alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

Eskişehir'e dev destek! Tam...

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir'e dev destek! Tam...
A
a

BEBKA Genel Sekreteri Zeki Durak, Eskişehir’de bugüne kadar toplam yatırım maliyeti 110 milyon TL’yi bulan, 255 projeye verdiği, 64.4 milyon TL’lik destekle şehrin gelişimine katkı sağladığını söyledi

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) Genel Sekreteri M. Zeki Durak, ES TV’de canlı yayınlanan Ekstra Gündem programının konuğu oldu. ES TV Genel Koordinatörü Ali Baş’ın sorularını yanıtlayan Durak, Eskişehir’e verilen desteklerden ve projeler ile ilgili bilgi verdi. Durak, “BEBKA, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü Koordinasyonunda, Eskişehir’de bugüne kadar toplam yatırım maliyeti 110 milyon TL’yi bulan, 255 projeye verdiği, 64.4 milyon TL’lik destekle şehrin gelişimine katkı sağladı” dedi.
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonunda faaliyetlerini yürüten BEBKA’nın 2020 yılı mali destek başvurularını tamamlayarak şu an değerlendirme aşamasında olduğunu ifade eden Durak, “Bölgemiz için Kalkınma Planı ve Ajansımızın Bölge Planı temelli mali destek programlarını geliştirmeye devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

TOPLAM DESTEK 30 MİLYON
Eskişehir’de 2010 yılından bugüne kadar kamu kesimi, özel sektör, sivil toplum kuruluşları ve üniversiteler arasındaki koordinasyon ve işbirliği sağlayarak çalışmalarına devam ettiklerini ifade eden M. Zeki Durak, “2020 yılı mali destek programında kar amacı gütmeyen kurumlara yönelik toplam bütçemizi 50 milyon TL olarak belirledik. Programı 3 ana başlıkta ilan ettik ve toplamda 107 başvuru geldi. Eskişehir’den Yenilik Verimlilik Mali Destek Programı’na, Sanayi Altyapısının Geliştirilmesi Programı’na ve Kırsalda Ekonomik Kalkınma Programı’na toplamda 36 başvuru aldık.  2021 yılı sonunda da Turizm Tanıtım Mali Destek Programı ve Kırsalda Ekonomik Kalkınma Mali Destek Programı ile 14 milyon TL tutarında yeni bir çağrıya çıkmayı planlıyoruz. Yine bu yıl Bölgesel Girişim Sermayesi Desteği ve Enerji ve Kaynak Verimliliği Finansman Desteği şeklinde iki yeni program için çalışmalarımızı başlattık. Böylelikle bu yıl için toplam destek tutarı 30 milyon lirayı bulacak” diye konuştu.

255 PROJEYE 64.4 MİLYON TL DESTEK
Özellikle Havacılık ve Savunma Sanayi, Raylı Sistemler, Gıda, Seramik, Makine metal, Beyaz eşya sanayisi ile dikkat çeken Eskişehir’de, bugüne kadar oldukça önemli destekler sağladıklarını kaydeden Durak, “Kurulduğu günden bugüne BEBKA olarak Eskişehir’de 255 projeye 64.4 milyon TL destek verdik. Girişimcilik Ekosisteminin Geliştirilmesi Sonuç Odaklı Programı’nda, bölgemizdeki girişimcilik ekosisteminde yer alan girişimciler, yatırımcılar ve aracı aktörler bazında kapasite artışını hedefliyoruz. Sanayinin en önemli konularından birisi olarak gördüğümüz nitelikli istihdam sorunu ile ilgili de bölgemizde mesleki eğitimin geliştirilmesinde katkı sağlamaya çalışıyoruz. Gerçekleştirdiğimiz faaliyetlerimizde temel amacımız kurum ve kuruluşlarımızla işbirliği içerisinde illerimizin ve dolayısıyla bölgemizin sürdürülebilir kalkınmasını sonuç odaklı çalışmalarla katkı sağlamaktır” ifadelerini kullandı.

EĞİTİME KATKI
BEBKA olarak mesleki eğitime verdikleri desteklerden bahseden Durak, ‘Sanayi alanında en önemli konu başlıklarından biri olan nitelikli istihdam sorununa çözüm üretmek amacıyla, Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Sabiha Gökçen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Çifteler Şehit Osman Genç Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne BEBKA olarak yaklaşık 1.8 milyonTL değerinde proje desteklerimiz oldu. Bu desteklerle Eskişehir’de mesleki eğitimin geliştirilmesine katkı sağladık” dedi.

MESLEKİ EĞİTİM MERKEZİ VİZYON PROJEMİZ
BEBKA olarak Eskişehir Sanayi Odası (ESO) ile ortaklaşa yürüterek Eskişehir’e kazandırılan Mesleki Eğitim Merkezi sayesinde nitelikli personel yetişmesine katkı sağlandığını belirten Durak, ‘Eskişehir için güdümlü projelerimizden birisi de Mesleki Eğitim projesidir. Sanayi alanında en temel sorunlardan birisi olan nitelikli insan gücünü yetiştirme noktasında bu merkezimiz önemli bir boşluğu doldurmaktadır. Yaklaşık 7.4 milyon TL proje desteği verdiğimiz bu merkezimizle sahada nitelikli personel açığını gidermeyi hedefliyoruz.

ESKİŞEHİRLİ GİRİŞİMCİLER GÜÇLENİYOR
Bölgede melek yatırımcılığın, çocuk ve genç girişimciliğin geliştirilmesine yönelik çalışmalar yaptıklarını ifade eden Durak, ‘İnovatif iş fikrine sahip girişimcilere iş kurmaları yönünde rehberlik etmeyi, mentorluklarla onları desteklemeyi amaçlayan SeedUP girişimcilik programlarımız var.  Bölgede bulunan teknoloji transfer ofisleri ile birlikte yürütülmesi planlanan ve teknolojik girişimciliğin güçlendirilmesi ve büyüme potansiyeli yüksek firmaların desteklenmesi amacını taşıyan, TechUP, Teknoloji odaklı Hızlandırıcı Programımızda olacak” dedi.

GENÇLERE DESTEK
 BEBKA olarak sosyal gelişmeyi desteklemeye önem verdiklerinin altını çizen Durak, ’Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı kapsamında (SOGEP) 2019 yılında Eskişehir Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortak yürüttüğümüz “Zihin Yetersizliği Olan Gençlerin İstihdamının Desteklenmesi” projesine 1 milyon TL desteğimiz oldu. 2020 yılında yine SOGEP kapsamında Mihalgazi Belediye’sinin “Toprağın Bereketi Sofralarda Projesi” için 1.1 milyon TL tutarında olan destek sürecimiz devam ediyor. Bunlara ilave olarak önemli fizibilite projelerine de destek verdik” diye konuştu.

TURİZM POTANSİYELİNİ ORTAYA ÇIKARIYORUZ
Tüm bu desteklere ek olarak Eskişehir’in turizm potansiyelini ortaya çıkarmak için de çalışmalar yaptıklarını söyleyen Durak, “Eskişehir Anadolu Üniversitesi ile yaptığımız iş birliği çerçevesinde Eskişehir Turizm Temalarının Mekansal Analizi ve Pazarlama Stratejisi oluşturuldu. Böylece turizmde Eskişehir için hedef ülkeler, temalar belirlendi. Bu çalışmanın Eskişehir turizm sektörüne yol haritası olmasını umuyoruz” dedi.

GÜZEL BİR DÖNEM OLACAK
Durak, “Eskişehir’in gerçekten çok ciddi bir potansiyeli, önemli bir genç nüfusu söz konusu. Biz önümüzdeki dönemde bu bölgenin deneyimlerini göz önünde bulundurarak burada bölgenin bir girişimcilik, ARGE inovasyon konusunda üst olması konusunda çalışmalarımız olacak. Bununla birlikte kırsal kalkınmayı destekleme, kırsal bölgedeki projeleri destekleme çağrılarımız olacak. Mesleki liselerin geliştirilmesi bizim çok önem verdiğimiz bir konu. Bununa ilgili 4 okulumuza 1,8 milyon bir desteğimiz oldu.  Eskişehir Sanayi Odasının yerinde 4 milyonluk mesleki eğitimde aranan eleman yetiştirmesi üzerine çalışmamız oldu. Zihinsel engelliler için bir destek projemiz var. O da çok önem verdiğimiz bir konu. 1,4 milyonluk bir proje desteğimiz var. Ticaret Borsamıza kurulan merkez, yine üreticimizin köylümüzün üretmiş olduğu ürüne hak ettiği fiyatı alabildiği bir mekanizma sistemi. Proje geliştirme konusunda çalışmalara devam edeceğiz. Bizim isteğimiz bu proje geliştirme sürecinde bölge ihtiyaçlarıyla ilgili bizimle olan çalışmalarına devam etmeleri hem de vermiş olduğumuz proje çağrılarını takip etmeleri çok önemli. Çünkü bilgilenmeleri ve bizim bu konuda projelerimizi anlatma açısından önemli bulduğumuz bir alan. Yakın zamanda kendi bünyemizde bir BEBKA TV’yi de hayata geçireceğiz. Farklı projelerimiz var. Üniversitelerimizle, sanayicilerimizle, yerel yönetimlerimizle güzel bir dönem geçireceğimizi umut ediyoruz” ifadelerini kullandı.
 
 
 
 
 
Ariman web reklam 2
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Comdata web reklamı