alexa

Kazım Kurt: Kıdem tazminatını kaldırmak için son hazırlıklar yapılıyor!

Videoyu Aç Kazım Kurt: Kıdem tazminatını kaldırmak için son hazırlıklar yapılıyor!
A
a

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, 1 Mayıs dolayısı ile bir kutlama mesajı yayınladı

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, 1 Mayıs dolayısı ile bir kutlama mesajı yayınladı. 
Mesajında, işçi ve emekçilerin 1 Mayıs İşçi Bayramı’nı kutlayan Başkan Kurt, 1 Mayıs’ın bir mücadelenin simgeleşmiş tarihsel adı olduğunu söyledi. Bu tarihin emekçilerin alın teri ve kanları ile yazıldığını kaydeden Başkan Kurt, “130 yıllık tarihi içinde her 1 Mayıs, hem işçi sınıfının ortak en acil taleplerinin hem de dünyayı yöneten sermaye güçlerine karşı sömürüsüz, sınıfsız, savaşsız, bütün insanların kardeş olduğu bir dünya idealinin haykırıldığı bir gün oldu. Ancak, işçi ve emekçiler 2019 yılı 1 Mayıs’ına çok ağır koşullarda geldi. Türkiye işçi sınıfı ve emekçileri; giderek yakıcı hale gelen bir ekonomik krizin sonuçlarıyla kuşatılmış, işsizlik, ağırlaşan çalışma ve yaşama koşulları altında eziliyor. Onlar, bu ağır koşullar altında inlerken; hükümet, işçi ve emekçilerin en eski ve en önemli kazanımı olan ‘kıdem tazminatı’ başta olmak üzere kazanılmış haklarını ortadan kaldırmak için son hazırlıklarını yapıyor” dedi. 
Bu koşullarda herkese görevler düştüğünü kaydeden Başkan Kurt, bu görevin ise 1 Mayıs’ta hak aramanın kutsallığını, önemini, değerini ortaya koyacak, kararlı, ilkeli ve dik bir duruşla alanlardan işçilerin seslerini yükseltmek olduğunu vurguladı. Başkan Kazım Kurt, mesajına şu sözlerle devam etti: 
“Barış, özgürlük, demokrasi için, savaşsız bir dünyada sömürüsüz, insan onuruna yakışır bir iş ve yaşam için hep birlikte alanlarda olacağız. Tüm işçilerin ve emekçilerin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlu olsun.” 
1000
icon
Şafak 30 Nisan 2019 22:59

Bende işçiyim,fakat 1 mayıs kadar ikiyüzlülükle kutlanan bir bayram görmedim.Memuru,bürokratı vs tatil yapsın,fakat inşaat işçisi,mağaza işçisi, şoförler vs çalışmaya devam etsin.İşte ikiyüzlülükte burda başlıyor,ya bütün işçiler tatil yapacak yada işçi bayramı kavramını sınıfsallaştırıp sadece memurlar,amirler ve bürokratlara tatil vermeyeceksin. Her türlü ayrımcılığa karşıyım,bu yapılan resmen çifte standart yani ikiyüzlülük.Ben böyle bir bayramı tanımıyorum,1 mayıs benim gözümde memur ve bürokratlar bayramıdır

0 4 Cevap Yaz
Musa 30 Nisan 2019 16:38

kıdem tazminatı kaldırılmıyor. devlet güvencesi altına alınıyor. bir çok işçimiz bırakın işten çıkarıldığında emekli olduğunda bile kıdem tazminatını alamıyor. mahkemeyi kazansa bile bir şekilde ödemiyor yada avukatlar karşılıklı anlaşıyor. olan işçiye oluyordu . ama şimdi iş veren her ay küçük küçük düzenli olarak fona yatıracak. şirket iflas etse bile para fonda olacak işçi mağdur olmayacak. Tasarruf teşfikler ve konut edindirme yardımları nasıl ödendi. bundan daha düzgün bir sistem olacak. yada nasıl emekli primleri sgk ya aylık ödeniyor aynı.iş veren her ay %8,5 oranında prim öder. işçi emekli olduğunda yüklü ödeme yapmaz.

6 4 Cevap Yaz
Hadi ya!

Kidem tazminatı devlet güvencesi altına alınıyormuşmuş!,devlet parayı iç ediyor desene sen.Geçmiştede key parası diyerek insanların maaşından kesinti yapanda devletti,sözde her vatandaş ev sahibi olacaktı.Yıllarca bu parayı vatandàstan kesip kesip işlettiler,sonra gelen hükümet ise baktı kimse ev sahibi olamayacak.paraları geri veriyoruz dediler fakat,verilen paralar ne kadardı biliyormusun? En fazla bin tl,çoğu kişiye 100 150 lira verip savuşturdular ve key hikayesi burda bitti. Kıdem tazminatı alan her vatandaştan devlet zaten yüzdelik payını alıyor,vergisini alıyor alıyorda alıyor.Baktılar kasa boş,patron dostu hükümet bu işten ben karlı çıkarım deyip herşeyi oldu bittiye getirmeye çalışıyor,aklı sıra devlet parayı hazinede tutup işletecek,vatandaşta 56 yaşına kadar tazminat falan alamayacak! Bunu ben değil kendileri söylüyorlar,yazıklar olsun başka birşey söylemeye gerek var mı? Şunu unutma,devlet kendi yararına olmayan hiçbirşeye onay vermez,hazinede paramı kaldı ki?

1 2
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat