Afyonkarahisar’Da Bu Yıl Kirazda İstenilen Rekolte Yakalanamadı

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Afyonkarahisar’Da Bu Yıl Kirazda İstenilen Rekolte Yakalanamadı
A
a

Türkiye’Nin Önemli Kiraz Üretim Merkezlerinden Birisi Olan Afyonkarahisar’In Sultandağı İlçesinde Mevsimsel Şartlar Ve Kuraklık Yüzünden Bu Sene Kirazda Beklenen Rekolte Karşılanamazken, Üreticiler Çareyi İse İşçi Çalıştırmak Yerine Kendileri Toplamakta Buldu.

Sütiş Eskişehir
Türkiye’nin önemli kiraz üretim merkezlerinden birisi olan Afyonkarahisar’ın Sultandağı ilçesinde mevsimsel şartlar ve kuraklık yüzünden bu sene kirazda beklenen rekolte karşılanamazken, üreticiler çareyi ise işçi çalıştırmak yerine kendileri toplamakta buldu.
Türkiye’nin kalite, büyüklük ve lezzet açısından en değerli kiraz üretiminin gerçekleştiği yerlerden birisi olan Sultandağı ilçesinde kiraz hasadı başladı. Bayram öncesinde başlayan ve halen devam eden hasatta bu yıl rekoltenin düşük olduğu belirtilirken, kirazın kilogram fiyatının ise kalitesine göre 20-50 TL arasında alıcı bulduğu kaydedildi.
Bölgede uzun yıllardır kiraz üretimi yapan üretici Göksel Özkaya, bu sene meyvenin az olduğunu dile getirerek, "Bu sene kiraz rekolte olarak çok düşük. Normalde bölgemizin tonaj anlamında yıllık 35-40 bin ton civarında bir üretimimiz var fakat bu sene gerek mevsimsel şartlardan dolayı gerek kuraklıktan dolayı rekoltemiz çok düşük. Yani bu bahçede topladığımız kiraz 8-10 kasa civarında, bir günlük bir işimiz var burada dolayısıyla bu sene çok kötü geçecek, geçen seneye oranla meyve çok az" dedi.
Kaynak : Afyonkarahisar Yerel Haberleri - İHA
Şahin Erden Kuyumculuk
15 Temmuz 2024
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi