Eskişehir'de esnafın kabusu bitiyor: Pos cihazı ve kefil...

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir'de esnafın kabusu bitiyor: Pos cihazı ve kefil...
A
a

Eskişehirli esnafı sevindirecek haber sonunda duyuruldu. Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ekrem Birsen ile özel bir banka arasında, esnaf ve sanaatkarların pos cihazı komisyonlarındaki yüksek ücretler ve kredi kullanımında kefil bulma zorluğu gibi sorunların çözümüne yönelik bir protokol anlaşması imzalandı.

Sütiş Eskişehir
Esnaf ve Sanaatkarlar Odası Başkanı Ekrem Birsen ve özel bir banka arasında esnaf ve sanaatkarların pos cihazlarına ödediği yüksek komisyonlar ve kredi kullanımında kefil bulamamaktan kaynaklı sorunların çözümüne yönelik protokol anlaşması imzalandı. Protokol görüşmesine Eskişehir Şoförler Odası Başkanı Kadir Ağır ve Pazarcılar Odası Başkanı Mehmet Çiçek de katıldı. Birsen, “İnşallah yapılacağımız anlaşmayla esnaf ve sanatkarımız bankacılık hizmetlerinde bir takım rahatlıklarla ticaretini daha kolay yapabilecek. Daha çok kazanmak ve Eskişehir’e daha iyi hizmet edebilmek için kendini rahatlatmış olacaktır” dedi.

Tüm esnaf ve sanatkarlar hayırlı olması dileklerini ileten Birsen, “Bugün Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu aracılığıyla Türkiye genelinde özel bir bankanın esnaf ve sanatkarlara bir takım avantaj sağlayacak protokolü imzalamak için buradayız. Esnaf ve sanatkarımızın en büyük sorunu pos cihazlarına ödemiş olduğu yüksek oranlardaki komisyonlar. Kredi kullanımında ipotek ve kefil bulamama durumundan kaynaklanan bir takım sorunları yine bankanın özellikle esnaf avantaj paketi adı altında esnaf ve sanatkarlara bir takım avantajlar sunacağı bu protokolü Eskişehir'de uygulamaya başlayacağız. İnşallah esnaf ve sanatkarımız kullanmış olduğu kredide ödeyeceği komisyon oranındaki düşürülmüş olan faiz oranlarıyla birlikte daha da rahatlayacağı kanaatindeyim” diye konuştu.

“ESKİŞEHİR’DE BU POTANSİYELİ DAHA YÜKSEĞE TAŞIYACAĞIZ”

Esnaflar için verilecek bankacılık desteklerini açıklayan Banka Temsilcisi Tüzel Bankacılık Ortaklığı Müdürü Yunus Acar, “Konjonktürde biliyorsunuz artık esnafımız için bankacılık maliyetleri yüksek bir seviyeye geldi. Ben ve başkanımız yaptığımız görüşmede esnafımıza destek olacak neler yapabileceğimiz üzerine uzunca çalıştık. Daha sonra bu çalışma neticesinde esnaf avantaj paketini uygulamaya koyduk. Bu sayede esnaflarımıza ürün kullanımlarında toplamda 5 bin TL ye kadar bir destek sağlıyoruz. Bu destek sadece nakitte değil artık ürün kullandıkça da fark yaratıyor. Başkanımın söylediği gibi özellikle Ticaret Bakanlığı’nın da birçok yerde dile getirdiği post komisyonu alanları, pos ücretleri ciddi seviyede esnafın tepkisi haline gelmişti.  Bizde burada piyasadan ayrışan kobi nakit pos ürünümüzü devreye aldık.  Burada esnafımız hem yazar kasa için pos ücreti ödemiyor hem de nakit katlarda özellikle 1.49’luk  komisyon ertesi günde hesaplarına geçebiliyor” diye belirtti.

Acar diğer detayları şu şekilde aktardı: “Diğer farklı ürünler olarak da bir ürünümüz var postta fark yaratıyoruz. Altını özellikle çizmek istediğim noktadan bir tanesi de esnafımızın iş yerinden ayrılmadan bankacılık işlemlerine ulaşabilmesini sağladığımız ve 48 ay vadede kefille teminatın olmadığı 250 bin TL ye kadar şu an için faiz oranında piyasada çok rekabetçi olduğu 3,09 gibi oranla işletme kredisine ve yanında business kredi kartlarına ulaşabiliyorlar. Orada da kart ücreti ödemiyorlar. Daha sonra bizim turuncu hesabımız var. Burada da özellikle birikimlerini değerlendirebildiği ve günlük faiz alabildiği, farklılaştığımız bir dünyamız var. Yeni yeni duyurmaya başladık, bu ayın 13’ünde devreye almıştık. Hem birlik başkanlarımız hem oda başkanlarımız duyuru yaptıkça olumlu dönüşler de alıyoruz. Umarım Eskişehir'de de bu potansiyeli daha yüksek seviyede taşıyacağız.”
 
Kaynak : MUHABİR - SÜMEYRA BALCI
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi