Eskişehir'de hangi parti önde gidiyor?

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir'de hangi parti önde gidiyor?
A
a

Polimetre Analiz’in hangi parti hangi ilde kaç milletvekili çıkarabiliri ön görmek için yaptığı çalışmaya göre, Eskişehir’de 3 milletvekilliğini CHP kazanırken, AK Parti 2, İYİ Parti 1 milletvekili çıkarıyor

@if (@Model.Kategori != "Resmi İlanlar") { }
Sütiş Eskişehir

Eskişehir’de hangi parti önde araştırması sonucu

Gönüllü olarak seçim araştırmaları yapan Mehmet Günal Ölçer’in kurucusu olduğu Polimetre Veri Madenciliği ve Analiz, partilerin hangi ilde kaç milletvekili çıkaracağına ilişkin çalışma yaptı.
Sözcü yazarı Saygı Öztür’ün bugünkü yazısında yer verdiği analize göre, Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) Muhtarlık Askı Listelerini dikkate alarak yapılan çalışmada, 8 senaryo üzerinde çalışıldı. 
Bu oranlar ve sayılar tespit edildikten sonra 8 ayrı ittifak senaryosuna göre her ilde her partinin çıkaracağı milletvekili sayısı hesaplandı. Polimetre'nin araştırmasına göre seçimin iddialı partilerinden Muharrem İnce'nin genel başkanı olduğu Memleket Partisi de, Ümit Özdağ'ın genel başkanı olduğu Zafer Partisi de  milletvekili çıkaramıyor.

Eskişehir seçim anketi sonuçları 18 04 2023

Eskişehir'de Hangi parti kaç milletvekili çıkarıyor?
Ölçüme göre, seçim bölgelerine göre ittifak analizleri şöyle:
CHP listesinden seçime giren 5 siyasi parti 246 milletvekili, Cumhur ittifakı 206 milletvekili, ittifak ağırlığını HDP'nin oluşturduğu ittifaktan 77 milletvekili, İYİ Parti'den 41 milletvekili, MHP'den ise 30 milletvekili seçilebileceği bulunmuş. Bunların illere göre dağılımı da yapıldı. Bazı illerde İYİ Parti adayları CHP, bazılarında ise CHP adayları İYİ Parti listesinden seçime katılacak.
Partiler illerde tek seçime girseydi senaryo ne olacaktı?
Ölçer; “Eğer bütün illerde tek liste olarak seçime girselerdi, AKP 15, MHP 1, HDP 2 milletvekili eksik çıkaracaktı. Bu durumda CHP ve İYİ Parti 18 milletvekili eksik çıkaracak” dedi.

Eskişehir'de hangi parti önde gidiyor? 18.04.2023
 
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon
Buğra can 18 Nisan 2023 13:36

İyi parti 2 çıkartabilir diye düşünüyorum.

0 0 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat