2 Milyon 204 Bin Ton Atığın Geri Dönüşümü Sağlandı

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç 2 Milyon 204 Bin Ton Atığın Geri Dönüşümü Sağlandı
A
a

Afyonkarahisar Belediyesi Çevre Hizmetleri Birliği Entegre Katı Atık Bertaraf Tesisi 2023 Yılı İçerisinde De Evsel Katı Atıkların Geri Dönüşümü Ve Çevreci Belediyecilik Anlamında Türkiye’De Ön Sıralarda Olmaya Devam Ederken, Tesiste 2023 Yılında 2 Milyon 204 Bin Ton Atığın Geri Dönüşümünün Sağlandığını Kaydedildi.

Sütiş Eskişehir
Kazım Kurt Seçim 2024 DT haber içi
Afyonkarahisar Belediyesi Çevre Hizmetleri Birliği Entegre Katı Atık Bertaraf Tesisi 2023 yılı içerisinde de evsel katı atıkların geri dönüşümü ve çevreci belediyecilik anlamında Türkiye’de ön sıralarda olmaya devam ederken, tesiste 2023 yılında 2 milyon 204 bin ton atığın geri dönüşümünün sağlandığını kaydedildi.
Afyonkarahisar merkez ve 17 ilçesi ile 60 belediye ve İl Özel İdaresine bağlı 420 köy olmak üzere kentin tamamına katı atık hizmeti vermekte olan Entegre Katı Atık Bertaraf Tesisi çevre ve insan sağlığı için tehdit olan katı atık sorununu ortadan kaldırdı. Tesise gelen evsel katı atıklar içerisinde ısıl değeri yüksek atıklar ayrıştırılarak alternatif çevreci yakıt üretilmekte aynı zamanda Biyometanizasyon Tesisi ile organik atıklardan enerji ve elektrik üretimi yapılmakta ve geri dönüşümü mümkün kağıt-karton, metal, cam, plastik gibi atıklardan hammadde elde edilerek geri kazandırılmakta olup büyüyen ve gelişen ülkemiz ekonomisine büyük ölçüde katkılar sağlıyor.
Tesise gelen atıkların türlerine göre ayrıştırıldığı ve geri dönüşümünün yapıldığı Katı Atık Ön İşlem Tesisinde 2023 yılında kâğıt-karton, plastik, metal, cam gibi geri dönüştürülebilir toplam 2 milyon 204 bin ton atığın geri dönüşümü sağlanarak doğanın kirlenmesi önlenerek, atıklar ekonomiye geri kazandırıldı. Organik atıklardan elektrik üretimi sağlanan Biyometanizasyon Tesisinde 59 bin 507 ton organik atığın işlenmesi ile elde edilen biyogazdan ve 2009 yılından bu yana işletilmekte olan düzenli depolama sahasından geçtiğimiz yıl 119 bin ton atığın depolanmasından elde edilen biyogazdan 17 bin 900 hanenin yıllık elektrik tüketimine denk gelen 19 bin 500 Mega watt elektrik üretimi yapıldı.
Kaynak : Afyonkarahisar Yerel Haberleri - İHA
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi