alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

Buna Sevinir Olmuşuz !

Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal’ı ziyaret ettik.

25 Eylül 2021 09:17
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal’ı ziyaret ettik.
 
Rektör Erdal sohbet esnasında “Üniversitelerin üretimle, başarısı ile gündeme gelmesini tercih ederim. Bu bir akademik başarı, bir fakültenin toplum yararına bir buluşu, bir sanat ödülü gibi kayda değer gelişmeler olmalı” dedi.
 
Farkındayım, normalde herhangi bir rektörün böyle bir cümle sarf etmesi son derece doğaldır. Bunu bir yazıya, habere dönüştürmek gibi absürt gözükebilir.
 
Ancak Anadolu Üniversitesini yöneten, bir nevi patron koltuğunda oturan bir ismin bu zihniyete sahip olması beni ve ziyarette bulunan meslektaşlarımı çok mutlu etti.
 
Çünkü Anadolu Üniversitesi Fuat hocadan önce gereksiz o kadar çok konuda, hatta marka değerine, akademik kültürüne, bilim kimliğine zarar verecek o kadar farklı konularla gündeme geldi ki bu bizi fazlasıyla üzdü.
 
O yüzden şimdi Üniversite kaynakları şehrin kaynağıdır diyen, Üniversitenin üretimi ile gündeme gelmesini isteyen, halk kampusa girip çıkmalı diye düşünen bir yönetici ile karşılaşınca ve üslubu, ifade biçimi, şeffaflığı ile karşımızda akademik zeminli bir yönetici görünce olağandan daha fazla seviniyor, umutlanıyoruz.
 
Fuat Hocaya katılmamak elde değil, İnşallah kısa sürede Anadolu Üniversitesi bir askeri üs gibi, bir istihbarat teşkilatı gibi benzetmeleri ve gereksiz anıldığı gündeme tarihe gömerek yeniden bilim ve eğitim kimliğinde yaptığı üretimlerle gündeme gelir.
 
Ak Parti Gidiyor Ama Nereye?
 
Liyakatsizlik, popülizm, üslup ve istikrarsızlık…
Ak Parti tüm bunlara tepki göstererek başladığı iktidar yolculuğunda tüm bunların kitabını yazan bir hale geldi.
 
Ekonomi, eğitim ve bana göre en çok adalet konusunda yaşanan sorunlar, sürekli değişen politik söylem ve yaptırımlarla AK Parti bırakın seçmenini parti içinde yıllardır mücadele eden aktörlerinin bile umudu kestiği bir fetret devrinde.
 
Bir düşünün 2,3 senede bir HDP ve Kürt sorunu ile ilgili 180 derecelik dönüş yapılıyor.
Bu dönüşü yapanlar kahraman olurken, senelerdir aynı şeyi savunanlar her dönem hain ilan ediliyor.
 
Parti neyse de devletin en önemli kademelerinde ihtisas sahibi insanlar yerine akraba, eş, dost istilası var.
 
Cumhurbaşkanı ile akraba olan, kendisinden her fırsatta övgüyle bahseden, iktidarı eleştirse dahi Cumhurbaşkanı’nı bu eleştirilerden ayrı tutan veya Erdoğan ailesinden herhangi biri ile sınıf arkadaşı olanlar dahi devletin en üst kademelerinde üstelik birkaç ayrı görev ile onurlandırılarak rütbe takıyor.
 
Rektör, İletişim dairesi, Banka yönetim kurulu üyeliği, TRT yönetimi, Varlık fonu, hiç olmadı TCDD diye sıralanıp giden onca kurumda görevi, liyakati sorgulanan ve şüphe uyandıran nice atama var.
 
Parti vekilleri işlevsiz, etkisiz bir hale getirildi. 10 yıl önce TOKİ Başkanının önünde düğme iliklediği vekiller şimdi TOKİ Başkanına bırakın iş yaptırmayı randevu alamaz halde.
 
Partinin omurgası sayılan, her biri deve dişi gibi etkili, devlet adamlığını bilen tecrübeli isimler, bir nevi ağabeyler cepheden ayrıldı ve mücadele acemi askerlere bırakılmış halde.
 
İnsanları dinleyerek, dokunarak, derman olarak gelinen noktada insanlara tepeden bakan, iktidar partisinde aldığı koltuğu bazen manevi bazen ticari güç için kullanmaya hevesli idareciler, teşkilat başkanları ile yola devam ediliyor.
 
Gelinen noktada sadece halktan, kendisine oy veren seçmeden değil, teşkilatından bile kopan, onları ikna edemeyen bir Ak Parti var.
 
Bu ahval içinde Eskişehir’de de durum farklı değil.
 
Ülke genelinde Ak Parti neyse Eskişehir özelinde aynı şey geçerli.
 
Tepebaşı İlçe Başkanlığının gayretini bir kenara koyarsak İl ve İlçe Başkanlarını Twitter İl Başkanlığı olarak değerlendirebiliriz.
 
Salonlara sığmayan kalabalıkları, ilçe kadar etkili mahalle başkanlıklarını, arı gibi her yerde karşımıza çıkan kadın teşkilatlarını muhtemelen Zihni Çalışkan ve yönetimi de mumla arıyordur.
 
Parti binasında vatandaşın sıraya girdiği halk günlerini, vatandaşın sorununu çözecek kadar etkili parti adamlarını, sözünü geçirmek için elini masaya vuracak kadar disiplinli kurucu üyelerini kaybetmiş bir tablo var Eskişehir’de…
 
Nabi Avcı’nın ağırlığı, Harun Karacan’ın Eskişehirliğini çıkınca geriye ne kalıyor?
 
Gidin sokakta dolaşın, samimice konuşabilecek partililere bir sorun bakalım. Bir sonraki dönem Milletvekili ya da Belediye Başkan Adayı sıralamasında favori gördükleri kaç isim var?
 
Hani geçmiş dedim ya, bir zamanlar ülkede Abdüllatif Şener, Vecdi Gönül, Cemil Çiçek, Ertuğrul Günay, Ali Babacan, Ahmet Davutoğlu, Recep Akdaş, Bülent Arınç diye sıralanıp giden Ak Parti kadroları şimdi nasıl aranıyor, yoklukları parti adına nasıl kayıp olarak değerlendiriliyorsa Eskişehir’de de aynı şey yaşanıyor ve hissediliyor.
 
Parti insana dokunup, insan kazanacağına, partililerin yaptığı ya da yapmadıkları insana dokunur, zora gider halde… 
Ariman web reklam 2
1000
icon
Anadolu Üniversitesi 25 Eylül 2021 09:29

Gazeteci kimliğinizle değil de normal bir vatandaş olarak Anadolu Üniversitesi’ne gitmenizi öneririm. Bırakın Üniversitenin bahçesine girmeyi, kapısına bile baktırmazlar… (Kapısından demedim, kapısına dedim…Sırça sarayın kapısı…)

1 6 Cevap Yaz
Kayyum

Kayyumla yönetiliyor Eskişehirdeki Üniversiteler

0 0
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat