Cumhur İttifakı ortağından asgari ücret ve emekli maaşı çıkışı

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Cumhur İttifakı ortağından asgari ücret ve emekli maaşı çıkışı
A
a

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, vergi düzenlemeleri ve ekonomik adalet konularında önemli açıklamalarda bulundu. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile gerçekleştirdiği görüşmeye vurgu yaparak, vergi sisteminin daha adil olması gerektiğini vurguladı. İşte detaylar...

Sütiş Eskişehir

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile yapılan görüşmeye vurgu yaptı. Vergi düzenlemelerinin adil olması gerektiğini belirten Destici, yüksek gelirli vatandaşlardan daha fazla vergi alınması gerektiğini, düşük gelirli vatandaşlardan ise vergi alınmaması gerektiğini ifade etti. Kayıt dışı ekonominin ve vergi kaçakçılığının önlenmesi gerektiğini vurgulayan Destici, bu adımların kaynak sıkıntısını çözeceğini savundu.

Mustafa Destici partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında konuşmalarına şöyle devam etti:

"Faiz ödemeleri için 'Kaynağı nereden bulacağız?' demiyorsunuz"

"Bu dediğimizi yaparlarsa hiç kaynak sıkıntısı çekilmez. 'Kaynağı nereden bulacağız?' cevabını beğenmiyorum. Faiz ödemeleri için 'Kaynağı nereden bulacağız?' demiyorsunuz. Tıkır tıkır ödüyorsunuz. O zaman emeklinin hakkını da tıkır tıkır ödeyeceksiniz. Siz hiç faiz ödemeleri için 'Kaynak yok, ödeyemiyoruz' denildiğini duydunuz mu? Faize kaynak nasıl varsa emekliye, işçiye, memura da o kaynak bulunacak."

"En düşük emekli aylığı 21 bin 205 lira olmalı"

Destici, emeklinin ve kamu çalışanlarının maaşlarının 6 ayda bir artırıldığı gibi asgari ücretin de bu aydan itibaren artırılarak, net 21 bin 205 lira olması, en düşük emekli aylığının da bu rakam düzeyine getirilmesi gerektiğini söyledi.

Gıda maddelerindeki fiyat artışında devletin daha sert tedbirler alması gerektiğini kaydeden Destici, "Burada bir pazar problemi var, bu ticarette ahlaki bir problem var, ahlaksızlık var. Devlet ticaretteki vurgunculuğa, ahlaksızlığa göz yummamalı, seyretmemeli, gereği neyse onu yapmalıdır." ifadesini kullandı.

"Ülkemizin istikrarla yoluna devam etmesinden yanayız"

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Destici, CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in "Ya seçim, ya geçim" açıklamasına ilişkin soru üzerine, seçimlerin martta yapıldığını, şu anda Türkiye'nin birlik, beraberliğe, huzur ve istikrara ihtiyacı olduğunu söyledi.

Mustafa Destici, şöyle devam etti:

"Biz seçimlerin sanki zamanında yapılacakmış gibi, ülkemizin istikrarla yoluna devam etmesinden yanayız. Elbette ki demokrasilerde Cumhuriyet rejimi ile yönetilen ülkelerde irade milletindir, milletimiz karar verir neyin olup olmayacağına. Ama bundan 1 ay önce erken seçim cümlesini ağzına almaktan imtina eden Özgür Özel'in bugün 'Seçim, seçim' demesi, kendi parti teşkilatından çok medya mensuplarının kendisini zorlaması sonucu söylenmiş bir sözdür. Çünkü daha önce 'Seçime biz değil, millet karar verir' diyordu. Bence o cümlesinde durması demokrasi açısından da çok kıymetlidir."
Kaynak : ANADOLU AJANSI
Şahin Erden Kuyumculuk
15 Temmuz 2024
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi