Eskişehir'de kampanyalar da işe yaramadı: Bulunamıyor

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir'de kampanyalar da işe yaramadı: Bulunamıyor
A
a

Eskişehir'de son birkaç aydır bozuk para bulmak imkansız hale geldi. Bu durumdan en çok etkilenenler ise fırıncılar oldu. Para üstü veremedikleri için müşterilerle tartışmak zorunda kalan fırıncılar, son çare olarak dilencilerden bozuk para istemeye başladı. Bazı fırın işletmeleri bozuk para getirene poğaça vb. ürünler hediye ederek kampanya başlatmıştı ancak bu bile yeterli ol

Sütiş Eskişehir

Eskişehir'de son birkaç aydır yaşanan bozuk para sıkıntısı fırıncıları adeta dilenci durumuna düşürdü. Para üstü veremedikleri için müşterilerle tartışmak zorunda kalan fırıncılar, son çare olarak dilencilerden bozuk para istemeye başladı. Eskişehir'deki fırıncılar bozuk para sıkıntısının çözümü için yetkililerden yardım bekliyor. Vatandaşların da 1 lira ve 50 kuruş gibi küçük paraları kullanmaya devam etmesi ve geri dolaşıma sokması bu sorunun çözümüne katkı sağlayabilir.

Bazı fırınlar ise bozuk para sıkıntısını aşmak için ilginç bir kampanya başlatmıştı. Bu kampanya kapsamında bozuk para getiren müşterilere poğaça, simit ve çay gibi ürünler hediye ediliyordu. Fakat bu kampanyanın fırıncılara ne kadar fayda sağlayacağı ise tartışma konusu. 

ESKİŞEHİR'DE 6 AYDIR BOZUK PARA BULAMIYORLAR!

Fırıncılar, yaklaşık 6 aydır bozuk para bulmak konusunda sıkıntı yaşıyor. Son dönemlerde vatandaşların kullanımını azaltması nedeniyle bozuk para bulamayan işletmeler, diğer işletmelerden de aynı sorun sebebiyle bozuk para tedarik edemiyor. Merkez Bankasından yeterli tedarik yapamadıklarını ifade eden işletme sahipleri, ihtiyaçlarını spor salonu kantini, kahvehane ve dolmuşçu gibi küçük esnaftan yardım alarak karşılamaya çalışıyor. Bazen dilencilerden bile bozuk para istediğini aktaran esnaf, müşteriye para üstünü vermek konusunda sıkıntı yaşadığı zamanlarda zararına satışlar da gerçekleştiriyor. Fırıncılar, konuyla ilgili hem vatandaşlardan hem de yetkililerden yardım istiyor.

ESKİŞEHİR'DE FIRINCILAR BOZUK PARAYI DİLENCİLERE SORUYOR

Eskişehir'de fırın işletmesi olan Oğuzkan Akbal, bozuk para sıkıntısının yerelle sınırlı kalmadığını belirtti. 1 liranın ve 50 kuruşun eskisi kadar değerli olmaması nedeniyle vatandaşların kullanımını azalttığını ve geri dolaşıma katmadığını dile getiren Akbal, “Dolaşımdaki bozuk parada sürekli bir düşüş oluyor. Merkez Bankası da bu sıralar sanırım daha az para basıyor ya da esnaftan ve ticaret yapanlardan talep geldiği için bozuk parayı kotalı veriyor. Dolayısıyla biraz elimiz kolumuz sıkışıyor. Bizim ekmeğimiz de şu an 7 lira. Vatandaşa 3 lira para üstü verirken bir bozuk para sıkıntısı yaşıyoruz. Müşterilerimizden o konuda destek istiyoruz. Sağ olsunlar onlar da bize evlerinde biriktirdikleri bozuk paraları getirip, bütünletiyorlar. Diğer türlü zaten şu an bozuk para bulmakta çok zorlanıyoruz. Ben bazen sokaklardaki dilencilere soruyorum, ‘Bozuk paranız varsa bütünleyelim’ diyorum. Ama onlarda da artık pek bozuk para bulunmuyor, kağıt paraya geçmişler. Biz bir ürüne 7-8 lira dediğimiz zaman o para üstünü vermekle yükümlüyüz, vermeme şansımız yok. Bozuk para bulamadığımız zaman bir yerden sonra 25 kuruşlara dönüyoruz. O da bitiyor, sonrasında ister istemez geriliyoruz. Çünkü bir insana ‘Para üstü yok, veremem. Bozuğum bulunmuyor’ diyemezsin. İster istemez ‘Nereden buluruz? Nasıl buluruz? Birisi getirir mi? diye içten içe telaş yapıyoruz” dedi.

ESNAF BOZUK PARA SIKINTISINI ÇÖZEMİYOR

Kadın girişimci Hatice Hancı ise bankalardan bile bozuk para tedarik edemediklerini aktararak, “Spor salonu kantini ve kahvehaneler gibi küçük esnaftan para topluyoruz, rica ediyoruz. Dolmuşçulardan bozuk para istiyoruz. Müşteriye bazen paramız çıkmayabiliyor. Ne yapıyoruz? ‘Sonra getir’ diyoruz. Müşteriye karşı ne yapabiliriz? Yani onların da yapacağı bir şey yok. Bozuk parada 6-7 aydır sıkıntı var. Eskiden öyle bir sıkıntı yoktu. Küsuratlar vardı ama para da çoktu piyasada. Vatandaşta da vardı. Şu anda vatandaşta da yok. Metal para yok, küçük paralar yok. Bizim de bazen kaybımız büyük oluyor. Müşteride olmayınca ne yapacağım? Bizde de yok. Para üstü olarak poğaça da vermiyoruz. ‘Sonra getir’ diyoruz. Mesela diyelim ki müşterinin masrafı 52 lira tuttu, ‘3 lirayı sonra getirin, getiremezseniz de canınız sağ olsun’ diyoruz. Bizim orada bir kaybımız oluyor mu? Oluyor ama yapacak bir şey yok. Ne yapalım, bulamıyoruz. Bütün imkânları zorluyoruz ama bozuk para sıkıntısını çözemiyoruz” şeklinde konuştu.

Kaynak : İHA
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon
adiniz 1 Mart 2024 20:53

gramaji arttirip 10 tl yapsinlar ekmegi ..hicmi kafalari calismiyor

0 0 Cevap Yaz
Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi