Ahmet Ataç 15 02 2024

(Özel) Türkiye’Nin İlk Ve Tek ’Yumurta Müzesi’ Afyonkarahisar’Da

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç (Özel) Türkiye’Nin İlk Ve Tek ’Yumurta Müzesi’ Afyonkarahisar’Da
A
a

Dünyada Yalnızca 6 Ülkede Bulunan Yumurta Müzelerinden Bir Tanesi De Türkiye’Nin Yumurta Üretiminde Lokomotif Konumunda Olan Afyonkarahisar’Da Bulunuyor. Kırılgan Ve Çok İnce Bir Tabakası Bulunan Yumurta Kabukları Sanatçılar Tarafından Bambaşka Bir Görünüme Kavuşuyor.

Sütiş Eskişehir
Dünyada yalnızca 6 ülkede, Türkiye’de ise sadece Afyonkarahisar’da bulunan ‘Yumurta Müzesi’ndeki bir birinden güzel eserler adeta görenleri kendisine hayran bırakıyor. Kırılgan ve çok ince bir tabakası bulunan yumurta kabukları sanatçılar tarafından bambaşka bir görünüme kavuşuyor.
Afyonkarahisar İsmail Kumartaşlı Yumurta ve Sanatları Merkezi, sanat eserine dönüşmüş yumurtalarla birlikte vahşi yaşam ırklarından pek çok hayvanın yumurtasına ev sahipliği yapıyor. Türkiye’de ilk ve tek olma özelliği taşıyan müzede 22 şehirden gelen farklı ırkların yumurtaları ve çeşitli sanatkârların yumurta kabukları ile yaptıkları eserler sergileniyor. Kanatlı hayvan, vahşi hayvan ve balık türlerinin yumurtalarının bulunduğu merkezde Türkiye’nin çeşitli illerinde yaşayan sayılı yumurta sanatçılarının eserleri de sergileniyor. Müze, yıl boyunca yerli ve yabancı her yaş grubundan ziyaretçinin ilgisini çekiyor.

“Merkezimiz dünyada 6. sırada”
Afyonkarahisar İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Kültür İşleri Şube Müdürü Ümran Cura, Yumurta Müzesi hakkında şunları söyledi:
“Ülkemizde yumurta sektörünün önemli merkezlerinden biri olan Afyonkarahisar’ımızda bulunan bu merkezimizde çeşitli hayvanlara ait yumurta ve yumurta sanat eserleri bulunmakta olup çeşitli belge ve dokümanlar yer almaktadır. 2018 yılında açılmış olan bu merkezimizde 22 farklı şehrimizdeki 32 üreticiden getirilmiş olan yumurta numuneleri bulunmaktadır. Dünyada 6. sırada olan bu merkezimiz Türkiye’de ilk olma özelliği taşımaktadır. İlk olmasının sebebi; Türkiye’de yumurta üretimin en fazla olan ve ülkemizde lokomotif görevi gören ilimizin yumurta piyasasının oluşması yönünden de önemli bir anlamı olmasıdır. Yumurta kabukları sanatıyla oluşturulan eserler de ziyaretçilerimiz açısından çok ilgi görmekte olup her kesimden ziyaretçiyi ağırlamaktayız.”
Kaynak : Afyonkarahisar Yerel Haberleri - İHA
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi