Ahmet Ataç 15 02 2024

Eskişehir'de eski iftarlar geride kaldı!

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir'de eski iftarlar geride kaldı!
A
a

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte iftar sofraları da kurulmaya başladı. Geçtiğimiz yıl birçok aile, iftarlarını sevdikleriyle birlikte restoranlarda veya kafelerde açarken bu yıl durum pek de öyle değil. Hayat pahalılığı ve artan gıda fiyatları, dışarıda iftar yapmayı neredeyse imkansız hale getirdi. Peki Eskişehirliler dışarıda iftar yapabildiler mi? İşte cevaplar...

Sütiş Eskişehir
Bildiğiniz gibi vatandaşlara dün ‘İftara misafir çağırabiliyor musunuz?’ diye sormuştuk ve bir çok vatandaş artık ne misafir çağırabildiğini ne de davet edildiğini söyledi. Bugün de uzun saatler süren oruç sonrası dışarıda keyifli bir yemek yiyebiliyor musunuz? , ‘Dışarıda iftar yapıyor musunuz?’ diye sorduk. Vatandaşlar ise hayat  pahalılığından dolayı dışarıda yemek yemenin nerdeyse lüks olduğunu dile getirdi. İşte o cevaplar…

ETİN KİLOSU 580 LİRA


NERMİN DİKİCİ: Nereden para bulup iftar yapacağız? Hayat şartlarını görüyorsunuz. Aldığımız maaş 10 bin lira. Evde 2 kişiyiz bir akşam dışarı çıkıp restorana gitsek en az bin lirayı gözden çıkarmak lazım. Etin kilosu 580 lirayken dışarıda yemek yenir mi?

GÖKTEN PARA YAĞARSA, BELKİ


EREN MUTLU: En basit mekan, iftar menüsü için kişi başı 650 lira fiyat veriyor.  4-5 kişi gitsen 3 bin lira gitti. Eskiden ailemi sık sık yemeğe çıkarırdım ama bu yıl mümkün değil. Gökten para yağarsa bir yemeğe çıkarız belki.

4 KİŞİ, 2 BİN LİRAYI BULUR


DİLEK ÖZDEMİR: Maddi imkansızlıklar nedeniyle hiç yapmadık. Eskiden sadece çekirdek aile olarak değil, annemleri, kayınvalidemi herkesi yemeğe götürürdük. Şu an da 1 kişinin dışarıdaki yemek masrafıyla, o zamanlar 8-9 kişinin masrafını karşılıyorduk. Şimdi 4 kişi yemeğe gitse 2 bini bulur.

PAZARA GİDERKEN DÜŞÜNÜYORUZ


HURİYE YALÇIN: Bu pahalılık varken nasıl dışarıda iftar yapacağız? Emekliyim, 10 bin lira maaş alıyorum. Nasıl gideyim restorana? Pazara çıkarken düşünüyoruz ‘Ne alabileceğiz?’ diye. Ispanağın kilosu 40 lirayken, dışarıda yemek fiyatı bin 500 lirayı geçer.

YETMİYOR


CUMHUR AKAKÇA: Yapmadık, nasıl yapalım? Hayat pahalılığından millet iftar çadırlarına gidiyor, ne restoranı? Emekliyim, bu yaşta tost satıp çalışmaya devam ediyorum. Yine de yetmiyor. Eskiden kahveye gidince herkese çay ısmarlardık şimdi kendi zor içiyor.

BİTTİK


AHMET EKİCİ: Paramız yetmediği için yapamadık. Biz 4 kişilik aileyiz. 2 bin liradan aşağı yemek yemeye gidemezsin. Eskiden böyle sıkıntılar yaşamıyorduk. Alım gücü kalmadı. 2 tane okuyan çocuğum var, beslenmesini bile tamamlayamıyoruz. Bittik.
 
Kaynak : MUHABİR - SÜMEYRA BALCI
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon
Ahiret 24 Mart 2024 03:23

İftari oruçlu iken dua yapılarak oruç açmanın faziletini bilseler lokantaya gitmektense evimizde maneviyatı bol olan zamanda oruç açmayı tercih ederlerdi

0 0 Cevap Yaz
hakan 23 Mart 2024 12:09

AKP,lilere bakın krallar gibi yaşıyorlar

0 0 Cevap Yaz
Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi