alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

Belleğimizden silinen marşlar!

Sosyal medya hesaplarında rast geldiğim bir video var… Kanada’da çekilmiş! Orada yaşayan Türk kadınları birçoğumuzun belleğinden uçup giden “Atatürk Marşını” seslendirmişler.

31 Mart 2021 09:01
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Sosyal medya hesaplarında rast geldiğim bir video var…
Kanada’da çekilmiş! Orada yaşayan Türk kadınları birçoğumuzun belleğinden uçup giden “Atatürk Marşını” seslendirmişler.
Çok da güzel olmuş!
Çocukluk anılarıma gittim. Ne var ki, bu marşlar anıların çok ötesinde bir anlam taşıyor!
Atatürk Marşı, yaşı bizim gibi 50’yi aşmış kişilerin ilkokul korolarında sıklıkla söylediği bir marştı.
Aradan geçen yıllarda adeta önce bizlerin sonra tüm toplumun belleğinden silinmek istedi…
Okullarda Müzik - Münir Ceyhan
Münir Ceyhan’ın sözlerini yazıp bestelediği bir marştır. Ceyhan, çok yönlü bir sanatçıdır. Bestelerinin yanı sıra yazarlık ve sinema oyunculuğu da yapmıştır.
İlkokul yıllarında korolarda söylenen birçok eser de ona aittir. A. Kutsi Tecer’in “Orda bir köy var uzakta” şiirini de besteleyen isimdir Ceyhan…
“Cennet Türkiyem Marşı” da ona aittir…
Bu marşlar ve şarkılar 1980’den sonra da bir süre okul koralarında okutulsa da daha sonra pek görmedik, dinlemedik!
Peki neden?
“Andımız” neden kaldırıldıysa onun için!
Son 20-25 yılda bilinçli olarak yakın tarihimizin belleğine bilinçli bir saldırı yapıldı. Ülkemizin ve ülkemiz insanının kuruluş, kurtuluş kökleriyle adeta ilişkisinin kesilmesi istendi. Kurtuluş Savaşı’nın anti-emperyalist ve bağımsızlık uğruna verilen bir savaş olduğu gerçeği değiştirilmek isteniyor. Şu sosyal medya hesaplarına bir bakın. Her gün bu gerçeği değiştirmek için binlerce paylaşım yapılıyor.
Yerli ve milli” lafı dilimizden düşmüyor. Ama son 20-25 yıldır milli kimliğimize aralıksız yapılan saldırılar sanırım sadece seyrediliyor. Milli kimlikli yazarlar, gazeteciler, yüksek komutanlar, askerler, polisler, akademisyenler,  hepsi mahkemelere taşındı…
Yargılandı, hapis yattı!
“Andımız” bir marştır ve biz marşlarımızı da mahkemeye taşıdık!
Geçmiş yıkılıyor yavaş yavaş! Belleğimizden siliniyor!
Cumhuriyeti kuran kadroların torunları ve çocukları artık o kuruluş ve kurtuluş felsefesiyle de pek ilgilenmiyor. Önce marşlar siliniyor sonra tarihimiz!
 

ATATÜRK MARŞI’NIN SÖZLERİ!

İstiklal Savaşı’nın en büyük kahramanı,
Emanet ettin bana kurtardığın vatanı.
Yolunda yürüyorum, bağlıyım devrimlere
Her gün “Türk’üm!” diyorum göğsümü gere gere.
 
Atatürk’üm, önderim nabzımda atıyorsun.
Sulh sever bir dünyanın kalbinde yatıyorsun.
 
Yurda, cumhuriyete kimse el uzatamaz,
Bu inancı içimden hiçbir kuvvet atamaz.
Sesini duyuyorum, gönüller bağlı sana.
Senin evladın olmak gurur veriyor bana.
 
Atatürk’üm, önderim nabzımda atıyorsun.
Sulh sever bir dünyanın kalbinde yatıyorsun.
(Dinlemek isteyenler için iki link bırakıyorum:
https://www.youtube.com/watch?v=dtFehmvhsBs)
 

ANLAMAYANLAR İÇİN!

Yazımızın başlığı şu…
Sağlığı iyi yönetemezseniz, kısıtlamalar işe yaramaz!
Konu, birkaç gündür Eskişehir’in gündeminde. Ufak bir hata nedeniyle birçok kişi tedirgin oldu!
Hata giderildi! Valilik de soruşturma açtı!
Ancak dikkat ediyor musunuz bilmiyorum, son dönemde Şehir Hastanesi ile ilgili pek çok haber yer aldı.
Devlet yatırım yapmış, devasa bir hastane yapmış. Son teknoloji!
Sağlık çalışanları insanüstü gayretle çalışıyor. Ancak “iyi yönetilmezse” karşımıza beklenmedik sonuçlar çıkabiliyor.
Elbette bir kişiyi günah keçisi yapamayız. Doğru da olmaz! Sorumluluğun bir kişinin üstüne yıkılması asıl sorunu görmemizi engeller! Hekimler, sağlık çalışanları salgın nedeniyle sürekli fazla çalışıyor. Evlerine gidemeyip, hastanede kaldıkları da oluyor.
Fazla çalışma nedeniyle hatalar yapılabilir ki bu insanın yaratılışında var!
Şu sorulara yanıt verilmesi gerekiyor.
Şehir Hastanesi’nde hekim ve sağlık çalışanı sıkıntısı var mı?
Hastane çalışanları ne kadar fazla mesai yapıyor?
Hastaneden pandemiden bu yaha kaç kişi işten çıkarıldı!
 

TAHMİNİMİZDEN DAHA BÜYÜK TAHRİBAT!

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı ve Türkiye Kamu-Sen Genel Sekreteri Talip Geylan, Eskişehir’e gelerek bir dizi etkinliğe katıldı. Geylan, yaptığı açıklamalarda önemli bir bölüm var.
Diyor ki:
-Yaptığımız araştırmalarda 3 aylık öğrenme kaybının telafisinin 2 yılda mümkün olabileceği görüldü…
-Biz geride bıraktığımız 1 yılın büyük bir bölümünde maalesef okullarımız kapatmak durumunda kaldık, önümüzdeki 3-5 yılı belki de çocuklarımızın maruz kaldığı öğrenme kayıplarının telafisini ortaya koyacağız demektir!
…/…
Belki de salgın bittikten sonra bıraktığı tahribatı ölçeceğiz!
 

GÜNÜN KARİKATÜRÜ

 Günün Karikatürü 31 03 2021
 
Ariman web reklam 2
1000
icon
eskişehirli 31 Mart 2021 21:22

Evet aynen 2019 yılının ekim ayında protez için randevu sistemine girdim.hemen ertesi günü randevu vardı .ama istediğim bir doktor vardı onunki 4 gün sonra idi. 4 gün sonra gittim 4 adet dişim çekildi. yerleri iyileşsin diye 10 gün tedavi süresi verildi. ilaçlarımıda verdiler . 10 gün sonra gittim ölçü aıdılar. 15 gün sonra gel takalım dediler. 15 gün sonra gittim dişlerin bitmemiş dediler. 3 gün sonra gel dediler. 3 gün sonra gittim taktırdım. iş bukadar yahu prosedürü yürütmekten aciz iseniz cahil iseniz ne yapalım. a unuttum diş başına da 12.5 tl ödedim. 19 diş için 240 tl civarı ödedim. Devlet daha ne yapsın yahu. yaklaşık 2 yıl danimarkada yaşadım. 1 diş için kaç tl ödersin biliyormusun 400 euro. bir de 2.5 ay teslim dediler.İşte tam bundan dolayı Türkiyeye geldim. Türkiye de yaptırdım. 8000 euro yerine 240 tl. Allahın boş adamları

2 4 Cevap Yaz
Yani

Bizde bu yalana inandık öyle mi ? Sayın köylü kurnazı. Bir diş nasıl 400 euro oluyo yurt dışında ?

2 0
eskişehirli

Allahın zır cahili sana bir danimarka sitesi linki vereceğim orada fiyatlara bakarsın. Gerçi sende yabancı dil de yoktur ama. allahtan rakamlar aynı bizdeki gibi. https://tandprotesehuset.dk/priser-paa-tandproteser/. Ben az bile söylemişim şimdi artmış.

0 0
eskişehirli

BEHANDLINGSPRIS TEDAVİ demek NO-SHOW 15 - 30 min. $ 175 NO-SHOW 30-60 min. $ 275

0 0
Davut çavuş 31 Mart 2021 19:31

' Eskişehirli ' Rumuzlu arkadaş, ona buna cahil cühela diye güzel yaftalamışsın da... Söyle bakalım; koronadan öncede ağız ve diş sağlığı için o bahsettiğin protez vb. işlemler adına insanlara en az iki ay sonraya randevu veriliyor muydu ? Yoksa verilmiyor muydu ? Riya yapmanıza gerek yok.. Dürüstçe kıvırmadan, çamura yatmadan, dümencilik etmeden açıkça söyleyin bunu. Hani cahil demişsiniz ya, işte bende sizden kıvırmadan cevap vermenizi beklerim kıvırrrrmadan...

5 1 Cevap Yaz
Es es

Davut zihniyeti n tam bir muamma İsrail gibisin

0 0
deniz 31 Mart 2021 19:15

eski kafa yeni kafa yok çalışan çalışmayan kafa var.

0 4 Cevap Yaz
millet 31 Mart 2021 17:50

yuh olsun bu zihniyete . Ağız ve diş sağlığı hastahanesi diş yapımı için 3 4 ay sonrasına randevu veriyor. doğru ama yine okumuyorsun cahil. acil durumlar için her şeyi yapıyorlar. saadece diş yapımı protez için bu süre var. Pandemi nedeniyle Şu anda başlanmadı. daha 10 gün önce protez dişimin altında ağrı vardı müdahale edip tekrar yapıştırdılar. yazıklar olsun bu yalancı insanlara.Teknoloji senin beynini yemiş bitirmiş

2 10 Cevap Yaz
Bekir

Asıl size yuh olsun. Bu kafayla daha elinize çoook vurup ekmeğinizi çok alırlar. Allah allah diye dolanmaya devam edersiniz

4 1
Sese 31 Mart 2021 16:45

Bay Kemal in SSK başında olduğu günlerinde biliyoruz unutmayın

2 11 Cevap Yaz
Refik

Onun için mi herşey devlet garantili şimdi ha ?

2 2
Teknoloji olmasa koca bir hiç 31 Mart 2021 15:53

Yahu hala 20 30 sene önce gece 4 te sıra alıyorduk hastanelere diyenler var. Yahu şimdi randevu alıyonda noluyo ? 3 ay sonraya 4 ay sonraya ağız ve diş hastalığı için randevu veriyorlar. 4 aya kim öle kim kala be ! Sağlık sisteminin geliştiği falan yok be ! Sadece teknolojinin nimetlerinden fazlaca istifade ediliyor o kadar. Teknoloji olmasa zaten sen yine o hastaneye 3 te 4 te sıra yazdırmaya gidersin. Bunu o kafana sok ! Bugün telefon olmasa internet olmasa hastahane yerine evde beklediğin sıraları yine hastane önünde beklersin daha ne tantana edersin eh be uyanık ?

9 5 Cevap Yaz
eskişehirli

bu teknoloji yi birde biraz eğitimin için harcasan ve biraz okusan gidip şu anda protez ve diş yapımına açılmamış hastahaneden randevu almaya çalışmazdım. Allahım bu cahillere akıl ver. Birde şikayet ediyor neden 4 ay sonraya sıra verdi diye.

2 8
Pöh

Matbaa bile 300 yıl sonra geldi size kalsa bir 30 sene daha bekleriz teknoloji yi unutma zamanla sadece turşu ve sirke olur

4 2
Eskişehirli

Uyanıklık yapma ben protezden söz etmedim. Normal muayene dedim

0 0
teknoloji

Sen kurnazlık yapma .acil durumlar için hastahane hizmet veriyor. çok acil durumun varsa hastahane seni kabul ediyor. Acil de yapılacak bir şey varsa yapıyorlar veya çekiyorlar.Ancak randevulu sistem açılma tahminini 4 ay sonrayı görmekte olup ona göre sistem randevu veriyor. Çok acil bir durumun varsa seni çok rahatsız ediyorsa gidiyorsun senin tedavini yapıyorlar ve sana tahmini açılma zamanını söylüyorlar o zaman gel kalıcı tedavini yapalım diyorlar . Anlattım ama anlayabildin mi bilmem

1 2
yazık 31 Mart 2021 12:48

yuh yahu adam ağzıyla sölüyor. 20 dakika beklemiş. 15 sene öncesinde sabah 4 lerde sıra alıyor. o gün tam gün bekliyordun. sağlık sektörü nerelere gelmiş o kafana sok . Artık 20 dakika da şikayet konusu oldu. Valla ben size bir şey söyliyeyim. Hep derdin bu milletin başına bir gelecek var diye ama gelen geldide hala anlamayan tipler aramızda hala bayağı insan var. ülkemizde 65 yaş üstü aşı sırası gelip aşı olmayaı reddeden 450 bin kişi var mış. Siz anlayın artık. Şİmdi hepsi yoğun bakımda.

3 10 Cevap Yaz
Bekir

Yav kardeşim hamaseti bırakın. Millet bi randevuya 2 ay sonraya sıra alıyor. Eyyamcılık yapmayı kesin, doktor beni keyfine 20 dakika bekletecek ve ben bunada sükür diyecem öyle mi ? Hadi ordan be ! Devlet garantili hastanenize laf gelmesin aman ha ! Herkesi kendiniz gibi iyi bellemişsiniz. Ağzınıza almışsınız eski lafını çevir yavrum çevir. Ben bugünü yaşıyorum bugünü, eski beni ilgilendirmez, ey eski kafalılar

9 2
Senide

Senide sıra numarası verip enayi gibi bekletsinlerde görürüz yağcılığını

8 2
akman 31 Mart 2021 12:39

Yazık arkadaş bu millete yaranılmaz. 1 2 kendini bilmez doktor yüzünden sağlık sektörüne ve sağlık çalışanınıda laf söylediniz ya Yazıklar olsun size.

4 10 Cevap Yaz
Helalll sana bee

Yağcılarda incek var !

8 3
millet 31 Mart 2021 12:29

Bak hocam buna benzer vatan, millet Atatürk marşları dinimizle ilgili ilahiler kasideler hep zihnimizde ve aklımızda. Sen bu konuda kafanı yorma. Ancak öyle bir zihniyetler var ki Atatürk ismini söylemekten kaçınmaktadır. Öyle bir zihniyetler var ki dinimizin vazifelerini yerine getirenlere farklı gözle bakmaktadır.Biz vatanımıza milletimize Atatürk e ve dinimize sonuna kadar sahip çıkacağız.

0 9 Cevap Yaz
Aya gidiyoruz 31 Mart 2021 12:28

Ali bey bir de tanık olduğum iki sorun var: Şehir hastanesindeki garanti hasta sayısı nedeniyle çoğu zaman Yunusemre Devlet Hastanesi poliklinikleri dolu gözüküyor ve mecbur olarak Şehir hastanesinden randevu almak zorunda kalıyoruz. Bir de, dillerden dğşmeyen eskiden millet sırada ölüyormuş anlatılarına paralel olarak şimdi de bir randevu veriyorlar en erken 1 ay sonraya. Yani teknoloji gelişti sadece kimse kimseyi kandırmasın onun dışında büyük hızlanma olmadı. Endoskopiye girmemiz gerekti 1 ay sonraya dahiliyeden yer bulabildik, orda da endoskopi için 1,5 ay sonraya sıra verildi. Bu nedenle mecburen özel hastaneye gittik, iki günde hallettik. Ayrıca o şehir hastanesine yapılan masraflar nasıl izah edilebilir, bazı yerlerde yan yana iki tır geçecek genişlikte koridorlar var... O yüzde kimse demesin yok numara almak için bekliyorduk vb.

8 11 Cevap Yaz
Andre 31 Mart 2021 11:42

Sayın yazar beyfendi hastane hoşunuza gitmeyebilir bu kadar kötülemek niye

3 10 Cevap Yaz
Bekir 31 Mart 2021 10:37

2019 yılinda 35-40 derece sıcağında şehir hastanesine muayeneye gitmiştik. Gittiğimiz bölüm kalabalıktı epey. Doktor bey içerde lakin numaratörde hasta varmış gibi ad soyad ve hasta var yazıyor. Tabii bekledik mecburen, 20 dakika bekledikten sonra içeride hasta olmadığı ve doktorun öylesine beklettiğini anladık. Nasıl mi ? Bir anda kapıyı çalanlar tek tek içeri muayeneye girmeye başladı. Yani kimse kapıyı calmasa beyimiz kimseyi içeri almayacak. Bizlerde sıra numarasıyla enayi gibi bekleyecez yani. Sırf bu olay yüzünden artık randevularımı şehir hastanesinden o gün bugündür almam. Hastane değil, mübarek sanki ticarethane. Sonra avrupanin kıskanacağı hastaneleri biiiiz yaptık biiiiizzzz... öyle mi ?

12 7 Cevap Yaz
millet

O doktoru şikayet ettin mi arkadaşım. Çek video ya ver haber kanallarına gitsin derdini orada anlatsın. Kanallar bu haberler için yırtınıyor. Sen vatandaş olarak senin işini yapmayan devlet çalışanını denetleme görevin var. Sonra böyle saçma sapan olaylar anlatmaya devam edersin. Kendine dedikodu arar gibi.Sonra bu olay namusu ile çalışan yüzbinlerce sağlık çalışanını zan altında bırakıyor. Yazık yahu sen cahilmisin yahu şikayet et ,etki bunu yapanlar azalsın bitmezde.

3 10
Seven

Sen senin gibi insanlar yüzünden bu ülke dahada güçlü olacaktır emin ol yapmacık Bekir

3 7
Andresemo

Bekircim beğenmiyorsan gitme parayla özel hastaneye git zorla çağır kıyılar seni kuzum

4 5
Gavur andresemo

Yav kardeşim hamaseti bırakın. Millet bi randevuya 2 ay sonraya sıra alıyor. Eyyamcılık yapmayı kesin, doktor beni keyfine 20 dakika bekletecek ve ben bunada sükür diyecem öyle mi ? Hadi ordan be ! Devlet garantili hastanenize laf gelmesin aman ha ! Herkesi kendiniz gibi iyi bellemişsiniz. Ağzınıza almışsınız eski lafını çevir yavrum çevir. Ben bugünü yaşıyorum bugünü, eski beni ilgilendirmez, ey eski kafalılar

9 3
Eskişehir

Kardeşim beğenmiyorsan özel hastaneye gidebilirsin ordada sırada bekliyiceksin unutma

2 0
Sakın ha ! 31 Mart 2021 10:25

Ali bey, ne hatası yahu ! Sakın bir daha kutsal şehir hastanesine laf ettiğinizi duymayayım bak ! Sağlıkta devrim yaptılar ya, hem avrupanın en büyük hastane projesi bizimki. Olur mu canım olur mu yahu ? Uğruna hiç düşünmeden devlet hastanesini bile kapattılar. Sizde adamların ekmeğine taş koyuyorsunuz

8 8 Cevap Yaz
Andre

Kardeşim beğenmiyorsan özel hastaneye gidebilirsin ordada sırada bekliyiceksin unutma eski SSK günleri nide unutma ilaç bile bulamıyorsun bay Kemal çıkar sizi

3 1
Sivil

Ali bey yapmayın yahu CHP nin ekmeğine yağ sürüyorsunuz sakın haaaaaaaa

1 0
Vergi almasınlar gideyim

E ödemeyeyim sgk, gss, cart curt vergisi, giderim özel hastaneye bebişim nolacak

0 2
Alaka ?

O zaman devlet sgk yı vergiyi kesmesin bende özele gideyim andre gardaş

0 1
Pöh 31 Mart 2021 09:44

Varsayalım sizin isteğiniz üzre şehir hastanelerini yapmadık eski devlet hastanesinde sabah erkenden numara almak için mücadele veriyorsunuz şimdi konuşun

7 11 Cevap Yaz
Alaka ?

Randevusu olmayan hasta sıra beklemeye mahkumdur. Bi alakası yok yani anlattığınız şey ile

2 12
ismet çetin

Devlet hastanesinde randevu sistemi getirirdiniz o iş hallolurdu.25 yıl torunlara kadar borç ödemek mi hizmet.

7 4
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat