alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

Bu Sorunun Çözümü Yok !

Evet, bir İstanbul, Ankara, İzmir gibi değil ama artık Eskişehir’de bir trafik sorunu olduğunu inkâr edemeyiz.

23 Eylül 2021 09:18
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Evet, bir İstanbul, Ankara, İzmir gibi değil ama artık Eskişehir’de bir trafik sorunu olduğunu inkâr edemeyiz. Şehrin ana caddeleri, bulvarları ve çevre yolu dahi günün her saatinde ciddi bir tıkanma, birkaç yıl öncesini mumla aratan sıkışıklara gebe.
 
Sürekli kullandığımız bir tabir var ya, yürüsek daha çabuk gideriz diye. Bu tabir şu aralar gerçek oldu. Özellikle pik saatlerde bir yerden bir yere yürümek çok daha hızlı bir ulaşım şekli oldu.
 
Bu beklenmedik bir gelişme değil. Türkiye’nin kişi başına en çok araç düşen şehirlerden biriyiz. Eskişehir’de yaşayan her 2,8 kişiye bir araç düşüyor ve bu rakam giderek artıyor. Haliyle mevcut altyapının bunu karşılaması mümkün değil.
Ancak şehirdeki trafik sorununun tek etkeni de seyir halinde olan araçlar değil.
Mevcut yolların hacmini tam anlamıyla kullanamıyoruz. Şehrin kalbi diye tabir ettiğimiz caddeler adeta park işgali altında.
 
4 şeritli yolun karşılıklı iki şeridini araç parkları alıyor. Yetmez gibi dörtlüsünü yakıp seyir halindeki trafiği umursamadan 2. şeridi kapatan ve koskoca caddedeki karşılıklı akışı tek şeride düşürenlere de günün her saati denk geliyoruz.
 
Mal indirme, bindirme işlemlerine de parantez açalım. Bunun belli bir saatte olması ve dışına taşmaması lazım. Oysa her gün farklı saatlerde başta zincir marketler olmak üzere mal getiren kamyonlara, toptancı araçlarına rastlayabiliyoruz.
 
Scotter ya da martı denilen elektrikli araçların trafikte ağır seyri ve sık yer alması. Bisikletlerin ayrı bir yol olmadığı için akan trafikte araçların içinde seyre çıkması. Sayıları fazlaca olan ve araç hızında olmayan küçük kasalı geri dönüşüm motorları ve servis, iş makinesi, çöp kamyonlarının da trafiğin pik saatinde şehir merkezinde olması bu sorunu köpürtüyor.
 
Katılır mısınız bilmem ama bana göre en önemli sorunlardan birisi de Eskişehir’de trafiğe çıkan bazı sürücüler, Arkasındaki araçları düşünmeyen, önü boşken aheste aheste ilerleyen yani seri araç kullanmayanlar. Işık kırmızı yansa dahi kavşaktan geçmeye çalışan ve yolun ortasında kalıp karşı yönü fütursuzca tıkayan, sinyal nedir bihaber olan, lügatinde yol verme diye bir şey bulunmayan ve ne hikmetse ters yönde gitmekten hiç çekinmeyen sürücülere bu şehirde fazlasıyla rastlıyoruz.
 
Dolayısıyla mevcut yolların yetersizliğine bu sorunlar eklenince ortaya hızlandırılmış bir sorun çıkıyor.
 
Bunun üstesinden gelir miyiz? Mümkün değil.
Alışkanlıklar değişmeden, tek merkez olmaya devam ettiğimiz sürece ve kurallar disiplinle uygulanmadıkça belki pansuman yapabiliriz ama korkarım bu sorundan kurtulamayız…
 
O yüzden önce bu sorunu kabul etmeli sonra alışkanlıklarımızı ve trafikte geçireceğimiz zamanı hesaba katarak yola çıkmamız lazım.
Ariman web reklam 2
1000
icon
cemal yıldız 23 Eylül 2021 18:22

Kentin son duraklarına giden Belediye Otobüs/Tramvay'lara yakın Otoparklar yapılarak, kent içi cadde ve sokaklarına "PROFESYONEL ARAÇLARA" Park yasağı getirilirse; Sorunun büyük kısmı çözülür. Rent a car, Okul servisleri, Kamyonet, Servis otobüsleri gibi araçlar işleri bitince bu park yerlerine konuşlandırılmalıdır. Sürücüler işleri bitince buralara park edince en az 40 bin profesyonel araç kent içinden çekildiğinde büyük bir rahatlık getirecektir.

0 7 Cevap Yaz
musa 23 Eylül 2021 14:16

Sayın yüksel doğru yazmışsınız insanlar saygılı değil trafikte ama eksik olmuş. 20 senedir şehri yöneten belediye bir tane bile köprülü kavşak yapmaz mı? Bir tane alt üst geçit yapmaz mı? Sorun sadece bilinçsizce trafikte hareket eden insanlar değildir. Tramway şehrin her yerine geldi zaten otopark sıkıntısı var şimdide tramway olunca insanlar araçlarını koyacak yer bulamıyor. Cengiz topel caddesi Atatürk caddesi yunusemre caddesinde dur kalk yapa yapa ilerliyoruz. 2-3 sene sonra bu keşmekeşlikte Ankara ve İstanbulu geçeriz.

7 9 Cevap Yaz
H.Hüseyin 23 Eylül 2021 14:07

Günaydın Soner bey sonunda sizde anladınız trafik sorunu olduğunu

6 5 Cevap Yaz
N.K 23 Eylül 2021 10:11

Şehirde trafiği denetim namına birşey yapılmıyor ki; En basitinden Şair Fuzuli caddesine gidin bakın,bankalar bölgesinde ikinci sıra yapılan parklar yüzünden Cengiz Topel caddesinden gelen araçlar arka arkaya diziliyor al sana sıkışık trafik. Hiç kimse 3 kuruş para çekmek için trafiği sıkıştıran ve ikinci sıra park yapan sorumsuz tiplere hesap sormuyor. Adamlar hem trafiği dakikalarca kilitliyor. Hemde hiç bisey olmamış gibi arabasına binip gidiyor. Denetim olsa bunun cezası şak diye verilse yada bu sorumsuz tiplerin arabası çekiciye alinıp götürülse bir daha 3 kuruş para için ikinci sıra park etmek yemez

1 6 Cevap Yaz
Bence 23 Eylül 2021 09:59

Zaten tramvay olmasa bile yine trafik olurdu. İkieylül ve doktorlar caddesinden, arabaların otobüslerin geçtiği zamanlarıda bilirim. Zira eskiden araba sayısı bu kadar fazla değildi. Ona rağmen yine trafik olurdu. Şimdi her yer araba olmuş, takvimler değişti ama dertler hep aynı. Büyükşehirlerin zaten ortak sorunudur bu tür sorunlar. Bence araba sayısı çoğaldığı için trafik sorunu oluşuyor. Tabi birde şehir planlaması önemli faktör ama şehrin bir bölgede sıkışmasıda ayrı ironi

0 4 Cevap Yaz
Davut Ç

maps haritalardan eskişehir caddelerine baktığımızda ne kadar plansız olduğunu görebiliriz.

2 0
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat