alexa
Fast Express tepe banner kampanya

Eskişehir'e iyi haber! Bu yıl sıkıntı yaşanmayacak...

Videoyu Aç Eskişehir'e iyi haber! Bu yıl sıkıntı yaşanmayacak...
A
a

Eskişehir'in kullanma suyunu karşılayan Porsuk Barajı’nın doluluk oranının yüzde 51 seviyesinde olduğu açıklandı. DSİ yetkilileri, Eskişehir’de ilerleyen dönemde su sıkıntısının yaşanmayacağı öngörüsünde bulundu.

Eskişehir haberleri

DSİ 3. Bölge Müdürlüğü, Eskişehir'in kullanma suyunu karşılayan Porsuk Barajı’nın doluluk oranının yüzde 51 seviyesinde olduğunu açıkladı.
Porsuk Barajı’ndaki suyun 47 Milyon metreküpünün kullanıma gittiğini söyleyen yetkililer, su kullanımı konusunda vatandaşların duyarlı olmalarını da istedi. Yetkililer, su tüketimi yaparken duyarlı olunmasını istedi.
DSİ, Porsuk’taki doluluk oranının yüzde 51 olduğunu açıklarken, kullanım koşullarına ve geleceğe dair de bilgiler verdi.

KORONA TEDBİRLERİ KULLANIMI ARTIRDI
Korona virüsü salgını nedeniyle uzmanlar ellerin sabunla en az 20 saniye yıkanması ve hijyen kurallarına dikkat edilmesi konusunda uyarılarda bulunuyor. Virüsten korunmak isteyen vatandaşlar ise, son günlerde daha fazla su tüketmeye başladı. El yıkamanın yanı sıra dışarıdan almış oldukları sebze-meyveler hatta kıyafetleri virüs bulaşmış olabileceği ihtimaline karşı bol su ile yıkamayı tercih ediyorlar.

BARAJ YÜZDE 51 DOLU
Türkiye’nin birçok ilinde su tüketiminin artması nedeniyle barajların doluluk oranları düştü. DSİ 3. Bölge Müdürlüğü Eskişehir'in kullanma suyunu karşılayan Porsuk Barajı’nın doluluk oranı yüzde 51 seviyesinde olduğunu açıkladı. DSİ yetkilileri Eskişehir'de ilerleyen dönemde su sıkıntısının yaşanmayacağı öngörüsünde bulunurken, vatandaşları her ihtimale karşı su tüketiminde daha dikkatli olunması konusunda uyarıyor.

47 MİLYON KULLANIMA, 88 MİLYON SULAMAYA
DSİ 3. Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi. Porsuk Barajı 449 milyon metreküp işletme hacmine sahip. Halen barajda 226 milyon metreküp su bulunmaktadır. Barajın yüzde 51'i dolu durumdadır. Eskişehirliler 2019 yılında barajdan kullanma suyu olarak 47 milyon metreküp, tarlalarını sulamak için 88 milyon metreküp su kullanmışlardır. Barajdaki hali hazırdaki su durumu ve doluluk oranına bakıldığında ve 2019 yılında kullanma suyu ile sulama suyu için verilen miktarlar değerlendirildiğinde 2020 yılı için şehrin kullanma suyu ile sulama amaçlı verilecek su miktarlarında herhangi bir sıkıntı yaşanmayacağı öngörülmektedir.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat