alexa
Fast Express tepe banner kampanya

Gönderen: Eskişehir - Alıcı: Ankara

Videoyu Aç Gönderen: Eskişehir - Alıcı: Ankara
A
a

Eskişehir'in öncü kurumlarından TEI, yerli “Kara Şahin” helikopterleri için üretimini tamamladığı ilk T700 -TEI-701D model turboşaft motorunu TUSAŞ’a teslim etti

Eskişehir'den Ankara'ya "önemli paket!"

Eskişehir haberi: Cumhurbaşkanlığı, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) himayesinde yürütülen Genel Maksat Helikopteri Programı (GMHP) kapsamında, TUSAŞ Motor Sanayi AŞ (TEI)’nin ana motor yüklenicisi olduğu T700-TEI701D model turboşaft motorunun teslim ve Turboşaft Ar-Ge Test Merkezi Binaları Temel Atma Töreni gerçekleştirildi. Şehrimizin önemli kuruluşlarından biri olan TEİ, düzenlenen törenle yerli “Kara Şahin” helikopterlerine güç verecek olan T700-TEI-701D motorunun ilkini Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ'ye (TUSAŞ) teslim etti. Törene Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Vali Özdemir Çakacak, AK Parti MKYK Üyesi ve Milletvekili Harun Karacan, İYİ Parti Milletvekili Arslan Kabukçuoğlu, MHP Milletvekili Nurullah Sazak, TEI Genel Müdürü Mahmut Faruk Akşit, Eskişehir Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu, kurum ve kuruluşların temsilcilerinin yanı sıra TEI çalışanları katıldı.

Ülkemizin yüz akı
TEI’nin Eskişehir için önemli bir rol üstlendiğine değinen Vali Özdemir Çakacak, "TEI'nin hepimiz için özel bir yeri var. Binlerce çalışanıyla ilimizin, ülkemizin yüz akı olan TEI, birbiri ardına başarılı projelere imza atmaktadır. Bu anlamda ülkemizi, ilimizi ve milletimizi gururlandırmaktadır. Bugün de 'Yerli Kara Şahin' helikopterlerine güç verecek motorun teslimine şahitlik ediyoruz. Ülkemizin bunu yapabilecek teknik ve teknolojik birikime sahip olması, yetişmiş insan gücü varlığıyla çok daha büyük projelerin hayata geçirilmesinin çok uzak olmadığını da gösteriyor” diye konuştu. 

Devasa proje
Törenin açılış konuşmasını yapan TEI Genel Müdürü Mahmut Faruk Akşit ise, “Ordumuzun ihtiyacı olan Genel Maksat Helikopteri Skorsky helikopterlerin Türkiye’de yerli olarak imalatı projesi. 3,2 milyar dolarlık devasa bir proje. Bu projede TEI olarak biz helikopterlerin motorlarını yerli olarak imal etmekle yükümlüyüz. Helikopterin kendisini Türk havacılık ve Uzay Sanayi yapıyor. Bütün elektroniği de ASELSAN gerçekleştiriyor. Üç büyük ortağın desteğiyle yerli Kara Şahin helikopterlerimizi uçuracağız. Bu motorlardan 20 yılı aşkın bir süre zarfında 236 adet ordumuza teslim edilecek. Teslimle iş bitmiyor, bu motorların 30 yıl boyunca, çalıştıkları süre boyunca bütün bakım onarım idame sorumluluğu da TEI’ye ait olacak” dedi. Konuşmaların ardından T700-TEI-701D Motoru teslimi ve Turboşaft Ar-Ge Test Merkezi Binaları Temel Atma töreni gerçekleştirildi. 

Pişman olmayacaklar
Teslim Töreni'ne katılan Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, yaptığı konuşmada “TEI Tusaş ve Savunma Sanayimizin değerli bir ailesi ve bu aile içinde dünya devlerinden olan bir firma. Yıllardır otoritede devam ettiriyor ve gelişerek, büyüyerek devam eden bir yapı var karşınızda. Bu yapı kendisini ispat edemeseydi, eğer bir dünya devinin tedarikçisi arasında, ortakları arasında kendisine çok iyi bir yer edinemeseydi bu ortaklık devam etmezdi. İlaveten böyle bir ortaklığın devam etmesi Türkiye’de işi yapılabilirliğin, üretim kalitesinin, teknik seviyenin nerelerde olduğuyla ilgili aslında bütün dünyaya mesaj veren bir faaliyet kendi başına. Bu faaliyetleri bu açıdan önemsiyoruz. Biz tabi ki milli şirketlerimiz olsun onlar gelişsin isterken bir taraftan da böylesi küresel şirketlerinde Türkiye’de yatırım yapmaları, ortaklık yapmaları savunma sanayi konularında faaliyette bulunmalarını teşvik ve arzu ediyoruz. Bu konuda tutucu bir davranışımız yok. Çünkü biliyoruz ki Türkiye’ye adım atan, Türkiye’de yatırım yapan, Türkiye’de bu tür ortaklıklara giden firmalar bundan kesinlikle pişman olmayacaklar” ifadelerini kullandı.

Ülkemizin ihtiyacı var
Ülkenin bu tür gelişmelere ihtiyaç duyduğunu kaydeden Demir, “5 yıllar, 8 yıllar gibi rakamlar bize biraz tuhaf geliyor. Onun için gün 24 saat diyoruz. Gerekirse 24 saatin hepsini kullanalım ama bu işi olabildiğince hızlı yapalım. Çünkü ülkemizin gerçekten ihtiyacı var. Sadece turboşaft motoru değil turbo jetlere, turbo fanlara da ihtiyacı var ve bunları hızla hayata geçirelim diyoruz. Bu konuda çok şükür gerekli idareler mevcut, gerekli enerji, gerekli potansiyel mevcut. Bizim görevimiz bunları yapmak. Bunu yapmakla aslında program yönetimini, proje yönetimini, şirket yönetiminde idarelerin harekete geçirilmesi, gençlerimizin ideallerinin, projelerinin hayata geçirilmesiyle olacak. Bizim de görevimiz onların önünü açmak, nice değerli projelere katkıda bulunmak” diye belirtti.

 
Kaynak : Anadolu Gazetesi
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat