Eskişehir'de ikinci el otomobil piyasasını altüst eden tablo!

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir'de ikinci el otomobil piyasasını altüst eden tablo!
A
a

Eskişehir Oto Galericileri Yardımlaşma Derneği Başkanı Haluk Olcay, ikinci el otomobil piyasasının bayramda da hareketlenmediğini ve yaz aylarının durgun geçeceğini söyledi. Fiyatlarda düşüş olmasına rağmen talep yetersizliği nedeniyle satışlar istenilen seviyede değil.

Sütiş Eskişehir
İkinci el otomobil piyasası hakkında değerlendirmelerde bulunan Eskişehir Oto Galericileri Yardımlaşma Derneği Başkanı Haluk Olcay, “Arkadaşların çoğu bayram hareketini yakalar mıyız diye düşünüyor ama o hareketin olmadığını görüyoruz. Bu sene istenilen satış rakamları yakalanamayacak ve yaz keyifsiz geçecek gibi gözüküyor” dedi.

Eskişehir Oto Galericileri Yardımlaşma Derneği Başkanı Haluk Olcay, ikinci el otomobil piyasasını değerlendirdi. Fiyatların gerilemesine rağmen sektörün durgun olduğunu belirten Olcay, piyasanın sorunlarından bahsetti. Yetişmiş personel bulamadıklarını ve iş yeri sayılarının giderek azaldığını söyleyen Olcay, “Bayram öncesi çok keyifli değil piyasa. Alım gücü düşmüş durumda. Kredilerin az çıkması ve kredi oranlarının faiz oranlarının yüksek olması sektörü etkilemiş durumda. 1 Temmuz itibariyle sıfır otomobilde Avrupa Birliği'nin uygulamalarından kaynaklı olarak bir düzenleme var. Bazı güvenlik paketli araçlar artık Türkiye'de sıfır otomobil olarak satılamayacak. Dolayısıyla distribütörlerin elinde bulunan bu araçlarda ciddi rakamlarda indirimler var. O indirimler ikinci ele eksi yönde çok fazla yansıyor. İkinci elin satılmamasına neden oluyor. yüksek model arabalar. Mal satılmayınca fiyatları esnaf geri çekmeye başladı. Fiyatlarda biraz düşüş var. Arkadaşların çoğu bayram hareketini yakalar mıyız diye düşünüyor ama o hareketin olmadığını görüyoruz şu an. Bu sene istenilen rakamlar yakalanamayacak ve yaz keyifsiz geçecek gibi” ifadelerini kullandı. Galericilerin personel bulmakta zorlandığını dile getiren Olcay, “Yetişmiş personel sayısı maalesef sektörde çok az. Genelde herkes bir süre sonra kendi iş yerlerini açmaya çalışıyor. Son dönemde Eskişehir'de 350-400 iş yeri sahibi vardı. Bu rakamın biraz azalacağını düşünüyorum” dedi.

GURBETÇİLER HAREKET KAZANDIRIYOR

Kiralık araç piyasasının hareketli olduğunu söyleyen Olcay, “Eskişehir'de iyi çalışan kiralamacı arkadaşlarımız var. Günde bin 500 civarında kiralık araç var. Özellikle Belçika'dan gelen yurttaşlarımız kiralama yönünde sektöre baya ciddi hacim kazandırıyor. O sektör daha da gelişecek. Eskişehir'de de bu sayının artacağını düşünüyorum. Tabii Eskişehir'in trafiğini yoğunlaştıran da bir durum bu” şeklinde konuştu.
Kaynak : HABER MERKEZİ
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi