alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

Eskişehir'de ellerinde eşya kalmadı, fiyatlar ikiye katlandı!

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir'de ellerinde eşya kalmadı, fiyatlar ikiye katlandı!
A
a

Eskişehir'de üniversitelerin yüz yüze eğitime başlayacak olması nedeniyle işlerinde hareketlilik olduğunu söyleyen spotçu Soner Bulucu, “En büyük sorun elimizde eşya yok şu an. Bu yüzden fiyatlar yüksek. Bir öğrenci çok rahat evini 2, 2500 liraya dizebiliyordu. Şu an minimum 5, 6 bin liraya oluyor bu” dedi

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Eskişehir'de üniversitelerin yüz yüze eğitime başlayacak olması nedeniyle Eskişehir’de okuyacak olan öğrenciler, şehre gelmeye başladı. Barınma sorunu yaşayan birçok öğrenci yurt bulamamaktan şikayet ederken, ev kiraları ve spotçularda bulunan ikinci el eşyalar da el yakmaya başladı. Yaklaşık iki yıldır üniversitelerde uzaktan eğitimin olması nedeniyle eşya sirkülasyonunun olmadığını ve eşya sıkıntısı yaşadıklarını belirten spotçular, bunun da fiyatlara yansıdığını ifade etti. Spotçular, ikinci el eşya fiyatlarının geçtiğimiz yıllara oranla yüzde 100 oranında arttığını söyledi.

FİYATLAR YÜZDE 100 YÜKSELDİ
İşlerin açıldığını fakat ellerindeki eşyanın kısıtlı olduğunu anlatan spotçu Mustafa Çetintaş, “Barınma sorunu var öğrencilerin. Ev yok. Öğrenciler o yüzden biraz tedirgin. Ama olanların evlerine eşyalarını yerleştiriyoruz. İşimiz yoğun şu sıra. Ne kadar çok ev, o kadar çok iş bizim için de. Spotçulardaki eşyalarda da yükselme var. Ama bu yeni değil. 1 Temmuz’da başladı bu fiyat artışı. Ama bizim kiramız bundan önce de aynıydı hala aynı. Biraz da eşya bulamamaktan muzdaribiz. Çünkü iki senedir biz çok fazla öğrenciden eşya almadık ki geriye döndürelim. Olanlar da çoğunlukla sıfıra dönüyoruz. Sıfırın da haliyle fiyatı yüksek oluyor. Yüzde 100 yükseldi fiyatlar. Buzdolabı ve çamaşır makinası minimum 1600 lira. Bir öğrencinin evini tamamen dizmesi yaklaşık 10 bin liraya mal oluyor. Çamaşır makinası ortalama 700 liradan başlıyor 1200 liraya kadar var” diye konuştu.

ELİMİZDE EŞYA YOK
“Elimizde eşya yok şu an. Eşyalarımız çok kısıtlı” diyen diğer bir spotçu Soner Bulucu, “İşlerimiz yavaş yavaş açılmaya başladı. Ama okullar iki yıldır kapalı. Bu yüzden eşya sirkülasyonumuz olmadı. Elimizde eşya yok şu an. Eşyalarımız çok kısıtlı. Bulduğumuz eşyalar da şu an öğrenci olmadığı için aileye yönelik. Hep temiz yeni eşya. Örneğin ben bu 9 kilogramlık makinayı ben öğrenciye 1500 lira dediğim zaman alamaz. Aileler de sürekli almıyor. Elimizde çok ciddi eşya sıkıntısı var. Bu da fiyatları artıyor. Elimizdeki eşyalar çok öğrenciye yönelik olmadığı için diğerleri öğrenciye pahalı geliyor. En düşük çamaşır makinası 5 kiloluk. 800, 900 liradan başlıyor. Eskiden olsa minimum 300, 400 liraya verirdik. Bir öğrenci çok rahat evini 2, 2500 liraya dizebiliyordu. Şu an minimum 5, 6 bin liraya oluyor bu. Bazası, yatağı, başlığı, dolabı, makinası, ocağı vs. Sunta fiyatları çok yükseldi yine. Bu yıl da işler çok iç açıcı değil. Cepten yiyoruz yine” ifadelerini kullandı.

 
Kaynak : Meltem Karakaş Kaya
Ariman web reklam 2
1000
icon
Çifteler li 29 Eylül 2021 18:58

Ey guzel ulkem hersey cok guzel ama secim geliyo

0 0 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat