alexa

Eskişehir’in ‘Akdeniz’i Sarıcakaya’da yeni dönem

Videoyu Aç Eskişehir’in ‘Akdeniz’i Sarıcakaya’da yeni dönem
A
a

DSİ 3. Bölge Müdürlüğü tarafından Sarıcakaya İlçesi Laçin Mahallesi’nde yapımı devam eden Laçin Barajı çalışmaları aralıksız devam ediyor. 

Baraj çalışmaları tamamlandığında 1,55 milyon metreküp depolama hacmi ile 4 bin 150 dekar tarım arazisi suyla hayat bulacak. Ayrıca baraj yapımı sahasında da Sarıcakaya Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekiplerin tarafından yeni bir sulama hattı çekilerek Laçin Mahallesi sakinlerin mağdur edilmeyip tarımsal alanlarının sulama işlemleri gerçekleştiriliyor.


Eskişehir’in ‘Akdeniz’i

Sarıcakaya Laçin Göleti ve Sulaması için gerekli kamulaştırma işlemlerinin tamamlanmasıyla birlikte başlayan çalışmalar aralıksız devam ediyor. Eskişehir’in Akdeniz’i olarak bilinen Sarıcakaya ilçesinde tarımın gelişmesi için en önemli etkenlerden birinin su olduğuna dikkati çeken Sarıcakaya Belediye Başkanı Faruk Güler, “Laçin Barajının tamamlanmasının ardından 1,55 milyon metreküp depolama hacmi ile 4 bin 150 dekar tarım arazisi suyla hayat bulacak. Sebze ve meyve ambarı olan ilçemizde daha verimli tarım için bir adım daha ileri gitmiş olacağız” dedi.


Yeni sulama hattı

Türkiye'nin sebze ve meyve üretiminde Sarıcakaya’nın önemli bir yere sahip olduğu hatırlatmasında bulunan Güler, baraj yapımı esnasında Laçin mahallesi sakinlerinin mağduriyetini giderebilmek amacıyla tarımsal ve kullanım suyu temini için yeni sulama hattı çekildiğini söyledi. Güler “Fen İşleri ekiplerimiz Laçin Barajı çalışma sahasında yeni sulama hattı işlerini devam ettiriyor. En kısa zamanda çalışmalarımız tamamlanacaktır” şeklinde konuştu.
 
1000
icon
Hasan 10 Kasım 2017 00:19

Bütün zenginliğimiz ilçe merkezine akıyor.Haftada bir çöp almaya geliyorlar.Gelmeyin kardeşim biz çöpümüzü kendimiz toplarız.

0 0 Cevap Yaz
Laçin Özlaçin 9 Kasım 2017 05:32

Çevreyi mahvettiniz...Yazık...Barajın yeri yanlış seçilmiş...

0 1 Cevap Yaz
Hıdır 8 Kasım 2017 16:48

Laçinin haklarını koruyacak kimse kalmadı mı.

0 2 Cevap Yaz
Taha 8 Kasım 2017 16:47

Buranın suyunu nerede kullanacaksınız.Bu su sadece Laçin Köyünün ihtiyaçlarını karşılayabilir.

0 2 Cevap Yaz
Mahalle halkı 8 Kasım 2017 16:41

Gölge etmeyin yeter..

0 2 Cevap Yaz
Kaidr 8 Kasım 2017 16:41

Mahallelerin bütün zenginliği merkeze akıyor.Güzelim mesire yerleri ve maden suyu havzasının önemli bir kısmı su altında kalacak.

0 2 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat