alexa
Eskişehir Keskin Grup

Mahmudiye ünleniyor

Videoyu Aç Mahmudiye ünleniyor
A
a

Engelli vatandaşlara umut olan Mahmudiye Atlı Terapi Merkezi, sağlık konusunda verdiği yenilikçi hizmet ile ün kazanıyor. Bu kapsamda eğitim alan 17 sağlık çalışanı için sertifika töreni düzenlendi

Mahmudiye’de kurulan Atlı Terapi Merkezi ile engelli vatandaşlar, ata binerek tedavi oluyor. 2016 yılında pilot uygulamalar ile çalışmaya başlayan merkezde, 85 saat eğitim alan Sağlık Müdürlüğü bünyesinde hizmet eden uzman doktor, fizyoterapist, psikologların bulunduğu 17 çalışan, düzenlenen törenle sertifikalarını aldı. Mahmudiye Atlı Terapi Merkezi 2016 yılında pilot uygulamalar ile çalışmalara başlarken, İl Sağlık Müdürlüğü BEBKA’dan aldığı destek ile bir proje geliştirdi. Koordinatörlüğünü Enis Kazım Sezgin’in yaptığı projede, sağlık lisansiyerlerine hippoterapi uygulayıcısı sertifikası verildi. Sağlık Müdürlüğü bünyesinde hizmet eden ve aralarında uzman doktor, fizyoterapist, psikologların bulunduğu 17 çalışan, 85 saat olmak üzere eğitim aldı. Eğitimi alan sağlık çalışanları için dün sertifika töreni düzenlendi.

GEÇMİŞ UNUTULMAMALI
AK Parti Milletvekili Nabi Avcı, Mahmudiye’nin geçmişten bugüne gelen hikayesini anlattı. Geçmişin hiçbir zaman unutulmaması gerektiğini kaydeden Avcı, “Ölen padi
şahlarımızı unutmayalım. Sultan 2. Mahmud’u unutmayalım. Burayı Osmanlı ordusu için at yetiştirmek üzere vakfeden 30’uncu Padişahımız Sultan 2. Mahmud buranın temellerini attı. Daha sonra burası Osmanlı ordusu için gerçekten çok yararlı hizmetler veren bir merkez oldu. Cumhuriyet döneminde de buradaki atçılık kültürü devam ettirildi. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın 2015 yılında Ankara’da başlattığı atlı tedavi süreçlerine dair farkındalık burada da en somut ifadelerinden birisini buldu. Rahmetli Eskişehir Milletvekilimiz ve Maliye Bakanımız Kemal Unakıtan burayı tekrar Türkiye’de atçılığın merkezi haline getirmek için büyük gayretler gösterdi. Osmangazi Üniversitesi burayı bir yüksekokulla atlı terapinin ve kültürünün merkezi haline getirmek için okulu kurdu. 2013 yılında Milli Eğitim Bakanıyken, o zamanki Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özer ziyaretime gelmişti. Orada görüşmemiz sırasında ben buranın özelliklerinden bahsedince dedi ki, ‘Terörde yaralanan askerlerimiz için Gülhane’de başlatmayı düşündüğümüz bir program var. Terörde ciddi yaralanmalar yaşayan insanlarımız için atlı terapi tedavisinin önemini biliyorum. Mahmudiye bunun için çok uygun olabilir.’ Bunun üzerine 2013 yılında Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı kuruluşunda bunu da gündemimize aldık” diye konuştu.

İLK OLMAK ÖZELDİR 
“Mahmudiye Atlı Terapi merkezi 2016 yılında pilot uygulamalar ile çalışmalarına başlamıştır” diyen AK Parti Milletvekili Emine Nur Günay, “Mahmudiye Atlı Terapi merkezi 2016 yılında pilot uygulamalar ile çalışmalarına başlamıştır. 2500 yılık bir yöntem olan ve atla tedavi olarak bilinen ‘hipoterapi’ belirli hasta gruplarında fonksiyonel açıdan iyileşme ve gelişme sağlamak amacıyla ana tedaviyi destekleyici olarak atın hareketlerinden yararlanan bir tedavi yöntemi olup dünyanın birçok gelişmiş ülkesinde uygulanmaktadır. Her zaman ilk olmak özeldir. Bugün sertifika alan arkadaşlarımızın da sertifikaları çok özel. Eskişehir Türkiye’de 2’nci olan bir yatırımın öncüsü. Eskişehir sağlık üssü, turizm üssü olacak diyoruz. Yenilikçi bakış açısıyla işte bu tesis bir örnek” diye konuştu.

Atlı terapi temel eğitimi sertifikasına hak kazandılar
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Rektörü Kemal Şenocak, sertifika alan uzmanların engelli vatandaşlara sağlayacağı destekleri anlattı. Şenocak, “2017 yılında atlı terapi antrenörü yetiştirilmesi amacıyla, üniversitemiz Mahmudiye Atçılık Meslek Yüksekokulu ve ESOGÜ Hippoterapi Araştırma ve Uygulama Merkezi ile Türkiye Binicilik Federasyonu arasında ortak iş birliği protokolü yürürlüğe girmiştir. Aynı şekilde uzman sağlık personeli ihtiyacının karşılanması için de İl Sağlık Müdürlüğü ile iş birliği yapılmıştır. Bu konuda İl Sağlık Müdürlüğü’nün yürütücülüğünde, BEBKA Teknik Destek Projeleri kapsamında sağlık personeline atlı terapi temel eğitimi 2018 Mayıs ayında gerçekleşmiştir. Eğitimler, teorik ve uygulamalı olarak Mahmudiye Atçılık Meslek Yüksekokulu’nda gerçekleşmiş, sertifika eğitimini başaran adaylar Türkçe, İngilizce olarak hazırlanan onaylı atlı terapi temel eğitimi sertifikası almaya hak kazanmıştır. Böylece atlı terapi faaliyetlerinin eğitimli ve beceri belgelendirilmiş uzmanlarca yapılması sağlanacaktır” dedi. Konuşmaların ardından sağlık görevlilerine sertifikaları verildi ve tedavi gören engelli vatandaşlar atlarla kısa bir gösteri yaptı. Sertifika törenine; AK Parti Milletvekilleri Nabi Avcı ve Emine Nur Günay, Vali Yardımcısı Aslan Avşarbey, Sağlık Müdürü Uğur Bilge, Osmangazi Üniversitesi Rektörü Kemal Şenocak ve davetliler katıldı. 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat