müdürünü tenzih ile buradan saygı ile selamlıyoruz.Eğitimin bir diğer asli unsuru öğrencilerimiz ise öncelikle ekonomik ve sosyal sıkıntılar psikolojisinde eğitim almaya çalışırlarken yönetenlerin kafa gerisi düşüncelerini ve sürekli değişen sistemi okullarda uygulama ve test etme gayretleri neticesi çocuklarımız okullardan soğumuştur. Karne notuna bağlı eksenli bir sistem ile karşı karşıya kalmanın olumsuz duygusunu maalesef çocuklarımız yaşamaktadırlar" diye konuştu.

"ÇÖZÜM ODAKLI KARARLAR VERİLSİN"

Okullardaki sığınmacı öğrenciler nedeniyle yaşanan sosyolojik zorluklara değinen Yer, "Özellikle Odunpazarı’nda Emek, Erenköy, Gündoğdu, Huzur ve Yenidoğan Mahallelerinde bulunan ilk ve orta okullarda kimi sınıflarda ülkemizde davetsiz olarak bulunan sığınmacıların çocukları yarıya yakın sayıya ulaşmış ve bu durum psikolojik bir boyutu aşmış durumdadır. Kendi çocuklarımız zorlanmakta, öğretmenlerimiz zorlanmakta haliyle sığınmacı çocukları da zorlanmaktadır.Biliyoruz ki konunun muhatabı Milli Eğitim bu konuda hiçbir araştırma, önlem, ön alma, süreç yönetimi yapmamış ve konuyu bihaber seyretmektedir. Buradan çağrımız bu konuya özellikle bir ilgi geliştirilmesi, incelenmesi devamında çözüm odaklı kararlar verilmesi beklenti ve gereksinimdir diyoruz" dedi.

"ÜCRETLER VELİLERİ CANINDAN BEZDİRMİŞTİR"

Yer, velilerin yaşadığı ekonomik zorluklardan bahsederek okullar tarafından velilerden istenen eğitim ücretlerini şöyle değerlendirdi: "Eğitim öğretim sürecinin üçüncü asli unsuru öğrenci velileri işin en mağdur tarafıdır.Ekonomik şartlardan dolayı ve özellikle anneler evlatlarına harçlık vermekte, yada beslenme çantası doldurmakta gerçekten çok ama çok zorlanmaktadır. Marketlerde bir çocuk için alınacak ürünlerin fiyatları yada en azından bir adet meyvenin fiyatı, okul kantinlerinin fiyatları, okul servis ücretleri derken devamında yıl içinde etkinliklerde velilerden istenilen malzeme, materyal benzeri ücret karşılığı durumlar, dönem başı okul kıyafeti ve kırtasiye gereksinimlerinin astronomik bedelleri velileri her dönem canından bezdirmektedir. Devamında okulların güvenlik, temizlik, bakım ve sürdürülmesi elzem tüm ihtiyaçları okul aile birliklerine havale ile  dolayısıyla velilerden talep durumuna gelmiştir."

"KİMSENİN AKLINA TURAN İLKOKULU GELMİYOR!"

Bazı mahallelerde yaşanan okul eksiğinin yaratmış olduğu problemleri dile getiren Yer," Emek Mahallemizde bir düz lise olmaması neredeyse kronikleşen ilçe yolları konusuyla yarışır duruma gelmiştir. Neyse ki yerel seçim sürecinde AKP Odunpazarı adayı buranın ihalesinin yapıldığını duyurmuş geçtiğimiz hafta ise yine AKP il başkanı Emek Mahallesindeki lise inşaatının yer tesliminin yapıldığını açıklamıştır. Yani bizim anladığımız ve gördüğümüz Milli Eğitim bu konuları iktidar partisine devretmiş ve rahatlamış. Yine Yukarı Mahalle dediğimiz ve toplamda 6 mahalle olan Odunpazarı tarihi bölgede olan 2 ilkokul çok önceki süreçlerde kapatılmış olup o bölgede ilkokul yoktur.
Çocuklarımız Yunusemre İlkokulu, Cengiz Topel İlkokulu, Kurtuluş İlkokuluna tercih durumunda kalmışlardır. Okul öncesi eğitim içinde o bölgede yine herhangi bir okul yoktur. Çocuklarına eğitim aldırmak için uzak okullara servis bulabilen velilerin karşısına bu sefer bölgenin gün içinde trafiğe kapalı olması çıkmaktadır. Neresinden bakarsan problem çok ciddi ve büyük yaşanıyor ama kimsenin aklına bomboş duran Turan İlkokulunu açmak niyeyse gelmiyor.
Biz buradan Milli Eğitime seslenelim Turan İlkokulunu, okul öncesini kapsayacak şekilde açınız ve bölge insanlarımızı rahatlatınız. Devamında Orhangazi, Sümer ve Osmangazi mahallelerimizde okulların durumunu daha önce paylaşmıştık. Hem Osmangazi Orta Okulu Hem Dr. Mustafa Çamkoru Ortaokulunda bir milim bile bir ilerleme olmamış ve olumsuzluklar devam etmektedir" çağrısında bulundu.

"NİYE AÇTINIZ NİYE KAPATIYORSUNUZ?"

Gündoğdu Mahallesi'nden Erenköy Mahallesi'ne taşınacak olan Süleyman Şah Anadolu Lisesi ve Erenköy Mahallesi'nde bulunan Nurettin Topçu Anadolu Lisesi'nin kapatılmasına yönelik açıklama beklediklerini dile getiren Yer, "2015 yılında Suriye’de bulunan ve Türk toprağı olan Süleyman Şah türbesi bölgedeki gelişmeler üzerine özel bir çalışmayla Türkiye Suriye sınırına nakledilmişti.İşte adının kaderindendir. Süleyman Şah Anadolu Lisesi Gündoğdu Mahallesi içinde açıldı şimdi ise bilinmeyen bir sebeple Erenköy Mahallesinde bir binaya nakledileceği söylenmektedir.Nereden bakarsanız plansız, programsız bir durum ve bunu açık olarak eleştiriyoruz.Burası Bir Anadolu Lisesi okulda şuan eğitime devam eden şehrin uzak pek  çok mahallesinden, Ağapınardan, Sevinç Kırsal Mahallelerimizden çocuklarımızın buraya ulaşımı devamında evlerine özellikle kış günleri karanlıkta nasıl döneceklerini yani çocukları hiç düşünen yok mu diye bir soru insan aklına hemen geliveriyor. Bahsettiğimiz okulun şimdiki yeri hiçbir ulaşım güzergahında olmayıp tüm öğrenciler ya uzun bir yol yürüyecek yada astronomik rakamlarda servis tutma mecburiyetinde olacaklardır. Bizim bu bağlamda buradan Büyükşehir Belediyemizden isteğimiz Milli Eğitimin 2024 yılı için eğitime alacağı okullara yönelik ulaşım düzenlemesinde özel bir ehemmiyet göstermesi olacaktır.Yine Erenköy Bölgesinde bulunan Nurettin Topçu Anadolu Lisesinin kapatılacağı ve öğrencilerin diğer okullara dağıtılacağı söylenmektedir. Buradan şaşırmadığımızı belirterek soruyoruz niye açtınız, niye kapatıyorsunuz? Nereden bakarsan bir tutarsızlık durumu ve kamuoyu adına bir açıklama beklentisi olduğunu belirtelim. Bunun yanında bölgede bulunan bir okul inşaatının bitmesi üzerinden yaklaşık 4 yıl geçmiş olmasına rağmen teslim alınmadığı ve resmen çürümeye terk edildiği iddiası da cevap bekleyen bir soru olarak karşımıza çıkmaktadır" ifadelerini kullandı.
 
Kaynak : HABER MERKEZİ
Şahin Erden Kuyumculuk
15 Temmuz 2024
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi