Eskişehir'de İYİ Parti'den önemli açıklama: CHP'nin kucağına itildik!

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir'de İYİ Parti'den önemli açıklama: CHP'nin kucağına itildik!
A
a

İYİ Parti İl Başkanı Serdar Ulucan,ESTV’de yayınlanan “Ekstra Gündem” Programında gündemi değerlendirdi. Geride kalan mahalli seçimlerde istediği sonucu alamayan İYİ Parti’nin İl Başkanı Ulucan; “Vekil kaybı yaşamamız seçmen gözünde kırgınlık yaratsa da seçimin asıl sonucunu ekonomi algısı üzerinden yapılan siyaset belirledi” diye konuştu.

Sütiş Eskişehir
İYİ Parti İl Başkanı Serdar Ulucan, ESTV’de yayınlanan “Ekstra Gündem” programında seçim sonrasındaki süreci değerlendirdi. Gazeteci Sedat Aydoğan’ın sorularını yanıtlayan Ulucan, seçim sonuçları üzerinde ülkedeki ekonomik koşulların etkisi olduğunu kaydetti.

SEÇMENDE KIRGINLIK OLUŞTU

İYİ Parti’nin ilk kez hür ve müstakil olarak mahalli seçimlere girdiğini kaydeden İl Başkanı Serdar Ulucan; “Seçim süreci boyunca partimizin politikalarını ve adaylarını tanıtmak için çaba gösterdik. Ancak hem şehrimizde hem de ülke genelinde siyasi konjonktürel yapıdan dolayı seçmen kararını verdi. Demokrasinin en önemli unsuru seçmenin iradesidir. Buna saygı duyuyoruz. Milletimize hizmet etme noktasında seçmenin bize çıkardığı notları aldık.  Eskişehir özelinde ise, biz göreve gelmeden önceki süreçte parti içerisindeki rekabet üslupsuza sosyal medyalarda yapılıyordu. Kişilerin kendi çıkarları doğrultusunda hareket etmeleri vardı ve biliyorsunuz bir vekil kaybı yaşamamız da seçmen gözünde kırgınlık oluşturdu. Bununla beraber ulusal düzeyde partimiz karşıtlığında yapılan propagandalar siyasi algıları değiştirdi. 14-28 Mayıs seçimlerinde bunu gördük, mahalli seçimlerde de aynısını yaşadık. Ben seçilen tüm belediye başkanlarına başarılar diliyorum” dedi.

CHP’YE VERİLEN OYLAR EMANET

Her seçimin kendisine özel şartları olduğunu kaydeden İl Başkanı Ulucan, “Cumhurbaşkanlığı sisteminin getirdiği sonuçlar nedeniyle oluşan ittifaklar vardı. 14-28 Mayıs seçimlerinde şunu gördük; bizi seçimlerde terör örgütleri ile iltisaklı olan partilerin yanında durmamızla eleştirdiler. O günlerde algı bunun üzerine kuruldu. Yerel seçimler sürecine geldiğimizde ise makro ekonomik sıkıntılar millete telkin edildi. Emeklilerin durumundan, EYT’lilerin durumuna, işçisinden çiftçisine kadar herkesin durumunedeniyle seçmenin tercihi ekonomiden yana oldu. Kutuplaşmış siyasi yapı nedeniyle de mevcut hükümete bir kart göstermek istedi. Bunu da ana muhalefet partisi üzerinden yapmayı tercih etti. Seçmen ana muhalefete oylarını emanet etti ve seni bundan sonra izleyip göreceğiz mesajı verdi.  Çalışmazsan bizyine değişiklik yaparız dedi” şeklinde konuştu.
Eskişehir’de 140 bine yakın seçmenin sandığa gitmediğini, sandığa küstüğünü de kaydeden İl Başkanı Serdar Ulucan; “Asıl meseleye buradan bakmak gerekli. Biz neden 140 bin seçmeni özgür iradesini göstermesi için sandığa getiremedik? Bu büyük bir eksik. Demokrasinin tam olması için katılımın de aynı oranda yüksek olması gerekli.” dedi.

BİZİ CHP’YE MECBUR ETTİLER

İYİ Parti’nin kuruluşundan bu yana gelişen süreci yorumlayan Ulucan; “İYİ Parti çok zor şartlarda kuruldu. Parti kurulurken ülke rejim değişikliğine gitti. Vatanperver insanlar olarak o dönemde hayır propagandası yaptık. Çünkü ülkemiz yüzde 51 ile yüzde 49 arasına sıkıştırılmamalıydı. Parti kurulduktan sonra da çok kısa sürede teşkilatlanmaları bitirdik. İYİ Parti seçime girer mi giremez mi noktasındayken bizi bir el getirdi Cumhuriyet Halk Partisi’nin kucağına itti.15 Milletvekili verilerek sihirli bir el bizi CHP’ye mecbur bıraktı. Bunu genel başkanımızda söylediği için rahat konuşuyorum. Keşke biz o 15 milletvekilini almasaydık, TBMM’de grup kurmasaydık, 100 bin imzayla cumhurbaşkanı adayını çıkarsaydık biz kendimizi o zaman milletimize daha rahat anlatabilirdik. Daha sonra 6’lı masa durumu var. O dönemde genel başkanımız masadan kalkmadı, masadan itildi! Ama dediğim gibi Türk siyaseti algılar üzerinden sürdürüldüğü için masadan kalktı dediler ve o günün de günah keçisi İYİ Parti oldu.

IŞIK ARARKEN KARANLIKTA KALIRLAR!

Bir başka konu da dün mahalli idareler yerel seçimlerinde İYİ Parti çatısı altında mücadele etmeyenler, başka partilerin altında kendilerine koltuk arayanlar, kendilerine yer edinmeye çalışanlar, kendi ya da yakınlarının ikballeri için çalışanlar bugün bakıyoruz, sosyal medyalarında ya da kendilerine yakın basın organlarında İYİ Parti’yi dizayn etmeye çalışıyorlar. Ben de şunu söylüyorum; Doğrunun yanında çok kişi yoktur. Güçlünün yanında belki herkes olabilir. Biz iyi ki o günleri yaşamışız. Bizim arkamızda sihirli bir güç yoktu. Büyük güçler bulunmuyordu. Siyaset kısa dönemde kazanılan bir mecra değildir. Ben doğarken kulağıma başkan diye okunmadı, ölünce de mezarımda başkan yazmayacak. Ben ilkelerimden, doğrularımdan geçmeden, net, kararlı ve yarınlara umut olacak bir siyaset yapıyorum. Yarınlarda ülkemize ve şehrimize hangi hizmetleri yaparız diye bakıyorum. Ama bu arkadaşlara da şunu demeden geçemiyorum. Lamba nerede yandı, ışık nerede yandı derken bir gün bir bakacaklar ki hepsi kapkaranlıkta kalmış. İyi düşünsünler, doğru düşünsünler. Herkes hata yapabilir, bizim kapımız herkese açık. Ancak geldiklerinde de zoru gördüklerinde geri gitmesinler. Düğünde herkes olur da mühim olan cenazede kimlerle olduğundur.” diye konuştu.

KURULTAY BİZİM DÜĞÜNÜMÜZ

İl Başkanı Ulucan, 27 Nisan’da yapılacak parti kurultayına ilişkin olarak da; “Üç genel başkan adayımız var. Sayın Koray Aydın, Sayın Müsavvat Dervişoğlu ve Sayın Mehmet Tolga Akalın genel başkanlığımız için aday oldular. Kurucu genel başkanımız bilgi ve becerileriyle, devlet tecrübelerini aktarmaya devam edecek. Üç adaydan hangisi olursa olsun bu partinin en iyi noktalara gelmesi için çalışacaklardır. Delegelerimiz en özgür idaresiyle gider tercihini yapar. Biz Eskişehir olarak bu kurultaydan sonra orada da bir temsilcimiz olsun istiyoruz. Parti organlarında temsil edilmek istiyoruz. Bu vesileyle kurultayımız hepimize hayırlı olsun. Kurultaylar bizim için toydur, düğün yeridir” diye konuştu.
 
Kaynak : MUHABİR - TUĞÇE KAŞ
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi