alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

Eskişehir'de 10 saat mesaiye, 50 lira maaş!

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir'de 10 saat mesaiye, 50 lira maaş!
A
a

‘Türkiye’de işsizlik sorunu yok, iş beğenmeme sorunu var’ eleştirisinin yanlış olduğunu söyleyen Eskişehirli gençler, “Kafede işe girmek istiyorum. Saati 5 lira diyorlar. 10 saat çalışıp 50 TL almak istemiyorum. İşçilere değer verilmiyor ki Türkiye’de. Değer verilseydi iş beğenmezlik yapmazdık” dedi

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2021 yılı Temmuz ayı İş Gücü İstatistikleri’ni açıkladı. Türkiye'de işsizlik oranı, temmuzda bir önceki aya göre 1,4 puan artışla yüzde 12 seviyesinde gerçekleşti ve Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı 2021 yılı Temmuz ayında bir önceki aya göre 506 bin kişi artarak 3 milyon 902 bin kişi oldu.

İŞSİZLİK SORUNU VAR
Türkiye’de işsizlik rakamları artarken bir yandan da ‘İşsizlik sorunu yok, iş beğenmeme sorunu var’ eleştirileri yapılıyor. Konuyla ilgili düşüncelerini sorduğumuz gençler, Türkiye’de işsizlik sorunu olduğunu, mühendislik, öğretmenlik gibi bölümlerde okuyan kişilerin kendi alanlarında çalışmak isteyeceğini ve iş beğenmeme hakkına sahip olduğunu ifade etti.

Hayal Nur Savaşçı
“Türkiye’de işsizlik sorunu var. Biz gençler üniversiteden mezun olduktan sonra ne iş yapacağımızı, nerede iş bulabileceğimizi bilmiyoruz. Bu da gelecek konusunda sıkıntılar yaratıyor. Kafede işe girmek istiyorum. Saati 5 lira diyorlar. 10 saat çalışıp 50 TL almak istemiyorum. Boşa çalışmış gibi oluyor. İşçilere değer verilmiyor ki Türkiye’de. Değer verilseydi iş beğenmemezlik yapmazdık.”

Samet Korkut
“İşsizlik sorunu var. Ekonomik krizin nedenlerinden biri de bu. İşverenler sadece İŞKUR üzerinden çalıştırdıkları için vatandaş memnun olmuyor. Asgari ücret yetersiz. Çalışsa bile asgari ücretle geçinemiyor. İnsanlar çalıştıklarının karşılığını alamadıkları için işsizlik artıyor. Ucuz iş gücü çok arttı. İşverenler mültecileri ucuza çalıştırıyor. İşverenin bu işine geliyor. Umutsuzluk var insanlarda.”

Furkan Tatar
“İşsizlik sorunu var. Üniversite öğrencisiyim. İş bulmakta zorlanacağımı düşüyorum. Her ne kadar kendimizi geliştirmeye çalışsak da liyakatsizlik olduğu için iş bulamayacağımızı düşünüyoruz. Mühendislik okuyan birisi gidip kafede çalışıyorsa, öğretmen kuryelik yapıyorsa onu beğenmeyebilir tabi ki. İnsanlar saatlerce çalışıyor günlük 60 lira alıyor. Bunu beğenmemek en doğal hakkı.”

Alperen Çelik
“Çok fazla üniversite var Türkiye’de. Çok fazla mezun var ama buna oranla istihdam yok tabi. Üniversite sınavına hazırlanıyorum ben. Fizik bölümü okumayı düşünüyorum. İşsiz kalmamak için iyi bir üniversiteye gitmek istiyorum. İş beğenmemezlik olduğunu düşünmüyorum. Bu lüks değil. Bu bir hak. Herkes kendi okuduğu alanda çalışmak ister. Kimse emeğinin karşılığını da alamıyor zaten.”

 
Kaynak : Meltem Karakaş Kaya
Ariman web reklam 2
1000
icon
Necmi 21 Eylül 2021 18:37

Siz bı iş yeri açın bakalım kactane işçi calistirabileceksiniz gorelim

0 1 Cevap Yaz
selcuk 20 Eylül 2021 20:35

motor ehliyet i alın 200tl günlük alırsınız saati 20 tl

0 0 Cevap Yaz
Eses 20 Eylül 2021 09:28

İş yeri fırsatçılık yapıyor. Ama geçici olduklarını bildikleri içinde böyle ücret veriyor

0 0 Cevap Yaz
Cafer çelik 20 Eylül 2021 02:25

Sizin kafeden başka işe aklınız ermiyorsa ne yapalım. Meslek öğrenin meslekkkkkk. Para geliyormu gelmiyormu görün. Kabahat sizde değilsizin üzerinizden saltanat sürenlerde.

1 1 Cevap Yaz
Mert 19 Eylül 2021 23:38

Dostum garsonlukla vakit kaybetme. Varsa bütçen a2 ehliyetini al ve kuryelik yap. Eskişehir kışın -20'leri görüyor ama ben yapıyorum bu işi. Sen de yaparsın parası güzel

0 1 Cevap Yaz
eski.eskişehirli 19 Eylül 2021 23:10

Ben günde on lira vericem saatine hodri meydan yamyamlar geleceği açısından gençlerimizi kullanmayın

0 0 Cevap Yaz
Metin 19 Eylül 2021 17:05

Calışma kendileri yapsın o işi hak yemek saati 5lira gerek yok

0 3 Cevap Yaz
Alican 19 Eylül 2021 16:22

Bende işsiz bir genç olarak bu röportaja son noktayı koymak isterim. Ben şu yüzden iş beğenmiyorum; Hakkını vererek bir işte çalışsan bile hiç kimse kimsenin gerçek hakkını vermiyor. Herkes çalıştırdığı insanın önce her türlü maaş, yasal hak, mesai, sigorta gibi temelde basit ama zorunlu işçilik haklarını verirse yüzde yüz eminim bu ülkede yüksek oranda işsizlik azalır. Kimse bunun aksini iddaa edemez. Sorun iş beğenmeyenlerde değil, sorun gözü doymayanlardadır.

1 11 Cevap Yaz
Özay 19 Eylül 2021 16:12

Kardeşim üniversite hiç kimseye iş vaad etmez. Ama günde 10 saat bir insanı çalıştırıpta sadece 50tl vermekte insan onuruna yakışan bir davranış olmaz. Zira ayda sadece 1.500 liraya denk gelir, tatil günlerini çık 4 gün sadece 1.300tl ye denk gelir. Asgari ücret 2.825.90tl iken günlük 50 liraya hemde sigortasız ve saatlerce çalışmak akıl kârı bile değildir

1 10 Cevap Yaz
Sonra 19 Eylül 2021 16:05

Bazı terbiyesizler çıkıp diyo ki gençler iş beğenmiyo

5 6 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat