Eskişehir'de Kurban Bayramı'nda kırmızı et fiyatları ne kadar?

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir'de Kurban Bayramı'nda kırmızı et fiyatları ne kadar?
A
a

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala kasaplar da kıyma çektirmek veya kurbanlık etlerini parçalatmak isteyen vatandaşlar için hazırlıklarını tamamladı. Özellikle elektriğe gelen zamlarla birlikte maliyetlerin arttığını söyleyen Kasap Kadir Şen, kıyma çekimi ve karkas et parçalama fiyatlarında da yüzde 50’lik bir artış olduğunu söyledi.

Sütiş Eskişehir
Yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle Eskişehir’deki kasapları da yoğun mesai bekliyor. Kurbanlık etlerini parçalatmak ya da kıyma çektirmek isteyen vatandaşlar kasaplara akın edecek. Eskişehir’de uzun yıllardır kasaplık yapan Kadir Şen, kıyma çekimi ve karkas parçalama fiyatları hakkında bilgi verdi. Geçen yıla oranla fiyatlar yüzde 50’lik bir artış yaşandığını belirten Şen, “Kıyma çekiminin kilosu 15 lira. Kuzu karkas parçalama 700 lira. Geçen sene kuzu karkas parçalama 400 liraydı, kıyma çekiminin kilosu da 10 liraydı. Elektriğe gelen zamlardan maliyeti artırıyor. Bu da fiyatlara yansıyor” dedi. 

POŞETTE SAKLANMAMALI

Kurban kesecek olan vatandaşlara etlerin saklanması konusunda da uyarılarda bulunan Şen, “Kurban kesecek vatandaşlarımız poşeti sadece etleri taşımak için kullanmalılar. Poşetteki eti dolaba koyuyorlar. Bu yanlıştır. Sadece kesim yerlerinden kasaba gelecek şekilde poşetle taşınabilir. Poşetten çıkarmaları lazım. Bir sofra bezi üzerine etleri yaymak gerekir. Etler birbirine temas edip yeşermemeli. Etler kesimden sonra 12 saat dinlendikten sonra kıyma çekimi yapılmalı. Et kesildikten hemen sonra kıyma çekilirse çamur gibi olur. Dinlenmediği için et rengini almıyor. 1 gün sonra gelen etler daha güzel çekilir. Dinlenmiş olduğu için daha da lezzetli olur” ifadelerini kullandı.

50 LİRALIK DÜŞÜŞ VAR

Ayrıca Kurban Bayramı’nın gelmesiyle kırmızı et fiyatlarında da yaklaşık 50 liralık bir düşüş yaşandığını söyleyen Şen, “Kırmızı et fiyatları düşüşe geçti. Kıymanın kilosu 585 liraydı, şu an 535 lira. 50 TL civarında bir indirim var şu anda. Bayramda vatandaşın elinde et olacağı için 1 aylık süre içerisinde fiyatlar etkilenmez. 1 aydan sonra fiyatlarda artış gözükür. Talep başlayınca fiyatlarda artış olabilir” ifadelerini kullandı. 

Kırmızı et fiyatları şu şekilde:

Kıyma: 535 TL/Kg
Dana kuşbaşı: 600 TL /Kg
Dana rosto: 600 TL/Kg
Dana biftek: 700 TL / Kg
Kuzu kuşbaşı: 650 TL / Kg

 
Kaynak : M. ANIL AKSOY
Şahin Erden Kuyumculuk
15 Temmuz 2024
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi