alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

Eskişehirliler için hayati uyarı

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç  Eskişehirliler için hayati uyarı
A
a

Eskişehir'in muhtemel bir depreme ne kadar hazır olduğu hakkında görüşlerini bildiren İnşaat Mühendisleri Odası Eskişehir Şube Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Orkun Kılınç, kentin merkezinde yer alan caddelerdeki eski ve alüvyon zemindeki yapıların hasar alacağını belirtirken, arama kurtarmaya kadar birçok faaliyetin aksayacağını öngördü. 

Sütiş Eskişehir
6 Şubat'tan bu yana meydana gelen depremlerden dolayı binalarının depreme dayanıklı olup olmadığı vatandaşların kafalarında soru işareti oluşturuyor. 4 farklı aktif fay hattının çevresinden geçtiği Eskişehir’de muhtemel bir depreme binaların ne kadar hazır olduğu vatandaşların en çok merak ettiği konu. Bina ve Eskişehir’deki zemin yapısı ile ilgili konuşan İnşaat Mühendisleri Odası Eskişehir Şube Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Orkun Kılınç, özellikle kent merkezinde bulunan bazı bölgelerde bulunan alüvyon toprak yapısı üzerine inşa edilen, alt kısmında da dükkan olan bina sakinlerinin performans test yaptırmalarını önerdi. Kılınç, bu yapıların genellikle Eskişehir’in merkezinde ve işlek caddeleri üzerinde olduğuna değindi. Geçmiş dönemde yapılan binaların, merkezi ve işlek caddelerde olmasından dolayı muhtemel deprem sonrası yıkıma bağlı olarak bu güzergahların kapanabileceği konusunda uyaran Kılınç, arama-kurtarma çalışmaları dahil birçok faaliyetlerinin aksayabileceğini ifade etti.  

ESKİŞEHİR’DE 7-8 KATLI BİNALAR RİSKLİ

 Kentin bina ve zemin yapısıyla ilgili konuşan İnşaat Mühendisleri Odası Eskişehir Şube Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Orkun Kılınç, "Eskişehir aslında bazı açılardan şanslı bir şehir. 1998 yılında İnşaat Mühendisleri Odası, belediyelerle yaptığı protokol çerçevesinde demir kontrolleri yapıyor. 2002 yılında yapı denetim sistemi giriyor, 2003 yılından beri yine İnşaat Mühendisleri Odası ve belediyelerin beraber protokolüyle C25 beton minimum beton olarak kullanılıyor. C25’in minimum beton olarak kullanılması 2018 deprem yönetmeliğinde gündeme geldi. Aslında böyle şeyleri o kadar önden takip eden bir şehiriz. Tüm bu olumlu tablonun yanında bir de olumsuz bir tablomuz var. Bu da özellikle 1999 öncesi yapılarımızın durumundan kaynaklanıyor. Eskişehir’in alüvyon zemininde bulunan yüksek katlı diyebileceğimiz 7-8 katlı ve altında iş yeri olan binaların riskli olduğunu düşünüyoruz. Çünkü bu binalar o zamanın yönetmeliklerine ve şartlarına göre yapılmışlar, bazılarında çok kötü beton sınıflarının olduğunu ve düz demirlerin kullanıldığını düşünüyoruz. Bundan dolayı böyle yerlerde oturan vatandaşlarımız binalarını inceletebilirler veya yenilemek için girişimlerde bulunabilirler" ifadelerini kullandı. 
  Eskişehir’de muhtemel bir deprem olması durumunda hangi caddelerde bulunan yapıların daha çok hasar alabileceği hakkında görüşlerini aktaran Başkan Hüseyin Orkun Kılınç, konuşmasına şöyle devam etti:  "Bizler 'Şu bina risklidir' veya 'Bu bina riskli değildir' diyemeyiz, ancak performans analizi dediğimiz çok detaylı çalışmalarla bu tespit edilebilir. Genel olarak Eskişehir’in yapısına baktığımız zaman bir deprem durumunda sıkıntı yaşayacağımız yerler hem alüvyon zemini olan hem yüksek katlı binaların bulunduğu hem de ulaşım için çok ihtiyacımızın olduğu ana caddelerimizdir. Bunlar; Yunus Emre Caddesi, Sivrihisar Caddesi, Sakarya Caddesi, Atatürk Caddesi, Kızılcıklı Mamut Pehlivan Caddesi, İsmet İnönü Caddesi, Cengiz Topel Caddesi ve Öğretmenler Caddesi. Buralar hem alüvyon, hem yüksek katlı binalarla çevrili, hem de ticari alan üzerine inşa edilmiş konutların bulunduğunu ve eski yapım teknolojileriyle yapıldığını bildiğimiz yerler. Bir deprem durumunda ciddi deprem yükleri alacak, yapı malzemesi kötü olduğu için de ciddi yıkımlar olacak bu bölgelerde. Bir deprem durumunda bahsettiğimiz caddelerin kapanması halinde arama-kurtarma faaliyetlerini çok ciddi şekilde aksatacak problemler yaşayacağımızı da maalesef üzülerek öngörüyoruz." 
                              
 
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon
Eses 10 Mart 2023 22:34

Eee sonuç ne? Herşeyi vatandaştan bekliyorlar. Bir süre daha gazeteler haber yapar. Sonr bir daha deprem oluncaya kadar unutulur.

0 2 Cevap Yaz
cıvık 9 Mart 2023 15:35

zemin sıvılaşması varmı kardeşim yazsanıza.deprem olunca mı yazılacak.hangi binalar rezalet yazın kardeşim......

2 5 Cevap Yaz
Serkan 9 Mart 2023 14:16

Porsuk kenarı,1. sınıf tarim arazisi.Kimler imara izin verdi.Kimler bu binaları dikti.Herhalde simitci kardeşlerimiz değil.Utanmazlar

1 6 Cevap Yaz
Nail 9 Mart 2023 13:45

İstanbul Büyükşehir Belediyesi gerek kat maliki gerekse kiracı internetten başvuranların bina testini ücretsiz yapmaktadır bina incelemeleri neticesinde binaların deprem güvenliği oranları aşağıdaki gibi belirtilmektedir. Buna göre; A sınıfı binaların puan karşılığı; 100 ve üzeri (Düşük Risk) B sınıfı binaların puan karşılığı; 75-100 (Düşük Risk) C sınıfı binaların puan karşılığı; 50-75 (Orta Risk) D sınıfı binaların puan karşılığı; 25-50 (Yüksek Risk) E sınıfı binaların puan karşılığı; 0-25 (Çok Yüksek Risk) Eskişehir' de de İMO nun Bahse konu yüksek binaların acil olarak ücretsiz ön tespitini yapması Risk taşımayan binalara boşuna performans testi yapılmamalıdır diye düşünüyorum.

2 4 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat