Eber Gölü’Nün Kurtarılması İçin Bir Araya Geldiler

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eber Gölü’Nün Kurtarılması İçin Bir Araya Geldiler
A
a

Türkiye’Nin En Büyük Göllerinden Birisi Olan Eber Gölünü Besleyen Su Kaynaklarının Yönünün Değiştirilmesi Ve Göldeki Kirliliğin Giderilmesi İçin Bir Araya Gelen Vatandaşlar Konuya Çözüm Bulunarak Gölün Kurtarılmasını İstedi.

Sütiş Eskişehir
Türkiye’nin en büyük göllerinden birisi olan Eber Gölü’nü besleyen su kaynaklarının yönünün değiştirilmesi ve göldeki kirliliğin giderilmesi için bir araya gelen vatandaşlar konuya çözüm bulunarak gölün kurtarılmasını istedi.
Yaz dönemindeki yangınlılar ve son yıllarda yaşanan kuraklıktan dolayı kuruma tehlikesi ile karşı karşıya kalan Eber Gölü için Bolvadin ve Sutandağı ilçelerinde yaşayan vatandaşlar bir araya geldi. Vatandaşlar adına basın açıklamasını yapan Eber Gölü Yaşatma Derneği Başkanı Hüsnü Kalay, gölü besleyen en önemli kaynaklardan birisi olan Akarçay’ın önünün bölgede tarım işi uğraşan kişiler tarafından kesildiğini ya da yönünün değiştirildiğini kaydederek, bundan dolayı çayın gölü besleyemediğini diler getirdi. Kalay, “Gölü besleyen Akarçay’ın giriş noktasında olmamıza rağmen çayın önü kapatıldığı için göle bir damla su girmemektedir. Havuzlama sistemi ile bazı vatandaşlar arazilerini sulamaktadır. Yetkililerden ricamız bu kurak mevsimde çaydan gelen bir damla suyun faydalı olacağını düşünerek olaya çözüm bulunmasını istiyoruz” dedi.
Jandarma tarafından güvenlik önleminin alındığı basın açıklamasının ardından grup üyeleri olaysız bir şekilde dağıldı.
Kaynak : Afyonkarahisar Yerel Haberleri - İHA
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi