Canlı yayında açıkladı: Emeklilere "Eskişehir Kart" vaadi!

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Canlı yayında açıkladı: Emeklilere "Eskişehir Kart" vaadi!
A
a

Eskişehir'de 31 Mart 2024 tarihinde yapılacak yerel seçimlere hazırlanan İYİ Parti'den Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Melih Aydın, ES TV'de yayınlanan 'Adaylar Konuşuyor' programına konuk oldu. Programda seçim sürecini değerlendiren Aydın, İYİ Parti'nin Eskişehir için hazırladığı projeleri anlattı ve sahadaki gözlemlerini paylaştı.

Sütiş Eskişehir

İYİ Parti'den Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Melih Aydın, ES TV'de yayınlanan 'Adaylar konuşuyor' programının konuğu oldu. Seçim sürecinden, İYİ Parti'nin Eskişehir için vaat ettiği projelerden ve sahadaki gözlemlerinden bahseden Aydın, AK Parti Büyükşehir Belediye Başkanı Nebi Hatipoğlu'nun İYİ Parti'den AK Parti'ye geçmesiyle ilgili de değerlendirmelerde bulundu.

“SEÇMEN HESABINI SORACAK”

Saha çalışmalarında ki gözlemlerini aktaran Aydın, "Derinleşen bir ekonomik kriz başladı. İnsanların yan yana geldiği zaman konuştuğu 2 kavram sadece ekonomi ve siyaset. Hükümete karşı en büyük sıkıntı burada. Aynı şekilde 25 yıldır Eskişehir'i yönetip hâlâ 2024 yılında sorunları konuşabiliyorsak, trafikten, sokak lambasından, çöplerden, sudan bahsediyorsak burada da başarısız bir yönetim var demektir. Vatandaş hem iktidar partisine hem de Cumhuriyet Halk Partisi başarısızlığına laf söylüyor. Peki İYİ Parti'ye hiç mi laf söylemiyorlar? Elbette söylüyorlar. 'Keşke geçen yıl 3 Mart'ta masadan kalktığınızda tekrar oturmasaydınız.' diyorlar. Şimdi hür ve müstakil olarak seçime giriyor olmamız sonucunda sokakta tepkiyle karşılaşmadan sadece kucaklanıyoruz." dedi.

“ADİL BİR YARIŞ DEĞİL”

Genel seçimlerde 81 ilde 952 ilçenin hiçbirinde İYİ Parti 1'inci parti olamadığı halde bir çok ilde aday çıkartılması, AK Parti ile CHP adaylarının yanında İYİ Parti’nin favori konumda olmaması gibi yorumlarda bulunan Hakkı Sağlam'a cevap veren Aydın, "Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu seçim favori değildi.  Yüzde 25'le aldı çünkü yine o zamanlarda sorunlardan kaynaklı sıkışmış bir millet vardı. 99'da Sayın Yılmaz Büyükerşen'in bitti denilen Demokratik Sol Parti'den aday olarak Eskişehir'de Büyükşehir Belediye başkanlığını almış olması sizin dediğiniz şartlar aslında. Biz daha iyisini yaparız,  hocamızdan çok şey öğrendik. Başarısı takdir etmek gerekir. Hizmeti eleştirilebilir ,yanlış yaptığı şeyler mutlaka vardır ama bir başarı var.  Bunlar çok önemli örneklerdir, bize de çok ciddi motivasyondur. Biz ilk açıklanan adaylardan biriyiz. Bütçemizi yettiğince bir reklam yaptık, kendi cebimizden yapıyoruz. Halkın parası değil, benim bütçem o kadarına yetti yaptım. Şimdi Eskişehir'in tamamını kapladılar, diğer partiler. Bu paralar nereden, kendi cebinden mi? Biz öyle duymuyoruz açıklamalarını isteriz. Melih aydın olarak söylüyorum, genel merkezden 1 TL finans desteği almış değilim. Bu yarış adil de değil " diye konuştu.

“31 MART CEVAP OLACAK”

Nebi Hatipoğlu'yla ilgili kendi fabrikasından getirdiği kişileri üye yapıp oy aldı iddialarının doğru olmadığını belirten Aydın, Nebi Hatipoğlu'nun AK Parti'ye geçmesiyle ilgili şunları söyledi: "Bakın bu konuda asla ve genel merkezin ve genel başkanın özellikle bir dahli olmadığını gördüğümüz için de zaten bu kadar sertçe burayı da eleştirebiliyor. Biliyorsunuz meclis kürsüsünden 'Eskişehir dümenciye oy vermez' dedi. Onlarla alakalı elinde bir belge olsaydı çoktan açıklardı. Kandırılan teşkilatın kendisidir, üyelerdir. Bu arada parti değiştirdiğine laf söylemiyorum. Parti değiştirirken Sayın Hatipoğlu'nun vekillikten istifa etmesi gerektiğini söylüyorum. Çünkü İYİ Parti'nin oylarıyla seçildi. Bu gerçekten onurlu bir davranış olurdu. Biz de saygı gösterirdik. Ondan sonra kim hangi partiye gitmek istiyorsa gidebilir. İstifa etmek tek taraflı bir erdemdir. Hiçbir problem yok ama o insanlar zaten AK Parti'ye oy vermek istese zaten verirlerdi vermeyecek olanlar tam tersine partide olanlar kandırıldığını düşündükleri için bununla ilgili 31 Mart'ta bir cevap olacak."

HER GİTTİĞİMİZ YERİ PAYLAŞMIYORUZ”

İYİ Parti Tepebaşı Belediye Başkan Adayı Şükre Ketenci ve Odunpazarı Belediye Başkan Adayı Emine Edizgil'le ilgili değerlendirmelerde bulunan Aydın, "Emine hanım, 2014 yılında partisi MHP'nin aldığı oyu üçe katlayan bir adaydı. Bugün de hak ettiği yerde ve Odunpazarıadayımızdır.Çok çalışıyor. 5 aydır çalışıyor, ciddi bir bilinirliği var, seviliyor. Partinin şu an kurumsal kimliği ona destek veriyor hür ve müstakil girdiği için.Şükrü Bey, tecrübeli bir siyasetçi, daha önce aday olmuş bir siyasetçi Tepebaşının çocuğu orada doğmuş, orada büyümüş, orada iş yapmış, sokak sokak biliyor, beraber de geziyoruz. Biz her gezdiğimiz, her gittiğimiz yer sosyal medyamızda paylaşmıyoruz. Bunu biraz gizli de tutmak istiyoruz. Sokaklardaki o dip dalgayı hareketlendirmek adına." dedi.

“EMEKLİLERE ‘ESKİŞEHİR KART’ PROJESİ”

İYİ Parti'nin Eskişehir için hayata geçirmeyi planladığı projelerden bahseden Aydın şu sözleri aktardı: "Şimdi bu ulaşımdır, suyunu ucuzlamasıdır, ulaşım ucuzlaması, trafiğin sıkıntı bunu zaten herkes biliyor olması gerekiyor. Bunlar yapılamaz şeyler değil Eskişehir'de 20 yıllık, 30 yıllık, 50 yıllık binalar var. Şimdi buradaki boru sistemi nasıldı, hangi malzeme kullanıldı? Biz yepyeni yerleşim yerinde bakın böyle boru kullandık, apartmanda da bunu yaptık, suyunuzda tertemiz buyurun için diyebilirsin. Ama siz tertemiz suyu ucuza bu insanlara sunarsanız böyle bir ihtiyaç kalmaz. Biz duş aldığımızda çayımızı demlediğimizde yemek yaptığımız o sudan bir sıkıntı görmüyorsak bize yeter içtiğimiz su zaten kalabak olsun. Bizim birinci maddemiz diyoruz ki kimseyi aç ve açık da bırakmayacağız.  Emeklilerle ilgili 3'üncü maddemiz 'Eskişehir kart’ projemiz Biz sosyal yardımları aşevinde hadi git yemek ye al sana makarna al sana kömür diyerek yapmak istemiyoruz. Eskişehir kart bir banka kartı projesidir. Belediyeden zaten bu bütçe çıkıyor, her birini banka kartına yükleyecek herkese dağıtacak insanlar istediği yerde istediği şeyi yesin. Bu insan onuruna yakışan bir davranış. 2024 yılında Eskişehir’i karanlığa mahkum etmeyeceğiz. Niye sokaklardaki lamba sayımız yeterli değil. Çoğu sokağımız karanlık olanlar da aydınlatmıyor. Bu bir vaad olmamalı aslında. Özellikle porsuk kendisi ciddi bir aslında hem asayiş problemi oluyor hem can güvenliği problemi oluyor. " diye konuştu. “

BİZ KAZANACAĞIZ”

Aydın vaatlerini sıralamaya şöyle devam etti: "'SMA kader değil' SMA aslında çok basit bir testle çiftler arasındaki uyumla olabilir ve olamazı kanıtlanan bir hastalık. Gen testi. Biz ne diyoruz? Belediye olarak evlenecek çiftlere kendi rızaları var ise biz bu testi yaptıracağız. Maliyetini biz karşılayacağız.

Bayrak meydanı kurmak. Eskişehir'in bir miting alanı yok. Yıllardır sıhhiye kavşağında toplanan zaten çile olmuş bir trafiğin içinde o zamanlarda daha da çile yaratan bir konu. Asıl konu yarın bir gün deprem ya da doğal afet olduğunda toplanacak alanımız yok. 100'üncü yılımızı simgeleyen dev bir bayrak atacağız, o bayrağın gölgesinde toplanalım istiyorum, güzel zamanda da konser yapalım, festival yapalım. Sığınmacıları kentsel dönüşüm yoluyla göndereceğiz. Çoğu kentsel dönüşümün ihtiyaç olduğu alanlarda yaşıyor. Başlattığınız anda gitmek durumundalar. Katlı yeraltı otoparkları için ne kadar alan varsa kullanacağız. Kapalı pazar yeri yapabildiğimiz her alanın altında biz kapalı otopark yapacağız. Üstüne de bir alan çıkacağız. Orada STK'lara derneklere tahsis edilecek, sosyal donatıları yüksek olan tuvaleti, lavabosu düzgün olan konferans salonunda toplam salonları olan yerler yapmak istiyoruz. Tek yerde birçok projeyi aynı anda aradan çıkartabiliyorsun aslında ve çok kıymetli."

Aydın konuşmalarına seçmene verdiği şu mesajla son verdi: "Bu seçim partizanlık yapılacak bir seçim değil. Partilerinize bugüne kadar gönül vermiş olabilirsiniz. Partileri sizi kandırmış ya da çok mutlu etmiş de olabilir. Arkasından gitmemeniz lazım. Türkiye'nin sıkıştığı sistemde şu an belediyelere çok daha ihtiyaç var çünkü belediyecilik bizim gözümüzde şu sosyal devleti, sosyal belediyeciliği iliklerine kadar hissettiren yapılardır.O kabine girdiklerinde bugün burada söylediğim sözleri hatırlayarak vicdanlarıyla hareket etsinler. O kazanır mı, bu kaybeder mi yapmasınlar, gönülleri rahat olsun, biz kazanacağız. Meliha Aydın' ve bizim adaylarımızı desteklesinler."
 
Kaynak : MUHABİR - SÜMEYRA BALCI
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon
Eskişehirli 6 Mart 2024 09:27

Sayın Aydın , sizin adaylığınız AKP'nin ekmeğine bal sürmektir , lütfen buna aracı olmayınız. Birisi zaten AKP karşıtı 87500 oyu rızamız olmadan AKP'ye taşıdı...

0 0 Cevap Yaz
Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi