alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

Kimsenin adaylığı garanti değil

Eskişehir son günlerde gözünü 2024 yılında yapılacak yerel seçimlere çevirdi. Siyasetçisi, gazetecisi, vatandaşı, STK temsilcisi kısaca herkes garip bir şekilde bir sonraki yerel seçimin nasıl olacağı, kimlerin yarışacağı, kimlerin aday olabileceği ihtimali üzerine konuşuyor, yorum ve tahminler yapıyor.

28 Eylül 2021 09:25
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Eskişehir son günlerde gözünü 2024 yılında yapılacak yerel seçimlere çevirdi. Siyasetçisi, gazetecisi, vatandaşı, STK temsilcisi kısaca herkes garip bir şekilde bir sonraki yerel seçimin nasıl olacağı, kimlerin yarışacağı, kimlerin aday olabileceği ihtimali üzerine konuşuyor, yorum ve tahminler yapıyor.
 
Garip bir şekilde yerel seçim öncesi 2023 yılında yapılacak genel seçimi hesaba katan, önceleyen ve nasıl sonuçlanacağına dair konuşana pek rastlamıyoruz.
 
Oysa 2023 yılı,  belki klişe olacak ama hem Eskişehir hem de Türkiye kaderini belirleyen en önemli seçim olacak. Yani 2024’de Eskişehir’de kimin aday olacağı, kimin yarışacağı ve bu yarışın favorileri de ancak 2023 sonuçlarına göre şekillenecek.
 
Mesela CHP Milletvekili aday listesi kimlerden oluşacak bilemiyoruz. Ama mevcut Belediye Başkanları’ndan birinin bu listede olma ihtimaline kesinlikle hayır diyebilir miyiz? Diyemeyiz!
 
Mesela Ak Parti’nin mevcut milletvekillerinden birini 2024 Büyükşehir Adaylığı için saklayacak ve yeniden aday göstermeyecek diyebilir miyiz? Diyemeyiz!
 
İyi Parti ittifakı genel seçimde iyi bir oy oranı alınırsa yerel seçimde merkez ilçe belediyelerden birini istemez, zorluk çıkarmaz diyebilir miyiz? Diyemeyiz!
 
Peki, Ak Parti genel seçimde siler süpürür ve mutlak bir zafer kazanırsa, CHP’de yerel seçim için kavgasız, gürültüsüz, sürprizsiz bir aday belirleme süreci olur diyebilir miyiz? Diyemeyiz!
 
O zaman dediklerimizden çok diyemediklerimizin ışığında 2024 için çok erken değil mi?
Dereyi görmeden, paçayı sıvamanın âlemi var mı?
 
 
Sadece Büyükerşen mi Konuşsun?
 
Eskişehir’de Büyükşehir Belediyesi ile ilgili bir şey olduğunda. Kamuoyu ya da Ak Parti Büyükşehir ile ilgili bir eleştiri getirdiği ya da soru sorduğunda hepimiz aynı şeyi yapıyoruz. Bir cevap verilecek ise, bir açıklama yapılacaksa, bir şeyler söylenecek ise herkes hocanın ağzına bakıyor.
 
Merkezinden, kırsal ilçesine ve mahallesine kadar Büyükşehir himayesinde olan herhangi mahallede ortaya atılan iddia ile bile ilgili olarak Büyükerşen ne diyecek diye bekleniyor.
 
Durup düşününce bu benim biraz garibime gidiyor. Koskoca Büyükşehir Belediye Başkanının onca daire, müdürlük, belediye meclisi v.s. varken her konuda konuşmasını beklemek ve hepsinden sorumlu tutmak çok doğru bir beklenti değil.
 
Büyükşehir meclis üyeleri konuşabilir, daha doğrusu konuşan bir iki isim sayısı daha da fazla olabilir. Belediye bürokratları, daire başkanları, müdürleri yani konu ile ilgili veya konuya hâkim isimler açıklama da yapabilir, cevap da verebilir. Bunda bir beis görmüyorum.
Ama Büyükerşen’in etrafında konuşan, itiraz eden, kavga etmeyi göze alan insan sayısının da yıllardır değişmediğini görüyorum.
 
Hoca elbette her konuya hâkim, mevzuatı herkesten iyi biliyor ya da başkasının savunmasına ihtiyacı olmayacak kadar güçlü bir karakter. Ancak bırakalım fasulyenin faydalarını da başkaları anlatsın değil mi?
 
 

Eski Şehrin Kuklaları ve Şehir Tiyatroları

 
Küçük bir güruh rahatsız olsa da Eskişehir’in bir sanat şehri oluşu içinde yaşayan herkese gurur veriyor. Bir kentin sanat kimliği ile anılması, öne çıkması elbette kolay bir iş değil. Bu konuda sağlam ve sürekliliği sağlayan ciddi bir altyapı olması ve bu mirasın sürekli geliştirilmesi gerekiyor.
 
Eskişehir Şehir Tiyatroları’da bu altyapının ve marka değerinin ivme noktası. Tescilli başarılarla yetinmeyen, sürekli üreten ve isteyen bir ekip ruhuyla harika işler başarıyor.
 
Sergilenen oyunlar, festivaller, senfoni orkestrası ile yapılan işbirlikleri şöyle dursun Şehir Tiyatroları bu kez “Eski Şehrin Kuklaları” ile Türkiye – AB ortak mirasına eşsiz eserler sunmanın miladını yaşıyor.
 
Profesyonel kukla sanatının her aşaması ile Türkiye’nin ve Eskişehir’in kültür envanterini sınırların çok dışına taşıyacak yeni bir heyecanın fitil ateşlendi.
 
Bulgaristan’dan gelen sanatçılar ile yapılan işbirliği ile bırakın Türkiye’yi Avrupa’nın sayılı kukla üretim imalathanelerinden biri Eskişehir’de açıldı. Ayrıca hem üretim hem de kukla oynatıcılığı herkesin ulaşabileceği bir ESMEK programı ile eğitim sürecine başlıyor.
Şehir Tiyatrolarının deneyimli isimleri de bu sanatı daha profesyonel bir şekilde oyunlaştırmaya ve izleyiciyle buluşturmaya başlayacak.
Kısaca Türkiye’de yine kendine özgü bir sanatı Eskişehir patenti ile sunacağız.
Emeği geçen herkese teşekkür ederim.
“Yaaa altı üstü Kukla” diye kafasındaki cehalet tuzağını aşamamış olanları da ilerleyen günlerde sahnelenecek olan oyuna beklerim.
 
 
 
 
 
Ariman web reklam 2
1000
icon
Adil güney 28 Eylül 2021 15:20

Bugün şehir imar, ulaşım , altyapı yönünden kendi bildiğine el yordamı gidiyor. Şehir mütahitlerin insafına terk edilmiş , kültür sanat festivalle günler geçip gidiyor. Adaylar kim olacak vs. Daha iki buçuk yıl varken bu satırların konusu bu mu olmalı ?

0 0 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat