alexa
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

Eskişehir'de liseye kaç öğrenci yerleşecek?

Videoyu Aç Eskişehir'de liseye kaç öğrenci yerleşecek?
A
a

Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürü Necmi Özen, yaklaşan 2018-2019 eğitim öğretim yılı merkezi ve mahalinden yerleştirme sistemindeki değişiklikler hakkında bilgilendirme amaçlı basın açıklaması yaptı. 

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), kaldırılan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavının yerine adrese dayalı "sınavsız yerleştirme sistemini" getirdi. Yetkililerce belirlenecek 'nitelikli okulları' hedefleyen 8'inci sınıf öğrencileri ise, merkezi bir sınavdan geçti. Yeni sisteme dair bilgiler aktaran Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürü Necmi Özen, öncelikli olarak merkezi yerleştirme ve mahalinden yerleştirmenin ayrıştığı noktalara değindi. Merkezi yerleştirmenin sınav ile yapılacağını ve alan okulları kapsamında olacağını söyleyen Necmi Özen, mahalinden yerleştirmenin ise ortaöğretim kayıt alanları dikkate alınarak ikamet üzerinden sınavsız bir şekilde gerçekleşeceğini dile getirdi. 

"2-13 Temmuz tarihlerine dikkat" 
Yerleştirme öncesi durumun istatistiklerinden bahseden İl Milli Eğitim Müdürü Necmi Özen, Eskişehir'de 8 bin 700 öğrencinin Liseye Geçiş Sınavına (LGS) girdiğini, fakat merkezi yerleştirme sınavı ile yerleşebilecek öğrenci kontenjanının bin 470 olduğunu sözlerine ekledi. Yüzde 14,87’lik bir merkezi yerleşme oranı olduğunu aktaran Özen, 2-13 Temmuz tarihlerini arasında kalan tercih dönemlerinin kaçırılmamasına işaret etti.
 
1000
icon
Sinan 29 Haziran 2018 14:33

Çok güzel sistem..emeği geçenlere teşekkür ediyoruz.

6 0 Cevap Yaz
Seyit Özkan

😀 şaka yapıyorsun herhalde. 1470 kişilik kontenjanın içinde sadece 1 Anadolu lisesi var. Şehir merkezinden de 2 fen lisesi ki biri şehre bayağı uzak. Geri kalan okullar imam Hatip, meslek lisesi ve 2 tane sosyal bilimler. Sınavsız yerleştirme ise nasıl olacağı muamma, sınavsız yerleştirmede büyük kısım istediği okula gidemeyecek

0 10
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat