Eskişehir'de 3 D Gençlik Festivali başladı: Başkanlar gençlerin yanında

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir'de 3 D Gençlik Festivali başladı: Başkanlar gençlerin yanında
A
a

Eskişehir Odunpazarı Belediyesi tarafından Eskişehir Avrupa Birliği Derneği iş birliği ile demokrasiyi birlikte keşfetmek ve kamuya tartışmak için alan açmak amacıyla gerçekleştirdiği 3. Uluslararası Dinleme, Diyalog, Dayanışma (3D) Gençlik Festivali, Kanlıkavak Parkı’nda başladı.

Sütiş Eskişehir
Eskişehir Odunpazarı Belediyesi tarafından Eskişehir Avrupa Birliği Derneği iş birliği ile demokrasiyi birlikte keşfetmek ve kamuya tartışmak için alan açmak amacıyla gerçekleştirdiği 3. Uluslararası Dinleme, Diyalog, Dayanışma (3D) Gençlik Festivali, Kanlıkavak Parkı’nda başladı.

3’üncü Uluslararası 3 D Gençlik Festivali’nin açılış törenine Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’un yanı sıra Büyükşehir Belediye Başkanı Ayşe Ünlüce, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, ES-AB Başkanı Doç. Dr. Erhan Akdemir, CHPOdunpazarı İlçe Başkanı Rahmi Çınar ile çok genç katıldı.

Festivalin açılış konuşmasını yapan Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Atatürk'ün gençlere emanet ettiği Çağdaş Cumhuriyeti korumak ve kollamanın Türk gençliğinin en önemli görevlerinden birisi olduğunu vurgulayan Başkan Kurt, “Biz bu nedenle bu 3D gençlik festivalini bu haftada düzenliyoruz. 17, 18 ve 19 Mayıs umarım ve dilerim bundan sonraki yıllarda da Eskişehir'de ve bütün Türkiye'de dünyada barışın, ülkede barışın sembolleştiği bir uygulama haline gelir. Yurt dışından çeşitli ülkelerden gelen kardeş belediyelerimizin temsilcilerine de hoş geldiniz diyorum. Çünkü onlarla birlikte bu havayı koklamamız ve teneffüs etmemiz lazım. Dünya barışına Eskişehir'den katkı sunmamız lazım. Üç D dinleme, diyalog ve dayanışma en temel beklentilerimizden birisidir. Bunun ucu ve bunun sonu demokrasiye çıkar. Türkiye'nin büyük bir değişime ihtiyaç duyduğu bu dönemde biz 31 Mart'ta bütün Türkiye'de bu değişimin fitilini ateşledik. Ben o nedenle Türk halkına teşekkür ediyorum. Türkiye demokrasiye, sandığa sahip çıkmıştır. Ve Atatürk'ün koyduğu çağdaş uygarlık hedefine doğru ilerlemek zorunda olduğumuzu bir kez daha tescillemiştir. Onun için bu festivalin bu yıl çok daha farklı bir aşamada devamını sağlamak bizim en önemli görevimizdir. Ama biz bu görevi yaparken Eskişehir Avrupa Birliği Derneği'nin ve dernek başkanı Erhan Akdemir’in katkılarını unutmak mümkün değildir. Yepyeni bir çığır açtık, yepyeni bir uygulamaya geçtik. Bu dönem geçmişte eksik kalan sivil toplum örgütlerini daha da çoğalttık, genişlettik. Ancak şunu ilk defa yapıyoruz.  A çadırında biraz sonra belediye başkanları, gençliğe hesap verecek. Bu önemli, Türkiye'de biz hesap vermek istiyoruz diye o çadıra gelecek belediye başkanı sayısı çok değil. Değerli arkadaşlar, biz hesap vermeyi temel ilke edinen belediye başkanlarıyız ve biraz sonra soracağınız her türlü soruya cevap vermeye hazırız. Bütün sivil toplum örgütlerini de oraya çağırıyorum, davet ediyorum” ifadelerini kullandı.
 
Büyükşehir Belediye Başkanı Ünlüce, “Eskişehir adına bu dinlemeden, diyalogdan güzel bir dayanışma çıkacak diye düşünüyorum. Bu güzel festivalin önce Odunpazarı Belediyemize ve burada yaşayan gençlerimize, sonra tüm Eskişehir'e ve sonrasında da tüm ülkeye demokrasi getirmesini, şeffaflığı, hesap verilebilirliği ve katılımcılığı artırarak diğer belediyelere ışık tutmasını diliyorum. Gençlerimiz de bu güzel kültürden beslenerek geleceği bu şekilde inşa etsinler istiyorum” şeklinde konuştu. 
 

BURADAN TÜRKİYE’YE DEMOKRASİ VE BAĞIMSIZLIK HAVASI YANSIYACAK”

Festivalin düzenlendiği Kanlıkavak Parkı’nda bir demokrasi havasının hissedildiğini belirten Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, “Ülkede 31 Mart'la 1 Nisan arasındaki değişim gibi.
 
Otuz bir Mart'ta insanlar çok karamsardı. Yüzü gülmüyordu. Esnaf şikâyet ediyordu. Belediye Başkanları olarak 3 ay temaslarımız oldu, ama 1 Nisan'da bambaşka bir sabah oldu bizim için. Şimdi esnaflar telefon edip, başkanım işlerimiz açılmaya başladı diyor. Niye? Özgürlük var. Demokrasi var. İnsanlar istediği gibi konuşabiliyor. Dinleme o kadar önemli ki arkadaşlar, eğer bir insanı dinlerseniz o insanın sorunun yüzde ellisini zaten çözmüş oluyorsunuz. O açıdan monologdu değil, diyalog, dayanışma. Ben bu festivalin düzenlenmesinde başta Kazım Başkan'a ve ekibine çok teşekkür ediyorum. Buradan Eskişehir'e, Türkiye'ye demokrasi ve bağımsızlık havası yansıyacak. Bizlerin öyle güzel, büyük lideri var ki o lideri takip etsek zaten yeter” diye konuştu.
 

AKDEMİR’DEN KAZIM KURT’A TEŞEKKÜR

Açılış töreninde konuşan Erhan Akdemir, çok heyecanlı olduğunu söyledi. Demokrasi yolunu açtığı için Başkan Kurt’a teşekkür eden Akdemir, “Üçüncüsünü düzenliyoruz. Bugün kıymetli başkanlarımızla birlikteyiz. Kent konseylerimizle birlikteyiz. Gençlerle birlikteyiz. Çok mutluluk verici bir anı birlikte yaşıyoruz. Ne mutlu ki bize bugün 3 D Gençlik Festivalimizin 3’üncüsünü birlikte gerçekleştiriyoruz. Yunus Emre'nin şehrinden hoşgörünün başkentinden önce ülkemize sonra yakın coğrafyamıza ve bütün dünyaya barış mesajlarımızın, özgürlük mesajlarımızın, demokrasi mesajlarımızın, katılım ve yönetişim mesajlarımızın ulaşmasını istiyoruz. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ümüzü andığımız bu haftada ‘Yurtta barış, dünyada barış’ sözü bugüne ışık tutuyor. Barış olması için demokrasinin olması; birbirimizi dinlemeli, birbirimizle diyalog kurmamız ve dayanışma göstermemiz gerekiyor. O nedenle dinleme diyalog, dayanışma; birbirimize ve içerisinde yaşadığımız topluma güvenmemiz gerektiğini gösteriyor. Birbirimize güveneceğiz ki içimizdeki farklı fikirleri, farklı düşünceleri dinleyebileceğiz ki iletişim ve etkileşim kuralım. Dayanışma gösterip ortak sorunlarımızı hep birlikte çözelim. Bu çerçevede Uluslararası 3D Gençlik Festivali, bize partizanlıktan, provokasyondan, propagandadan ve ayrımcılıktan uzak bir şekilde; yerel, bölgesel, ulusal ve küresel sorunlarımızı birlikte dayanışarak çözüm üretebileceğimiz bir platform sunuyor” dedi.
 

BELEDİYE BAŞKANLARI GENÇLERLE BULUŞTU

Konuşmaların ardından ‘Demokrasinin Olmazsa Olmazları: Hesap Verilebilirlik, Katılım, Yönetişim’ başlığı adı altında düzenlenen oturuma geçildi. ‘A Çadırı’nda gerçekleşen bu oturumda Eskişehir Büyükşehir Belediye (EBB) Başkanı Ayşe Ünlüce, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt ve Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, gençlerle buluştu. Belediye Başkanları, gençlerin ve festivale katılan sivil toplum örgütleri temsilcilerinin sorularını cevaplandırdı.
 
Festivalin ilk günü, ‘Demokrasinin Olmazsa Olmazları: Hesap Verilebilirlik, Katılım, Yönetişim’ başlığı adı altında düzenlenen oturumla başladı. ‘A Çadırı’nda gerçekleşen bu oturumda Eskişehir Büyükşehir Belediye (EBB) Başkanı Ayşe Ünlüce, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt ve Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, gençlerle buluştu. Gençlerin sorularını cevapladı.
 
 
Kaynak : HABER MERKEZİ
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi