alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

Eskişehir'den kritik açıklama: O ölümlerin çoğunun sebebi...

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir'den kritik açıklama: O ölümlerin çoğunun sebebi...
A
a

Eskişehir İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Uğur Bilge Aşılama konusunda yapmış olduğu basın açıklamasında aşılanmayan kişilerin yeni varyant oluşumuna sebep olabileceğini ifade etti.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
 İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Uğur Bilge Aşılama konusunda yapmış olduğu basın açıklamasında; “Aşılama, bir virüsü ortadan kaldırmak için daha yavaş ama çok daha güvenilir bir yol sağlar. Aşıların bu etkinliği; 1980'de dünya çapında on yıllarca süren küresel aşılama çabalarından sonra ortadan kaldırılan çiçek hastalığı ile de gösterilmiştir. Ayrıca aşılama, doğal bağışıklıktan daha etkili olabilmektedir. Aşılar içlerinde herhangi bir hayvansal ürün içermezler. mRNA aşıları, genetiği yani DNA’yı değiştiremezler, sadece bağışıklık yanıtı oluşturacak bilgiyi taşırlar. Aşılar; bağışıklık sistemini aktive ederek vücuda savunmayı nasıl yapacaklarını öğretir. Aşıların içinde ki tüm maddeler güvenlidir. Aşının içindeki maddeler aşının güvende olmasını ve vücutta yeteri kadar kalmasını sağlar.
Bilge, “Hiç aşı olmayanlar ve ikinci doz aşısını yaptırmayanların vaka artışının temel nedeni olduğunu belirtti. Aşı yaptırmayanlar bir an önce aşılarını olmalı ve aşı süreçleri tamamlanana kadar kendilerini koruyarak maske-mesafe-hijyen kurallarına daha sıkı uymalıdırlar.”  dedi.
Prof. Dr. Uğur Bilge, “Tam aşılı kişiler, Delta varyantı ile karşılaşsalar bile ciddi hastalık ve ölüme karşı korunmaya devam etmektedirler. Dünya’da ki hastanelerde yatan hastaların ve ölümlerin tamamına yakını aşısız kişilerdir.
Aşılanmamış insanlar sadece kendi sağlıklarını riske atmazlar: aşılanmayarak hem hastalığa açık hale gelirler hem de hastalığın yayılımına neden olabilirler. Çoğalan mutasyonlar, varyantlar haline gelebilir ve aşılanmamış konaklar buna daha kolay izin verir. Aşılanmayan kişiler yeni varyant oluşumuna sebep olabilirler ve virüsün daha ciddi türlerine ev sahipliği yaparlar.
Covid-19’la mücadelenin kurallarına uyulmazsa ve aşı yaptırılmazsa salgın düşündüğümüzden daha uzun ve daha ciddi devam edebileceğini belirten Prof. Dr. Bilge, “Bakanlığımızın açıklamalarına göre; yaklaşık 23 Milyon kişi henüz aşı olmadı. 2. dozu olmayanların sayısı 17 Milyon. Çift doz aşı olup, 3. doz aşıya gelmeyenlerin sayısı 9 Milyona yakındır. Aşıdan istediğimiz sonucu almak için süreci hızla tamamlamalıyız. Kendiniz ve toplum için aşınızı yaptırın, Aşı olmayanları da aşı yaptırmaya ikna edin. Pandemiyi aşıyla yeneceğiz.”
 
Ariman web reklam 2
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat