alexa

Türkiye'de benzeri yok

Videoyu Aç Türkiye'de benzeri yok
A
a

Halk Süt’ün üretildiği Mahmudiye Çifteler Han İlçeleri Süt Üreticileri Birliği’ne gittik. Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Güner Özer, “Süt hayvandan sağıldıktan sonra maksimum dört içinde pakete girmiş oluyor. O kadar taze. Bunu Türkiye’de bizden başka daha farklı yapabilen bir yer yok” dedi.

HABER: HİLAL KÖVER

Eskişehir'de 2018’in Aralık ayında şehrimizde faaliyete geçen Halk Süt projesi, hem kırsalda hem de merkezde yaşayan vatandaşların yüzünü güldürdü. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ve Mahmudiye Çifteler Han İlçeleri Süt Üreticileri Birliği ortaklığıyla yürütülen proje ile Eskişehirliler, katkısız, pastörize günlük sütü aynı özelliklere sahip piyasadaki diğer sütlerden daha uygun fiyata satın alabiliyor. Böylelikle hem kırsaldaki üretici ürününü satıyor, hem de şehir merkezindeki vatandaşlar doğal sütü uygun fiyatla ediniyor.

BİLGİLER VERİLDİ
Biz de Mahmudiye Belediye Başkanı İshak Gündoğan, ES TV Genel Yayın Yönetmeni Ali Baş, ES TV Kameramanı Mert Ergenç ve ES TV Yönetmeni Hüsamettin Polat ile birlikte Mahmudiye Çifteler Han İlçeleri Süt Üreticileri Birliği’ne giderek, Halk Süt’ün üretim aşamalarını inceleme fırsatı yakaladık. Burada projeyle ilgili bilgiyi Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Güner Özer’den aldık. Özer, “Öncelikle burası birlik olarak Türkiye genelinde süt birlikleri arasında kendine ait süt işleme tesisi olan Türkiye’de ilk” ifadeleriyle sözlerine başladı.

HALK SÜT NASIL ÜRETİLİYOR?
Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ile beraber Halk Süt projesini yürüttüklerini kaydeden Özer, bizlere Halk Süt’ün üretim aşamalarını detaylı bir şekilde anlattı. İşte Özer’in dilinden o aşamalar:
  • Köylerden topladığımız sütlere önce çiğ süt labaratuvarında gıda mühendisimiz kontrolünde antibiyotik testi, yağ kuru madde ve su oranı, içinde su katılmış mı katılmamış mı gibi, kontroller yapılıyor.
  • Daha sonra sütler soğutuluyor 4 dereceye.
  • Akabinde kapalı devrede paslanmaz borularda pastörizasyon makinemize geliyor. Burada öncelikle bir 45 dereceye çıkıyor sütün sıcaklığı.
  • Daha sonrasında sütün kokusunu alıyoruz.
  • Akabinde tekrar 85 dereceye çıkıyor.
  • Sonra aniden 4 dereceye düşerek ürün tankımıza geliyor.
  • Devamında da tam otomatik makinede el değmeden dolum makinemizden soğuk hava depomuza alıyoruz.
  • Buradan da Eskişehir’e sevk ediyoruz.
  • Orada da büfelerimizdeki buzdolaplarına bunlar pay ediliyor. Ve tüketicimize günlük doğal taze sütü ulaştırmış oluyoruz.
YEDİ KEZ ANALİZDEN GEÇİYOR
Sütün yine Türkiye’de ilk olan bir diğer özelliğinden bahseden Özer, “Bizim pastörize sütümüzün özelliği, diğer pastörize sütlere kıyasla yağını kesinlikle almıyoruz. Köyden geldiği şekliyle yağı içinde. Su kesinlikle yok, antibiyotik kesinlikle yok. İşleme alınmadan önce 7 sefer analizden geçiyor. Ondan sonra bir süzgeçten geçiyor. Bu titizlikle üretiliyor”  ifadelerini kullandı.

MAKSİMUM DÖRT SAATTE PAKETLENİYOR
Sütün kalitesine değinen Özer, “Hayvandan sağıldıktan sonra maksimum dört içinde pakete girmiş oluyor. O kadar taze. Bunu da Türkiye’de bizden başka daha farklı yapabilen bir yer yok. Hayvandan sağılıyor, maksimum dört saat içinde pakete giriyor. Hemen hemen 20 saat civarında da tüketiciye ulaşmış oluyor. Bir günü doldurmadan sofralara ulaşıyor” şeklinde konuştu.

GÜÇLÜ EKİP
Özer, yapım aşamasında çalışan kadroyla ilgili şu bilgileri verdi: “Burada 8 personel çalışıyor. Gıda mühendisimiz, gıda teknikerimiz, kalite ekiplerimiz var. Dolumda arkadaşlarımız var, aşçımız var. Birlik olarak aynı zamanda anlaşmalı veteriner hekimimiz var. Bölgedeki bin 500 üreticinin hayvanlarına hayvan sağlığı hizmeti veriyoruz. Bundan da üreticilerimiz faydalanıyor.”
 
1000
icon
Semih 16 Nisan 2019 22:27

Bravo gerçekten

0 0 Cevap Yaz
Eses 16 Nisan 2019 21:48

Arıyorsun alo sütü geliyor yada komşu mandırasından günlük sütü kğ. 2.5tl ye satıyor süt işi kolay da kavşaklarda dakikalarca beklemeyi çözecek bir tane bile proje olsada yapıldığınıda görebilsek

0 0 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat