Eskişehir'de "kira artışı" yapmayı düşünen ev sahipleri dikkat!

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir'de "kira artışı" yapmayı düşünen ev sahipleri dikkat!
A
a

Konut kiralarında devrim niteliğinde bir değişim kapıda! Eskişehir'de Avukat Aslıcan Özgür İleli, 1 Temmuz 2024'ten itibaren TEFE-TÜFE ortalamasına göre yapılan kira artışlarının yasal olarak geçersiz olduğunu duyurdu. Bu karar, kiracılar ve ev sahipleri arasında nasıl bir etki yaratacak? İşte detaylar...

Sütiş Eskişehir
Eskişehirli Avukat Aslıcan Özgür İleli, kira özleşmelerinde yazılan TEFE-TÜFE ortalamasında artış maddesinin geçersiz olduğunu, 1 Temmuz 2024'den sonra 2. defa kira artışı da yapılamayacağını belirtti.

Konut kiralarında kira artışı için belirlenen yüzde 25 artış sınırı 1 Temmuz 2024 tarihi itibariyle sona erdi. Kiracı ve ev sahiplerinin yeni kira artış oranları ve hukuki durumları hakkında açıklamalarda bulunan Avukat İleli ‘'1 Temmuz itibariyle yüzde 25'lik kira artış sınırı kalktı. İş yerleri bu sınırlamaya zaten dahil edilmemişti. Konutlar açısındansa 1 Temmuzdan sonra yenilenen sözleşmelerde ise, artış şartı olarak 12 aylık ortalama tüfe oranı yazıyorsa yeni dönem kira bedeli buna göre belirlenecektir. Önemli ayrıntı kira sözleşmelerinde TEFE-TÜFE ortalaması yazılmasıdır. Sözleşmede kira artış bedelinin TEFE-TÜFE ortalamasına göre yapılacağı yazıyorsa bu madde geçersiz olmaktadır. Ülkemizde bu ortalamalar genelde TÜFE'yi aştığından bu madde geçersiz hale gelmektedir. Kiracıların Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) oranında artış yapmasında, Borçlar Kanunu gereğince herhangi bir hukuki engel yoktur'' dedi.

1 Temmuz 2024'den sonra 2. defa kira artışı yapabilir mi?

Avukat Aslıcan Özgür İleli, son olarak önemli bir uyarıda bulundu ve ‘'Genellikle bir yıl olarak imzalanan konut kira sözleşmelerin de sadece bu sürenin ardından artış talep edilebilir. Örnek vermek gerekirse; yenilenen kira dönemi Mayıs 2024 olan bir konut kira sözleşmesinde kira artışı yüzde 25 olarak yapılmış ve kanunen 1 Temmuzdan sonra tekrar yapılması kanuna ve usule aykırı olup, artış için mayıs 2025 olan yeni kira dönemi beklenmesi gerekmektedir'' diye belirtti.
Kaynak : İHA
Şahin Erden Kuyumculuk
15 Temmuz 2024
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi