alexa

En önemli gündem

Cihan Yıldırım yazdı

26 Mayıs 2018 09:29
A
a
Türkiye’nin ilk milli yüksek hızlı treni TÜLOMSAŞ’ta üretilecekti. Milli Yüksek Hızlı Tren’in üretimi için adı geçen TÜLOMSAŞ’ın, devre dışı bırakıldığı öğrenildi. Tren üretiminin iktidara yakın bir iş adamı tarafından yapılacağı konuşuluyor.
Üzücü gelişmeyi ya da ‘iddiayı’ esgazete.com’dan Tuğba Koçal duyurdu.
Bu çok önemli haber seçim gündemi nedeniyle pek ses getirmedi. Oysa hepimizin geleceğini ilgilendiren çok önemli bir gelişme bu. Bu fırsatın kaçması Eskişehir’e en az termik santral kadar zarar verir.
Öte yandan TÜLOMSAŞ’a ve çalışanlarına büyük haksızlık.
Başta ESO Başkanı Celalettin Kesikbaş olmak üzere kenti düşünen herkes acilen harekete geçmeli. Bu ‘yanlıştan’ dönülmeli. TÜLOMSAŞ bu milli projede mutlaka yer almalı.
Aksi halde Büyükerşen yine haklı çıkacak! Tramvayı ‘dışarıdan’ alan Hoca’ya ‘Neden TÜLOMSAŞ’tan almıyorsun’ tarzında yapılan eleştiriler bir anlamda boşa çıkacak. İktidar ve muhalefet artık TÜLOMSAŞ’a güvenmeyi öğrenmeli...
Yukarıdaki satırlar dünkü yazımdan...
Haberin üzüntüyle karşılandığını ifade etmeliyim. Telefonda görüştüğüm, watsap veya diğer kanallardan bana ulaşan tepkiler son derece haklıydı.
Hepimizi ilgilendiren bu meselenin bir an önce açıklığa kavuşması lazım.
Bir kere ‘iddia’ doğru mu?
TÜLOMSAŞ, milli hızlı tren projesinde devre dışı mı bırakıldı? Bırakıldıysa hangi gerekçe ya da gerekçelerle...
Eksiğimiz nedir, kusurumuz hangisidir?
TÜLOMSAŞ’ın hangi kabiliyeti yok?
Sıkıntı lojistik mi? Lobi kaynaklı mı? Devletin kurumunun ‘iş yapacak’ olması mı? İnsan kaynağı mı yetersiz?
Nedir, nasıldır, niyedir...
Milli hızlı treni iktidara yakın bir iş adamının yapacağı da iddialar arasında...
Bu konuda ‘ilgili’ yerlerden esaslı bir açıklama bekliyoruz.
TÜLOMSAŞ’ın bunca tecrübesinden neden yararlanılmıyor öğrenmek istiyoruz. Eskişehir’in bu fırsatı kaçırmasını istemiyoruz.
Bu iş TÜLOMSAŞ’ın ya da iktidarın işi değil. Hepimizin meselesi...
Bastırmalıyız...
TÜLOMSAŞ, milli hızlı tren üretiminin bir yerinde, bir noktasında mutlaka yer almalı. Bu TÜLOMSAŞ’ın ‘kazanılmış’ hakkıdır! Demiryolu kentine bu çok görülmemeli...
Burada çok ciddi bir gelecek yatıyor. Eskişehir’e bir Eskişehir daha katacak bir projeden bahsediyoruz. Siyasi gündemi kısa süreli de olsa bi kenara bırakıp hep birlikte şu işin peşine düşelim.
 
1000
icon
Cuneyt 27 Mayıs 2018 22:25

Sevgili cihan Yıldırım bunu söylüyorsun haberi yapmışsın yüreğine sağlık lakin esk büyük şehir belediyesi Eskişehir'de tulomsaj varken neden Viyana'da yaptırdı trenvay lari yorum yapabilirsiniz..

0 0 Cevap Yaz
vatandaş 27 Mayıs 2018 12:48

Tülomsaş tam bir yandaş çiftliği.Kendini hiç geliştiremedi.Yaklaşık 10 sene önce bu fabrikayı ziyaret ettiğimde batmış rus fabrikalarını görür gibi olmuştum.Burası yerli ve milli olmak kaydı ile özelleştirilmelidir.Peşkeş değil.

0 0 Cevap Yaz
Nazif 27 Mayıs 2018 12:20

Medeni Eskişehir de yapılması istenmiyo yandaşlar çıkar peşinde bence

0 0 Cevap Yaz
Adminl 27 Mayıs 2018 11:50

Kabiliyeti varmış gibi yazıyorlar acaba varmı tabiki yok Memduh sen hayallerlemi yaşıyosun

0 0 Cevap Yaz
Hakan 26 Mayıs 2018 18:48

Tramvaylari tülomsaşa yaptırması diye Buyukersen,e yıllarca laf edenlere kapak olsun.kendileri niye YHTreni yaptırıyorlar heyy AKTROLLER

2 2 Cevap Yaz
Mehmet Kılınç 26 Mayıs 2018 16:15

Her zamanki gibi önce ağzımıza bal çalıyorlar sonra'da eee sonrası malum vazgeçiyorlar.🤔🤔🤔

2 4 Cevap Yaz
Bülent 26 Mayıs 2018 15:34

Eskişehir'in selameti için bu iktidar değişmeli. Allah bu şehri bu zihniyetin siyasetinden korusun.

5 5 Cevap Yaz
memduh 26 Mayıs 2018 15:16

Bu memlekete bir zamanlar Uçak yaptırmayan 'irade' yüz yıllık geldiğimiz yerdeki yeni Duyun-u Umumiye koşullarından! çok iyi anlaşılıyor olmalı! Hindistan,Çin uzaya çıkmmışken biz daha eşek arabası yapamıyşornuz bu çakal sefaletinden!* Sanayli çarşısına spariş verilse, görelim bakalım nasıl imaylat yapılıyor!Devrim arabsası örneğindekmi gibi! emperyalist kucakalarda salatanat süren soysuzlugun boynu kırılmadıkça, yaşarız böyle rezillikleri!

2 7 Cevap Yaz
Güven 26 Mayıs 2018 15:07

Alkislar yine kandiranlaraa!!Bu ülkede düzgun siyaset yapan tek siyasetsi Yilmaz hocadir kim.neyi kimi yalarsa yalasin!!!

4 6 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat