Eskişehir'de bu fiyatlar bel büktü: Bir sektör daha çöküyor...

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir'de bu fiyatlar bel büktü: Bir sektör daha çöküyor...
A
a

Yüksek enflasyon ve hayat pahalılığı dalgası, Eskişehir'de uzun yıllardır arıcılık işi ile uğraşan üreticileri de vurdu. Nakliyat, mazot, kovan ve diğer masraf kalemlerinde yaşanan fahiş fiyat artışları, arıcılık yapan üreticileri son zamanlarda zarar ettirmeye başladı.

Sütiş Eskişehir
Eskişehir'de uzun yıllardır arıcılık işi ile uğraşan üretici Hüseyin Ekimci, “Bir arıcı, arıya gitmek için 500 TL mazot yakıyor.Arıcılığın masrafı çok. Eskiden bu işle uğraşan çok insan vardı. Şimdi büyük arıcılar işi bırakmaya çalışıyor. Çünkü maliyetleri bile kurtaramıyoruz, zarar ediyoruz” dedi.

Yüksek enflasyon ve hayat pahalılığı her meslek grubunu etkilediği gibi arıcılık sektörünü de derinden sarstı. Nakliyat, mazot, kovan ve diğer masraf kalemlerine gelen peş peşe zamlar, arıcılık yapan üreticileri son zamanlarda zarar ettirmeye başladı. Uzun yıllardır sektörde çalışan Hüseyin Ekimci, bal fiyatlarının düşük kaldığını dile getirdi. Piyasanın ölü vaziyette olduğunu söyleyen Ekimci, “Bal fiyatları çok düşük kaldı. Balı yiyen emeklidir. Emekli maaşları çok düşük kalınca emekliden de bal alımı durdu. Bal 300-400 TL arasında oynuyor. Normalde orijinal balın fiyatı 500-600’den aşağı olmaz. Fakat Eskişehir emekli yeri olduğu için fiyatlarımız düştü. Nakliye ücretleri son zamanlarda çok yükseldi. Bir arıcı, arıya gitmek için 500 TL mazot yakıyor. Ayda 4 bin TL tutuyor. Arıcılığın masrafı çok. Peteğin kilosu 250 TL, kovan 2 bin TL, makineler 8 bin TL… Son zamanlarda masraflarımız arttı ama biz bunu fiyatlara yansıtamadık. Piyasa ölü vaziyette. Esnaf da bal almıyor. Sahte ballar piyasada geziyor. Hiç arı görmeden makine ile yapılan ballar satılıyor marketlerde. Arıcılık sektörünün maliyetini görünce insanlar hemen geri çekiliyor. Eskiden bu işle uğraşan çok insan vardı. Şimdi büyük arıcılar işi bırakmaya çalışıyor. Çünkü maliyetleri bile kurtaramıyoruz, zarar ediyoruz” ifadelerini kullandı.
 
 
Kaynak : HABER MERKEZİ
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi