alexa

Eskişehir Valisi Çakacak, magandalara karşı emir yayınladı

Videoyu Aç Eskişehir Valisi Çakacak, magandalara karşı emir yayınladı
A
a

Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak, bayram, düğün, uğurlama, spor müsabakası gibi organizasyonlar sırasında meskûn mahallerde ateşli silahlarla havaya ateş açılması önlemek amacı ile bir genel emir yayınladı. 

Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak, silahla havaya ateş açılmasını önlemek için emir yayınladı.  Yayınlanan emirde, havaya ateş açılması sebebi ile yaralama ve ölüm olaylarının meydana geldiğinin görüldüğü belirtildi. Bazı organizasyonlarda kamu görevlileri tarafından da ateşli silah ile havaya ateş açıldığı, havaya açılan ateş sonucu vatandaşlardan yaralananların olduğuna dair sosyal medyada paylaşımların yer aldığı, basın yayın organlarında buna benzer haberlerin yayınlandı anlatılan emirde, “Valiliğimizce kişilerin can güvenliğinin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi, kamu düzeninin sağlanması çerçevesinde meskûn mahallerde havaya ateş açılmasının önlenmesi bu çerçevede yaralama ve ölüm gibi istenmeyen olaylara meydan verilmemesine yönelik tedbirlerin alınması büyük önem arz etmektedir. 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu ve ilgili diğer mevzuat çerçevesinde kişilerin can güvenliğinin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi, kamu düzeni ve esenliğinin sağlanması amacıyla; düğün, nişan, eğlence ve benzeri organizasyonlar sırasında, ateşli silahla havaya ve çevreye ateş edilmesine müsaade edilmemesi önem arz etmektedir” denildi. 

Yapılacak uygulamalar 

Kamu düzeninin korunması, vatandaşların huzur ve güvenliği için il sınırları içerisinde yapılan düğün, nişan, spor müsabakası ve benzeri etkinliklerde ateşli silahlarla havaya ateş açılması durumunda yapılacak olan uygulamalar ise şöyle sıralandı; 

“Organizasyon sahiplerine izin verilirken organizasyonda silah kullanılmaması, havaya ateş açılmaması hususlarına ilişkin taahhütname alınacaktır. Bu tip organizasyonlarda davetli olarak bile bulunan kolluk görevlileri ihbar, tutanak altına almak ve müdahale yükümlülüklerini yerine getirmedikleri takdirde haklarında soruşturma açılacaktır. Muhtarlar, bölgelerinde bu durumun olduğunu öğrendiklerinde kolluk birimlerine ihbarda bulunma yükümlülüklerini yerine getireceklerdir. Organizasyon sahipleri tarafından açık alanlarda yapılacak kutlamalarda farkındalık oluşturmak amacıyla 50x70 cm ebadında havaya ateş açılmaması/silah kullanılmamasına yönelik hazırlanan 'Mutluluğa kurşun sıkma' yazılı afiş örnekleri temin edilerek tüm katılımcıların görebileceği şeklide organizasyon alanlarına asılacaktır. Kamu personelinin, katıldığı organizasyonlarda silahı ile havaya ateş açtığının tespit edildiği durumlarda ilgili kamu personeli hakkında derhal disiplin işlemlerine başlanılacak, bu kamu görevlileri hakkında idari para cezası uygulanıp uygulanmadığı hususuna soruşturma esnasında özellikle dikkat edilecektir. Aksine davranan kişiler hakkında durumlarına uyan adli veya idari işlemler derhal tesis edilecektir.” 
1000
icon
Vat 31 Ekim 2018 16:00

Aynı şekilde sokak düğünlerindeki havai fişek kullanımı ve belli desibelin üstündeki müzik yayınları da yasaklanmalı.

0 0 Cevap Yaz
THE GUARDIAN 30 Ekim 2018 16:02

ÖZELLİKLE MERKEZ KÖYLERDE ÇOK TEHLİKELİ OLMAKTA BU SİLAHLI DÜĞÜN İŞİ.KOLLUK KUVVETLERİMİZ KARARLILIKLA BU İŞİN ÜSTÜNE GİDERSE BİTER BU İŞLER.

1 2 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat