Dünyaya 13500 TL, Eskişehirli çiftçiye 6 bin TL!

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Dünyaya 13500 TL, Eskişehirli çiftçiye 6 bin TL!
A
a

Eskişehir Odunpazarı Ziraat Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) bu yıl için belirlemiş olduğu mısır fiyatlarına tepki geldi. Eskişehirli çiftçinin bu fiyatlarla üretim yapmasının zor olduğunu da belirten açıklamada, üretene sahip çıkılması gerektiği vurgulandı. İşte detaylar...

Sütiş Eskişehir
Eskişehir Odunpazarı Ziraat Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) bu yıl için belirlemiş olduğu mısır fiyatlarına tepki geldi. Eskişehirli çiftçinin bu fiyatlarla üretim yapmasının zor olduğunu da belirten açıklamada, üretene sahip çıkılması gerektiği vurgulandı.

"Türk çiftçisine "6 bin TL" kabul edilemez"

Eskişehir Odunpazarı Ziraat Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, "Dünya borsalarında 13.500,00.- TL/TON üzerinde seyreden Mısır fiyatları hangi gerekçeyle Türk Çiftçisine 6.000,00.- TL/TON olarak verilmektedir. Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından açıklanan 14 rutubet için 6.000,00.- TL/TON mısır fiyatı üretici tarafından kabul edilemez. 2022 yılı Eylül ayından 2023 Eylül ayına kadar GÜBREYE %100, MAZOTA %100, TOHUMA, İLACA %100 oranında yapılan artışlar neticesinde, Mısır maliyeti 7.500,00.- TL/TON üzerine çıkmıştır. TMO nun açıkladığı 6.000,00.- TL/TON Mısır üreticisinin ölüm fermanıdır. Girdi fiyatlarında uygulanan ÖTV ve KDV ler ile bir sonraki sene Mısır ekemeyecek duruma getirilmeye çalışılan, Sanayi den, sofraya tüm kesimleri etkileyen tarımın önündeki tüm engeller kaldırılmalı, destekler ve teşvikler ile ekonomik ve sosyal gelişmenin sağlanmasının temel taşı Çiftçiye gerekli önem ve değer tüm dünyada olduğu gibi verilmelidir. Yeniden kendi kendine yeten bir TÜRKİYE yaratmak için önce üretene sahip çıkılmalı. 2023 yılında Memur ve İşçiye yapılan maaş artış ve iyileştirmelerinde çiftçinin gözü yoktur ama en çok oyu aldığı kesim olan Çiftçi ve Emeklinin feryadına kulak vermelidir. Unutulmamalıdır ki “BİZ ÜRETMEZSEK SİZ AÇ KALIRSINIZ.” ifadelerine yer verildi. 
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi