alexa

Yerli üreticiye sevk edilmeli

Videoyu Aç Yerli üreticiye sevk edilmeli
A
a

Eskişehir Sanayi Odası’nda sanayicilerle biraraya gelen CHP Parti Meclis Üyesi ve İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke, Türkiye kaynaklarının uluslararası tekellere teslim edildiğini söyleyerek, kaynakların yerli üretici güçlere sevk edilmesi gerektiğini savundu.

CHP Parti Meclis Üyesi ve İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke ve Mehmet Ali Çelebi, Burdur Milletvekili Mehmet Göker, CHP’nin oluşturduğu ‘Ekonomik ve Siyasal Krizden Çıkış Önerileri’ programı kapsamında Sanayi Odası, Ticaret Borsası ve Ticaret Odası’nı ziyaret etti. CHP’nin ekonomi kurmaylarına CHP Milletvekili Utku Çakırözer, Parti Meclis Üyesi Gaye Usluer, CHP İl Başkanı Rabia Akman, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç da eşlik etti.

Sanayi Odası’nda konuşan ve ekonomik krizin rantçı sermayeden kaynaklandığını dile getiren Böke, “Bu krizin bir ayağı Türkiye'de üretimin yerini rantçı anlayışın almış olmasından kaynaklanan gelir sıkışıklığıdır. Eğer Türkiye'nin kaynaklarının özellikle iktidarın siyasi tercihleri ile üretici alanlar yerine rantçı alanlara kaymış olmasıysa ve kaynakların üretici alanlar yerine rantçı alanlara kaymış olmasından kaynaklı bir gelir sıkışıklığı ise yaşadığımız, o zaman ilk ve elzem değişiklik gerektiren alan bu oluyor. Biz kaynaklarımızın üretici güçlere kanalize edilmesini sağlamak zorundayız. Bugünkü  rantçı anlayış yerine Türkiye'nin gelir yaratacak ve bu geliri ihtiyaç duyduğu dövizi karşılayacak şekilde ihracat pazarlarında da erişebileceği yüksek gelire kavuşturmamız gerekiyor. Bu birinci unsursa o zaman burada sorulması gereken alt soru, ‘Ekonomideki bu dönüşümü bugünkü siyasi iktidar anlayışı yapabilir mi?’ Yapabilir mi sorusu kadar ‘Yapar mı?’ sorusu da önemli bir soru haline gelmiş vaziyette. Bunun yanıtını da açık yüreklilikle vermek gerekiyor. Yapmaz. Çünkü bu iktidarı bugünkü siyasal anlayışı ile ayakta tutuyor olan temel unsur esasında bu rantçı düzen” dedi

SİYASİ DÖNÜŞÜME İHTİYAÇ VAR
Ülkenin hem ekonomik hem de siyasi dönüşüme ihtiyacı olduğunu vurgulayan Böke, “24 Haziran öncesi haykırdığımız gerçeği hep birlikte yaşıyoruz. Dolayısı ile krizin ikinci temel ayağı da yönetim biçimindeki rejim değişikliğinin ve hukuksuzluğun ortaya çıkardığı güven kaybıdır. Hem rantı destekleyen anlayış, hem de bulunun üzerine eklenmiş olan güven kaybı Türkiye ekonomisini krize sürüklemiştir. O zaman hem kamu kaynaklarını rantçı alanlardan üretici güçlere aktaracak bir dönüşüme ihtiyacımız var. Hem de Türkiye'de kuralı işleyen, hukuk üzerine inşa edilmiş kurumlarla çalışan bir parlamenter demokrasiyi acilen kurmamız gerekiyor” diye konuştu.

MASRAFLARI KISIYORUZ
Şirketlerinin geleceği için mikro anlamda masrafları kısmaya başladıklarını söyleyen Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Celalettin Kesikbaş, “Malum bu tip günlerde ülkenin en çok ihtiyacı olan daha çok üretmek ve daha çok ihracat. Satın almanın maliyetlerini azaltmaya çalışıyoruz. O yüzden her Çarşamba fuarlar düzenlemeye başladık. Eskişehir için da sanayi için de önemli. Çünkü birbirimizin ne iş yaptığını dahi bilmiyorduk. Yakında yerli malı haftasını Aralık ayının ilk haftası kutlayacağız. Orada da ithal mallar fuarı düzenleyeceğiz. İthal ettiğimiz malları belki birbirimiz üretebilir hale nasıl getirebiliriz. Ben hep söylüyorum artık bundan sonra şirketler patronlara mal olmaması gerekiyor. Ülkelere ve dünyaya mal olması gerekiyor. Bu anlamda da ESO olarak yeni bir vizyon koyduk ve bu şekilde yolumuza devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

SEBEP OLANLAR ÖDEMELİ
Ticaret Borsası’nda yaptığı konuşmada yerli tohumun uluslararası tekellere teslim edildiğini ifade eden Böke, Topraktan gelir elde edecek bir düzen yok. Hayatta kalabilmek için borç yükünün altına giriyorsunuz. Bu krizi rantçı sermaye çıkardı. Çiftçi, üretici çıkarmadı. O yüzden bu krizin faturasını bu krize sebep olanlar ödemeli” ifadelerini kullandı.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat