Eskişehir'de din görevlisinden skandal istek: Cemaat tepkili

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir'de din görevlisinden skandal istek: Cemaat tepkili
A
a

Eskişehir'in Deliklitaş Mahallesi'nde bulunan Hacı Havva Cami'nde müezzin ataması için caminin lojmanı olmadığı gerekçesiyle cemaatten 2 milyona yakın yardım talep edilmesi tepkilere yol açtı.

Sütiş Eskişehir
Eskişehir kent merkezinde bulunan ve lojmanı olmadığı için, din görevlisi atanmadığını belirtilen caminin yönetimi tarafından cemaatten iddiaya göre 1 milyon 950 TL değerindeki ev için yardım talep edildi.

Deliklitaş Mahallesi’nde bulunan Hacı Havva Cami’nin girişine asılan yazıda “Sayın cemaatimizin dikkatine müftülük tarafından camimize ait müezzin için lojmanı olmadığından dolayı müezzin ataması yapılamadığı tarafımıza iletildi. Lojman konusunda yardımcı olabilecek cemaatimiz varsa derneğimize başvurmasını önemle rica ederiz” ve “Lojman alabilmek için çalışma başlattık bu konuda maddi desteğe ihtiyaç vardır. Yardımlarınızı bekliyoruz” ifadeleri içeren ilanlar asıldı.
Caminin önünden geçen ve yazıyı fark eden bazı vatandaşlar duruma tepki gösterdi. İddiaya göre müezzinin atanması için bağışlarla alınıp lojman yapılmaya çalışılan evin fiyatı ise 1 milyon 500 bin TL’nin üzerinde olduğu öğrenildi. Bazı vatandaşlar atanacak olan din görevlisinin maaşından liraya çıkması gerektiği yönünde fikir belirtti.

“Cemaatten toplayıp da alacak bir durum yok”

Bölgede tuhafiyecilik yapan Hüseyin Solhan konuyla ilgili, “Vatandaşın bunun hepsini karşılayacak bir durumu yok. İçlerinden birisi çıkar, 'Kardeşim benim durumum iyi' der, 5-6 kişi ya da 10 kişi toplanıp verir o ayrı bir mevzu. Ama onun parasını cemaatten toplayıp da alacak bir durum yok şu anda. Cemaatin öyle bir sorunu yok. Tabii içlerinde durumu iyi ya da kötü olanı bilemeyiz. 1 milyon 950, eski parayla 2 trilyona yakın bir para. Bunu cemaatten veya halktan toplamak biraz zor olur yani” dedi.

“Devlet memurlara maaş veriyorsa o da maaşıyla kendi evini kendi alacak”

Emekli memur olan Celal Güler ise cemaatten istenen paranın mantıksız oluğunu savunarak şöyle konuştu;

“Herkes kendi evini kendi parasıyla alacak. Devlet maaş veriyor mu? Veriyor. Ben de devlet memurluğundan emekliyim, kendi paramı biriktirdim aldım. Bana kimse para toplamadı. Ben de onun için para toplanmasına karşıyım. Yani ihtiyacı varsa kendisi karşılasın alsın. Gereksiz ve mantıksız. Devlet memurlara maaş veriyorsa o da maaşıyla kendi evini kendi alacak. Kendi paramızla yaptık her şeyimizi yaptık, gücümüz yettiğince çoluğumuzu çocuğumuzu okuttuk ama kimseden 5 kuruş yardım almadık. Devlet para veriyorsa, memursa kendi evini kendisi alacak.”

“Kiralar orada en ucuz 15 ile 40 bin lira arasında”

Deliklitaş Mahallesi’nde ve yakın çevre mahallelerdeki kira ile konut fiyatları konuda ise Eskişehir Emlakçılar Odası Başkanı Gazi Çelik, “Bahsettiğiniz, sorduğunuz yer Eskişehir'in merkezi bir yeri. Ulaşımı kolay eski bir mahalle ve alışveriş merkezlerine uygun. Taşıt kullanılmadan yürüyerek her yere gidilebilecek bir bölge olduğundan dolayı kiralar orada en ucuz 15 ile 40 bin lira arasında değişir. Eskişehir'de ortalama 1+1 fiyatları 1 buçuk milyon lira diyebiliriz. Yani bu 800 binden başlayıp 2 ila 2 buçuk milyon liraya kadar giden 1+1'ler var. Ortalamaya vurduğumuz zaman 1 buçuk milyon gayet normal” dedi.
Kaynak : İHA
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon
Süleymançamlıdere 28 Mayıs 2024 09:40

Cami cemaaatinden lojman için para toplanmasının ne sakıncası olabiiirki tepki göstermişler bu iş gönül işi kimse zorla sizden para talep etmiyor .Bırde bu maaşlarla bir görevli nasıl kiraya çıkıp geçinecek oda çok zor

0 0 Cevap Yaz
Hacı 26 Mayıs 2024 21:55

Sanki bütün memurlar lojman şartıyla mı atanıyor... Bu diyanet personeli de çok oluyor artık...

0 0 Cevap Yaz
Recep Kocamanav 26 Mayıs 2024 21:50

Peygamber vekilliği gibi kutsal saygın bir mesleği hak etmeyenler ayıklanmalıdır. Kutsal meslek, hak etmeyenler? Kamuda! Daha düşük kadrolara atanmalıdır . Herkes bu göreve kolay talip olmasın. Her cuma dilencilik..Cami bahçelerinde gedikli dilenciler...son verilmelidir. Gayemiz! Seçilmiş kaliteli, ehliyet ve liyakatli , ahlaklı dürüst insanların din görevlisi olmasıdır. Uyarana önerene eleştirene, öfke, hakaret hattâ küfür etmekle? Bu vebalden kimse kurtulamaz.

0 0 Cevap Yaz
Recep Kocamanav 26 Mayıs 2024 21:48

Diyanet ve din görevlileri, atama ve hizmette süreklilik kriterleri güncellenmelidir. Büyük güvensizlik vardır. Ezan'a zor yetişen! Bilgi hamalı( Tebliğ ve İrşad, kuran kıraatı kıt)! Camisi, temiz olmayan! Cemaatten önce Camiyi terk eden! Vakitleri paylaşan! Hatta hiç gelmeyen! Cami görevlilerini sevmem, acırım, hattâ şüphe ederim. Haram- helalin öğreteni olarak? Rızkını kazandığı işini getirisi için diyanet içi -dışı ümre hac görevi için senede bir kaç kere terk ederek, camisini imansız müezzinsiz bırakmaz. Denetimi ve iyi olmayanı ayıklıyamayan yönetime yazıklar olsun. Din görevlisinin birinci görevi para toplamak, camileri süslemek değildir. Namaz vakitlerde, temiz tutmak, soğuksa sıcak, sıcak serin tutmak, havasız bırakmamaktır. Aynı beldede meskeni olanın, Cami lojmanın da ikamet etmesi yasal hak mıdır? Her kamu memuruna bu imkan veriliyor mu? Müftülükler Cami görevlilerini 6 ayda bir denetlenmelidir

0 0 Cevap Yaz
Yaşar RÜZGER 26 Mayıs 2024 18:21

Birazda ev kirası versinler. Bizler nasıl veriyoruz. Onlar farklı statüdemi

0 0 Cevap Yaz
Ali Kocabaş 26 Mayıs 2024 12:36

Devletin diğer memurları lojman kirası verirken veya lojmanı olmayanlar kirada otururken, günde 2 saat hizmet veren ve enaz bir öğretmen kadar maaş alan imamın ne özelliği varki cemaatten lojman parası ister.

0 0 Cevap Yaz
İsmail Batmaz 26 Mayıs 2024 10:51

Bu haber baştan art niyetli,imam günde 5 defa haftada 6 gün camiye geliyor, devlet memuru gibi sabah girip akşam gelmiyor, lojmanı giderken götürecek değil,belli makul fiyat belirlenir hem camiye gelir olur

0 0 Cevap Yaz
Ahmet aydeniz 25 Mayıs 2024 23:45

Maaşından kirasını ödeyebilir

0 0 Cevap Yaz
Nadir 25 Mayıs 2024 22:07

Yorumculara bakıyorum da sanki insanlardan ve cami cemaatinden zorla isteniyormuş gibi ifadeler var.yazık.kimseyi bağışa zorlayan da yok.Fakat,acıyorum,olumsuz yorum yapan zavallılara..mecburiyet yok.okur geçersin.Etrafa olumsuzluk saçmakta nedir?hakim,savcı ve asker kesimi de aynı şekilde lojmanlarda...

0 0 Cevap Yaz
Eskişehirli 25 Mayıs 2024 20:16

Eyyyy Diyanet siz hiç okula yeni tayin edilen bir öğretmenin maaş yetmiyor lojman satın alın dediğini duydunuz mu ? Bu ne aymazlık...

0 0 Cevap Yaz
mehmet 25 Mayıs 2024 13:40

arabada alalım audi8 olsun hadi beyler eller cebe.

0 0 Cevap Yaz
Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi