Eskişehir’de ekmeğe zam yolda: Ekmek kaç lira olacak?

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir’de ekmeğe zam yolda: Ekmek kaç lira olacak?
A
a

Eskişehir'de ekmek zammı kapıda! İç Anadolu Fırın İşletmecileri Sendikası ve Eskişehir Ticaret Odası, 200 gram ekmeğin fiyatının yükseltilmesi için talepte bulundu. Peki Eskişehir'de ekmek ne zaman zamlanacak, kaç lira olacak?

Sütiş Eskişehir
Eskişehir’de ekmeğe zam geliyor. İç Anadolu Fırın İşletmecileri Sendikası Başkanı Musa Kazım Mülazımoğlu, 200 gram ekmeğin 10 lira olması için talepte bulunduklarını söyledi. ETO Yönetim Kurulu Üyesi Yasin Bakılan ise talebin Bakanlığın onayını sunulduğunu belirtti. Bakanlıktan onay gelirse 1 Haziran itibariyle Eskişehir’de 200 gram ekmek 10 liradan satılacak. 

Eskişehir’de fırıncılar ekmeğe zam yapılması için talepte bulundu. İç Anadolu Fırın İşletmecileri Sendikası Başkanı Musa Kazım Mülazımoğlu, 200 gram ekmeğin 10 liradan satılması için başvuruda bulunduklarını belirtti. Mülazımoğlu, “Eskişehir Ticaret Odası’na başvurduk. Onlar da Bakanlığa gönderdi. 200 gram ekmek için 10 lira talebinde bulunduk. Bir sonraki meclis toplantısında görüşülmesini bekliyoruz. Bu şartlarda 15 lira yapamayız bu şartlarda. Serbest piyasa bize çok etkiliyor. Zammı olabilecek en alt düzeyde tuttuk” dedi.

28 MAYIS’TA MECLİSE GELECEK

Eskişehir Ticaret Odası (ETO) Yönetim Kurulu Üyesi Yasin Bakılan ise zam talebinin Bakanlıkta olduğunu ifade ederek, “Bakanlıktan cevap geldikten sonra gerekli prosedürleri takip ederek meclise sunacağız. Bakanlıktan gelecek cevaba bağlı. Bakanlığın cevabının ne zaman geleceğini bilemiyoruz. Bakanlıktan olumsuz cevap gelirse tekrar gönderiyoruz. Bunu öngörmek biraz zor. Yüzde 70 – 80 bu ay sonundaki meclis toplantısına yetişir ama Bakanlığın cevabının hızı değişebilir. Bir aksilik çıkmazsa 28 Mayıs’taki meclisimizde geçirirdik ama şu an çok net konuşamıyorum. Büyük ihtimalle 1 Haziran’da hayata geçer” ifadelerini kullandı. 

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK İÇİN ŞART

Ankara ve Aydın gibi illerin zamlı uygulamaya geçtiğini söyleyen Bakılan, “Biz de diğer şehirleri takip ediyoruz. Zaten şu an gerçekten fiyat bizi kurtarmıyor maalesef. Un fiyatları tekrar artmaya başladı son 2 - 3 aydır. Fırıncıyı en azından kısmen mutlu edecek ve fırıncının fırıncılığa devam etmesini sağlayabilecek minimum kârla yapıldı bu zam. Asgari ücrete gelen yüzde 50’lik zammı yansıtamamıştık. Yüzde 14’lük bir zam yapmıştık ocak ayında. Onun biraz da tamamlanması gibi bu. Şu an maliyetleri ancak bu oranda kurtaracak, fırıncıyı sürdürülebilir bir şekilde, sağlıklı fırıncılık yapmaya yetecek fiyat bu” şeklinde konuştu.
Kaynak : HABER MERKEZİ
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi