Eber Sarısı’Nın Korunması İçin Başlatılan Çalışmalar Sürüyor

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eber Sarısı’Nın Korunması İçin Başlatılan Çalışmalar Sürüyor
A
a

Afyonkarahisar’In Bolvadin İlçesinde Eber Gölü Kıyısında Yetişen Türkiye’Nin En Değerli Endemik Bitki Türlerinden Biri Olan ‘Eber Sarısı’Nın Korunması İçin Jandarma Ekipleri Başlatılan Devriye Çalışması Devam Ederken, Vali Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı Çalışmaları Yerinde Gördü.

Sütiş Eskişehir
Afyonkarahisar’ın Bolvadin ilçesinde Eber Gölü kıyısında yetişen Türkiye’nin en değerli endemik bitki türlerinden biri olan ‘Eber Sarısı’nın korunması için jandarma ekipleri başlatılan devriye çalışması devam ederken, Vali Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı çalışmaları yerinde gördü.
Vali Yiğitbaşı, Çay Kaymakamı Emre Yeşilbaş ile birlikte baklagillerin kraliçesi olarak bilinen, yeryüzünde sadece Eber Gölü’nün güneyinde yetişen ve mayıs ayının gelmesiyle çiçeklenen endemik tür Eber Sarısını inceledi. 80 cm’ye kadar boy alan, her bir çiçeğinden üç meyve çıkan ve bu yönüyle de yeryüzündeki 18 bin bitki türü içerisinde tek olma özelliğine sahip Eber Sarısı’nın korunmasının önemine değinen Vali Yiğitbaşı, Eber Gölü’nün kente, Eber Sarısı’nın da göle çok yakıştığını söyledi.
Öte yandan, yetkililer çiçeği koparmanın ya da zarar vermenin cezasının ise bu yıl 387 bin 141 TL olduğunu hatırlattı.
Kaynak : Afyonkarahisar Yerel Haberleri - İHA
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi