Eskişehir'de de kullanımı arttı: Ölüm tehlikesi!

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir'de de kullanımı arttı: Ölüm tehlikesi!
A
a

Sosyal medyada son zamanlarda popüler hale gelen "atom serumu" veya "vitamin kokteyli" gibi serum uygulamaları hakkında uzmanlar uyarıyor. İşte ayrıntılar...

Sütiş Eskişehir
Sosyal medyada son zamanlarda adeta moda haline gelen “atom serumu” veya “vitamin kokteyli” gibi tanımlarla hastalara uygulanan serumlardan mutlaka kaçınılması gerektiğini söyleyen İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Burcu Aydemir Efelerli, “Güzellik merkezlerinde bu hizmet verilemez. Alerjik reaksiyon gelişebilir. Alerjik reaksiyonlar ölümcül olabilir” dedi.

HASTAYA NE VERİLDİĞİ BİLİNMİYOR!

Basit bir grip ya da soğuk algınlığı gibi hastalıklardan bir an önce kurtulmak ya da gençleşmek için sosyal medyada akım haline gelen “atom serumu” ve “vitamin kokteyli” adıyla hastane dışında gerçekleştirilen serum uygulamaları ölümcül olabilir. Bu işlemin kapsamlı bir sağlık kuruluşunda ve hekim nezaretinde yapılması gerektiğini söyleyen İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Burcu Aydemir Efelerli, “Ben evde bakım hizmeti veriyorum. Evde bakım hizmetinde, hastaneye gelemeyecek durumda olan, sağlık durumları nedeniyle hastaneye ulaşımda sorun yaşayan hastalar için hastanın, evde aynı poliklinik şartlarında yaptığım muayene gibi, muayenesini yaparak gerekli kan tetkiklerini hemşirenin nezaretinde aldırıyorum. Çalıştığım detaylı sağlık hizmeti veren sağlık kurumuna gelerek kan tetkiklerine bakıyorum. Eksik ne var görüyorum. Ancak o şekilde bu tedaviyi uyguluyorum. Güzellik merkezi, sağlık merkezi ya da sağlık kabini başlığı altında bu hizmet verilemez. Alerjik reaksiyon gelişebilir. İçinde ne olduğunu, hastaya ne verildiğini bilmiyoruz. Bir hekim, birkaç sağlık çalışanı nezaretinde yapılmalıdır. Vatandaşlar bu konuda dikkatli olmalı” dedi. Alerjik reaksiyonların ölüme kadar giden bir süreci başlatabileceğinin altını çizen Aydemir, “Alerjik reaksiyon geliştiğinde hastayı acil serviste müdahaleye alıyoruz. Birden gelişen nefes darlığı, solunum sıkıntısı, kardiyak bir yakınma, kardiyak arrest yani kalbin pompalama reaksiyonun durması ya da kalp atımının tamamen sona ermesine gidebilecek sıkıntılar içerir. Alerjik reaksiyonlar çok ciddi reaksiyonlardır. Alerjik reaksiyonlar ölümcüldür” şeklinde konuştu.
 
Kaynak : HABER MERKEZİ
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi