alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

Tüm insanlığın işçiye borcu var

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Tüm insanlığın işçiye borcu var
A
a

Yerel Medya Kurultayı’nda konuşan Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak pandemi döneminde işçinin ölümüne çalıştığına dikkat çekti.  Kavlak, “bütün insanlığın işçi sınıfına, emekçilere, üretenlere borcu var. Karlarına kar katanlar, toprağa verdiğimiz o canların anısına üyelerimize olan borcunu ödeyecektir” dedi

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Türk Metal Sendikası Birinci Yerel Medya Kurultayı, 17-18 Eylül 2021 tarihlerinde Büyük Anadolu Didim Resort Hotel’de gerçekleşti. Kurultay’a Türkiye’nin dört bir yanından yüze yakın gazeteci katıldı. Biz de Eskişehir’den kurultaya katılanlar arasında yerimizi aldık…   2 günlük kurultayda Türkiye’de Yerel Basın ve Sorunları”, “Türkiye’de Medya ve Sendikalar”, “Türkiye’de Toplu İş Sözleşmesi Düzeni ve MESS Grup Toplu İş Sözleşmesi” ile “Sendikalar ve Yerel Basın” konularının masaya yatırıldı.
  • Kurultayın açılış konuşması Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak tarafından yapıldı. Kavlak’ın konuşmasında en önemli konu basın mensuplarının önemi oldu. Bilindiği üzere Türk Metal Sendikası ve Metal Sanayicileri İşveren Sendikası (MESS) arasında Metal İş Kolu Grup Toplu İş Sözleşmesi sürecine girildi. Teklifler verildi. 
  • Sözleşme Türkiye ekonomisinin lokomotifi durumundaki otomotiv, demir çelik, elektronik ürünler ve beyaz eşya sektörlerinde faaliyet gösteren en büyük işletmelerini kapsıyor. Türk Metal Sendikası’nın değerlendirmesine göre ülkedeki tüm diğer sektörlerin toplu iş sözleşmeleri için de belirleyici etkileri olan bir toplu iş sözleşmesi olduğunu ifade ediyor.
  • Genel Başkan Pevrul Kavlak yerel Medya Kurultayı’nın amacını şöyle açıkladı: “Bizim sizlere basın emekçilerinin desteğine ihtiyacımız var. Sesimiz olmanıza, nefesimiz olmanıza ihtiyacımız var. Bizim mücadelemize vereceğiniz her destek, yapacağınız her haber, yazacağınız her yazı emekçilerin sofrasında bir dilim daha ekmek olacaktır. Onların bebelerinin sütü olacaktır. Alın terlerinin karşılığı olacaktır”
  • Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdülrezak Altun “Türkiye’de Yerel Basın ve Sendikalar” başlığında bir sunum yaptı. “Türkiye’de Medya ve Sendikalar” başlıklı oturum başladı. Emekli öğretim üyesi ve gazeteci Dr. Atilla Özsever, Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Gökhan Durmuş ve Ekonomi Muhabirleri Derneği Başkanı Turgay Türker’in katıldığı oturumun ardından kurultayın ilk günü tamamlandı.
ÖLÜMÜNE ÇALIŞTIK
Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak Türk Metal Sendikası’nın Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile yeni bir toplu iş sözleşmesi sürecine girdiğine dikkat çekti. Kavlak, sendikanın sözleşme teklif hazırlık sürecinde hangi aşamalardan geçtiğini ve pandemi nedeniyle yaşanan olumsuz koşullardan söz ettiği konuşmasında, “Bize göre, yaşadığımız bu süreçten alnının akıyla çıkanların bütün övgüyü, alkışı hak edenlerin başında işçi sınıfı gelmektedir.  Emekçilerin fedakârlığı, çabası, özverisi olmasaydı, insanlık bu salgın koşullarını çok daha ağır bir şekilde yaşardı.  İşçi sınıfı canı pahasına üretmeseydi, ekonominin çarkları dönemezdi.  İşçiler ölümüne çalışmasaydı, hayat olmazdı. Bu nedenle, ısrarla belirtmek istiyorum ki, bütün insanlığın işçi sınıfına, emekçilere, üretenlere borcu var. İşverenlerimiz, bacalarını tüttürenler, biz ölümüne üretirken, canımız pahasına çarkları döndürürken, salgın nedeniyle hayatını kaybeden arkadaşlarımızı toprağa verip, tezgâhlarımıza geri dönerken, karlarına kar katanlar, toprağa verdiğimiz o canların anısına üyelerimize olan borcunu ödeyecektir. Çünkü biz, canımız pahasına çalıştık. Ölümüne çalıştık” ifadelerini kullandı.

OTURUMDAN ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR
  •  İletişim teknolojilerinde meydana gelen gelişmeler ve özellikle yeni medya, güçlü, ilgili ve bilgili bir yerel kamuoyu oluşturma görevi üstlenen yerel medya kuruluşlarını da etkilediği yerel basın yeni iletişim teknolojilerinin sunmuş olduğu olanaklardan sınırlı biçimde yararlanmak durumunda bırakıldığına dikkat çekildi.
  • Yeni iletişim teknolojileri, yerelde gazete satış oranlarını düşürdüğü. Yerel medya kuruluşları haber kaynağı olarak ajanslara bağımlı ve iktisadi açıdan kendilerini idame ettiremeyecek konuma geldiği ifade edildi.
  • Yerel Medya Kurultayı’nın ikinci gününün “Türkiye’de Toplu İş Sözleşmesi Düzeni ve MESS Grup Toplu İş Sözleşmesi” başlıklı ilk oturumun başkanlığını Genel Başkan Yardımcısı Yusuf Ziya Odabaş yaptı. Türk Metal Sendikası Araştırma ve Eğitim Merkezi Başkanı (TAEM) Naci Önsal ve Türk Metal Sendikası Genel Sekreteri Taliphan Kıymaz bu bölümde birer sunum gerçekleştirdi.
SORUNLARI ANLATTILAR
Kurultayın üçüncü ve son oturumu “Yerelden Genele Bakış: Sendikalar ve Yerel Basın” başlığı ile gerçekleştirildi. Son oturumda Bursa Olay Gazetesi yazarı Ahmet Emin Yılmaz, Eskişehir Sonhaber Gazetesi Yazarı Sadi Seda, Özgür Kocaeli Gazetesi Muhabiri Süriye Çatak Tek ve Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Dilek Takımcı konuşmalar yaparak yerel basının karşılaştıkları sorunları ve çözüm önerilerini masaya yatırdı.

ESKİŞEHİR’E İLGİ BÜYÜK!
  • Eskişehir’den meslektaşlarım Sonhaber Gazetesi Yazarı Sadi Seda, Kanal26 Genel Yayın Yönetmeni Muharrem Esen ve Milli İrade Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Onur Şentürk ile Kurultaya katıldık. Kurultayda diğer şehirlerden gelen basın mensupları ile sohbet etme imkanı da yakaladık. Diğer şehirlerde yerel gazete ve televizyonda görev yapan meslektaşlarımızla karşılaştığımız zorluklarla hemen hemen aynı noktada buluştuk.
  • Eskişehir’in basının diğer illere göre daha güçlü olduğu, sektördeki ilerlemenin çok belirgin olarak gözüktüğü bizlere anlatıldı. Özellikle Eskişehir’in yapısı ve turizm ve sanatsal faaliyetleri diğer basın mensupları tarafından takdirle karşılandığını söyleyebilirim. Eskişehir’i örnek kentler arasında gösteren meslektaşlarımız,  Eskişehir’de de gazetecilik yapmak istediklerini de bizlere anlattı… Biz de Eskişehirli gazeteciler olarak kentimizden övgüyle söz edildiğini siz değerli okurlarımıza iletelim…
  • Ayrıca Türk İş İl Temsilcisi ve Türk Metal Sendikası Eskişehir Şube Başkanı Orhan Demir’e de ayrı bir parantez açmak gerekiyor. Başkan Demir ile gerçekleştirdiğimiz sohbetin detayları yine yarın gazeteniz Anadolu’da olacak. Demir’in Eskişehir’de yaptığı sendikal çalışmalar ve işçinin emek mücadelesine verdiği desteği bu satırlardan okuyacaksanız.
 
 
Kaynak : Kaan Özcan
Ariman web reklam 2
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat