alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

Eskişehir’e 4. üniversite mi?

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde olağan dışı işler oluyor. Birkaç sene önce Anadolu Üniversitesi’nin denediği, kamuoyunun büyük tepki gösterdiği ve nispeten geri adım atılan mesele bu kez ESOGÜ gündeminde.

5 Ekim 2021 08:12
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde olağan dışı işler oluyor.
Birkaç sene önce Anadolu Üniversitesi’nin denediği, kamuoyunun büyük tepki gösterdiği ve nispeten geri adım atılan mesele bu kez ESOGÜ gündeminde.
 
Kısa bir süre sonra ESOGÜ’nün tüm ana kapıları, fakülte binaları ve idari birimlerinde giriş çıkışlar HGS ve kartlarla sağlanacak.
Öğrenci, öğretim görevlisi, dekan fark etmeksizin bir binadan diğerine girerken bile Üniversite yönetiminin 30 - 50 ve 100 TL bedel biçtiği kartlardan temin edilmesi ve bunların kullanılması gerekecek.
 
Geçtiğimiz günlerde bu gelişmeyi Murat Taşkın yazmıştı. Okuyunca şaşırmış, üzülmüş ve herhalde vazgeçerler diye umut etmiştim. Ancak karardan vazgeçilmediğini basit bir güvenlik önlemi gibi gösterilen bu kontrol mekanizmasının hızlıca hayata geçirilmek için çalışmaların devam ettiğini resmi anlamda öğrenmiş olduk.
 
Hatta Rektör Yardımcısı Rifat Edizkan imzası ile ilgili birimlerine gönderilen yazıda bariyer ve turnikelerin yerleştirildiği, kısa bir süre içinde hayata geçileceği de açıkça ifade edildi.
 
Bu durum bende bir değil birkaç açıdan rahatsızlık yaratıyor.
 
En başta bilim yuvası dediğimiz Üniversitelerin sosyal yanı eksiltilerek şehirle olan fiziksel bağı ortadan kaldırılıyor.
Akademisyen ve öğrenciler için bir kampus alanı değil yarı açık cezaevi formu oluşturuluyor.
Üniversite’de farklı birimler arası diyalog, iletişim ve alışverişin önüne açık ve net bir bariyer konuluyor.
Bir nevi insanlar fişleniyor, ne yapıp ettikleri kontrol altına alınıyor gibi Üniversite dediğimiz ortamda en olmaması gereken atmosfer oluşturuluyor.
 
Ancak ve ancak benim tüm bunların dışında başka bir endişem var. Birkaç yerde küçük harflerle fısıldanan ve bu hamle ile olabilirliği güçlenen bir öngörü var.
 
O da başlıkta yazan 4. Üniversite …
Yanlış okumadınız. ESOGÜ’nün bölünmesi içinden Eskişehir Sağlık Üniversitesi (ESÜ) çıkması ve Anadolu – ESTÜ örneği gibi ESOGÜ – ESÜ  ile Eskişehir’de 4. Üniversitenin faaliyet geçmesi ile ilgili hiç de uzak olmayan bir ihtimal var.
 
Hatta bu bariyer ve geçişlerle ilgili hamlenin altında da bu bölünmenin fiziksel olarak denendiği konuşuluyor.
 
ESOGÜ Kampusunu iyi bilen birkaç kişi ile konuştum. Yeni yapılan geçiş turnikeleri ve bariyerlerin Üniversite’yi 2 ayrı alana böldüğünü söylediler.
Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği ve sağlıkla ilgili bölümlerin bir alanda, diğer fakültelerin ve idari binaların diğer alanda kaldığı yani sağlık işleyişi ile ilgili fiziksel bir ayrılmanın şu an mümkün kılındığını dile getirdiler.
 
Malumunuz zaten Anadolu Üniversitesi örneğinde bunu yaşamıştık. Fiziksel olarak ayrılabilen bir alan var ise içinden çok kolay Üniversite çıkabiliyor.
İşte ESOGÜ üzerinde de bu senaryonun işleyebileceği, mevcut iktidarın seçim yatırımları kapsamında Eskişehir’e 4. Üniversite müjdesi diye bir söylemle gelebilme ihtimali çok mümkün.
 
Ancak 40 yarımın 1 doğru etmediğini, mevcut Üniversitelerin hepsinin Anadolu’dan doğma olduğunu ve gerek organik, gerek kültürel bağ varken Eskişehir’e 7 Üniversite de açsanız hiç birinin aslında yeni bir Üniversite olmayacağını anlamamız lazım. Daha doğrusu biz anladık ama birilerinin özellikle iktidar temsilcilerinin iyi anlaması lazım.
 
Eskişehir’in tüm ayarları ile oynandı, Allah aşkına en azından şu akademik ayarları ile daha fazla oynamayın. Üniversite alanı ile, üretimi ile, başarısı ile gündeme gelsin. Rektör savaşı, kontrol bariyerleri, bölünme meselesi, sağlık skandalları ile değil.
 
Lütfen…
 
 
 
Ariman web reklam 2
1000
icon
Servet Mert 6 Ekim 2021 09:23

Anadolu-ESTU fiziksel ayrimi konusunda yaniliyorsunuz. Estuya baglanan fen fakultesi hala Anadolu Univ. Yunusemre kampusunde ve ESTUnun bu fakulteyi tasiyacak yatirimi ve plani da yok gibi.

0 0 Cevap Yaz
cta 5 Ekim 2021 11:43

Alakası yok. Tıpa giren çıkanla diğer fakültelere gidenleri ayırmak güvenliği sağlamak için alınmış bir karar... Nasıl bir senaryo uydurulmuş...

3 1 Cevap Yaz
muhittin

iddaya var mısın?ben osmangazideyim, bahse varım

0 0
Vural 5 Ekim 2021 08:20

Peki sular idaresine giden kişilerin neden fotoğrafı çekiliyor , sayın SONER bey

6 1 Cevap Yaz
Saadettin

ESKİ ile üniversite karşılaştırması çok zekice olmuş abicim

0 4
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat