alexa

Hem tartışacağız hem yapacağız

Videoyu Aç Hem tartışacağız hem yapacağız
A
a

1.Ulusal Odunpazarı Lületaşı Festivali hakkında bilgi veren Kazım Kurt, “Lületaşı madenciliği ayrı lületaşının el sanatlarına dönüşmesi ayrı endüstri. Bu konuda Eskişehir’de daha iyi neler yapılır diye bu festivalde hem tartışacağız hem örnekleri ortaya koyacağız” dedi.

Odunpazarı Belediyesi tarafından 13-16 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek olan 1.Ulusal Odunpazarı Lületaşı Festivali ile ilgili bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Toplantıya Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Odunpazarı Belediye Başkan YARDIMCISI Figen Engin, Jeoloji Mühendisleri Odası Şube Başkanı Can Ayday, Maden Mühendisleri Odası İl Temsilcisi Levent Özbunar, Ziraat Mühendisleri Odası Şube Başkanı Levent Özbunar ve lületaşı ustaları katıldı. Yıllar önce Eskişehir’de uluslararası düzeyde lületaşı festivallerinin yapıldığını fakat daha sonra unutulduğunu hatırlatan Başkan Kurt, “Aslında bu geç kalmış bir festival. Neredeyse unutulmaya yüz tutmuş bir festival. Lületaşı Eskişehir için önemli bir maden. Eskişehir için yüz yıllardır süre gelen bir gelir kaynağı ve aynı zamanda da dünyada da belki de tek üretilen yer Eskişehir” diye konuştu.

SAHİP ÇIKMALIYIZ
Eskişehir’de lületaşı kaynağının en fazla olduğu bölge olan Beyazaltın’a kömürlü termik santral yapılacak olmasının lületaşına zarar vereceğini vurgulayan Başkan Kurt, “Lületaşı madenciliği ayrı lületaşının el sanatlarına dönüşmesi ayrı bir endüstri. Bu konuda da ne oluyor Eskişehir’de daha iyi neler yapılır diye bu festivalde hem tartışacağız hem örnekleri ortaya koyacağız. Öncelikle lületaşımıza hepimizin sahip çıkması gerektiğini düşünüyorum. Lületaşı madenlerinin en yoğun olarak çıktığı Beyazaltın bölgemizde bir termik santralin kurulacak olması bizi biraz daha lületaşı üzerinde düşünmeye sevk etti. O nedenle Lületaşı Festivalimizi başlatıyoruz. İnşallah dilerim bundan sonra sürekli her yıl bu festivali hayata geçiririz. Eskişehirlilerin dikkatini çekmek istiyoruz, Türkiye’nin dikkatini çekmek istiyoruz. Lületaşımızın sanata dönüşmesi ile ilgili Odunpazarı Belediyesi olarak katkı sunmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

MERAKLILAR YAPABİLECEK
Festival programı hakkında da bilgi veren ve festival alanında meraklılarının kendisinin de yapabileceğini söyleyen Başkan Kurt, “Panelle birlikte ardından Eskişehir’deki önemli lületaşı ustalarımızın katılacağı çalışmalar var. Halkın gözü önünde işleyecekleri madeni sanata dönüştürürken ortaya koyacakları malzemeleri sergileyeceğimiz bir ortam olacak. Hicri Sezen Meydanı’nda 3 gün halkımızla birlikte bu sanatçılarımız çalışmalarını gerçekleştirecekler. Meraklısı kendisi de yapabilecek. Orada bu eserlerin alımı satımı da söz konusu olacak ve stantlar açılacak. Bugün bu festivalde madenle ilgili çevre ve lületaşıyla ilgili TMMOB’a bağlı odalarımızın değerli temsilcilerinin katılacağı bir bilimsel inceleme niteliğindeki panel hep birlikte gerçekleştireceğiz. Umarım bütün Eskişehirlilere istediğimiz mesajı veririz. Ben lületaşının gerçekten önemli bir maden olduğunu ve bu madenin yok olmaması gerektiğini savunuyorum” ifadelerini kullandı.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat