alexa
Fast Express tepe banner kampanya

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nden TÜLOMSAŞ açıklaması

Videoyu Aç Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nden TÜLOMSAŞ açıklaması
A
a

Eskişehir'deki TÜLOMSAŞ arazisi ile ilgili TCDD'nin yaptığı açıklamanın ardından Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nden de bir açıklama geldi.

Eskişehir haberleri

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer’in Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yaptığı konuşmada dile getirdiği TÜLOMSAŞ arazisi ile ilgili açıklama, 10 Ağustos 2020 tarihli yerel gazetelerde yer almıştır. 11 Ağustos 2020 günü (ertesi gün) ise TCDD 2. Bölge Müdürlüğü tarafından basında yer alan Milletvekili Utku Çakırözer’in konuşması ile ilgili bir açıklama yapılmıştır. Söz konusu açıklamada yer alan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’ne yönelik ifadeler, bu açıklamayı yapmamızı gerekli kılmıştır.

Öncelikle ifade etmek isteriz ki, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi TÜLOMSAŞ arazisi planları ile ilgili, üzerine düşen her görevi eksiksiz yerine getirmiştir. 28.01.2014 tarihinde TCDD ile Eskişehir Büyükşehir Belediyesi arasındaki protokole istinaden, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, 123 hektarlık TÜLOMSAŞ ve Gar arazisinin tamamının 1/5000’lik planını yapmış ve 14.05.2015 tarihinde Meclisinden geçirerek yürürlüğe sokmuştur.

Bunun üzerine TCDD belediyemize tekrar başvurmuş ve alanın tamamına yönelik 1/1000’lik planların yapılmasını talep etmiştir. Büyükşehir Belediyemizce TCDD’ye, 1/1000’lik plan yapma yetki ve sorumluluğunun bölgeyi ilgilendiren Odunpazarı ile Tepebaşı Belediyeleri’nde olduğu ve müracaatın bu belediyelere yapılması gerektiği bildirilmiştir.

Yasa gereği, 1/1000’lik imar uygulama planları, ilçe belediyeleri tarafından yapıldıktan sonra önce kendi meclislerinde kabul edilmekte, ardından Büyükşehir Belediye Meclisi’nin onayına sunulmaktadır. Diğer bir deyişle 1/1000’lik planların yapılması ilçe belediyelerinin görevidir.

TCDD, 1/1000’lik planların yapılmasını Tepebaşı Belediyesi’nden talep etmiş, Tepebaşı Belediyesi ise söz konusu 123 hektarlık alanın zemin jeoloji etütlerin olmaması nedeniyle, planın TCDD tarafından yaptırılıp kendilerine verilmesi ile çalışmaların başlatılabileceği belirtilmiştir.

Büyükşehir Belediyesi TCDD’ye ait söz konusu arazinin 1/5000’lik imar planları ile ilgili, üzerine düşen görevi eksiksiz yerine getirmiştir. Ancak, TCDD’nin söz konusu açıklamada, Büyükşehir Belediyemizi suçlayıcı ya da itham edici ve kuşku uyandırmaya yönelik ifadeler yer almıştır. Yani TCDD tam anlamıyla mugalata yapmıştır. Zira, Büyükşehir Belediyesi söz konusu haber ve yorumların hiçbir noktasında bulunmamış ya da konuyla ilgili bir açıklama yapmamıştır. TCDD tarafından durduk yerde ve gereksiz bir şekilde, Büyükşehir Belediyesi’nin itham edilerek, “görevini yapmadığı”nın ima edilmesini anlayabilmek mümkün değildir.

Bizce, TCDD tarafından yapılan ve belediyemize haksız ithamlarda bulunulan açıklamanın asıl odak noktası başkadır: 

Bundan bir süre önce, Ulus Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’nın hemen yakınına yapılmaya başlanan ve 1/5000’lik planda da bulunmayan, (şifahi olarak) “su deposu” olacağı belirtilen, bir inşaatın, Tepebaşı Belediyesi tarafından “inşaat ruhsatı alınmadan” “kaçak olarak” başlandığı için mühürlenmesidir. TCDD söz konusu kaçak inşaata başlarken, inşaat ruhsatı talebinde bulunmamıştır. Zira böyle bir başvuru yaptıklarında Tepebaşı Belediyesi 1/1000’lik planları talep edecek ve planlardaki düzenleme ışığında ruhsat verecek ya da vermeyecektir. Ancak bu alanla ilgili (aynı şekilde 123 hektarlık arazi ile ilgili) yapılmış 1/1000’lik plan bulunmamaktadır. TCDD’nin amacı, usulsüz olarak başlanan ve mühürlenen bu inşaat üzerindeki “yanlış ve kanunsuz işlemi” düzeltmektir. Genel Müdürlükçe 1/1000’lik planlar yapıldığı takdirde, kaçak yapıya da orada yer verilerek, “yanlış ve kanunsuz işlemin” “doğru işleme” dönüştürülebileceği hesaplanmıştır.

Aynı zamanda TCDD’nin açıklamasında kimi kasıtlı, yanlış ifadeler de kullanılmıştır. Örneğin, TCDD açıklamasında “İmar planı değişikliği talep eden ve yapmayan Büyükşehir Belediyesi” denilmektedir. Bu ifade bile, söz konusu açıklamayı yapan kişilerin olaya ne kadar uzaktan baktığı ya da kendilerinin, kamuoyunda pek bilinmeyen, bu bölgedeki bir yeşil alanda “ruhsatsız kaçak inşaat”a başlamaları sonucu yol açtıkları durumu, şimdi 1/1000’lik plana bağlatabilme çabalarının göstergesidir. Aynı şekilde, şu anda gündeme getirilmiyor olsa da, 1/1000’lik planlar yapıldığında, tapusu TCDD’ye ait olan ve Dumlupınar İlköğretim Okulu’nun hemen karşısında bulunan “çay bahçesi ve yeşil alan” yapılaşmaya açılabilecektir. Oysa, söz konusu yeşil alanın betonlaştırılarak yok edilmesine Eskişehir kamuoyu vicdanının razı olmayacağı da açıktır.

Eskişehir Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunulur. 
Arıman masaustu reklami
1000
icon
Ahmet 13 Ağustos 2020 19:11

Buyuksehir belediyesine gore bu sehirde kendi sorumlulugunda hicbirsey yok o zaman 1 katrilyon parayi napiyorsunuz

2 1 Cevap Yaz
Eses 13 Ağustos 2020 16:21

1/1000 lik planlar ilçe belediyelerinin yetkisindedir. TCDD bu konuda haksız. Ayrıca su deposu adı altında izinsiz inşaata başlamak ne demek. Burası dağ başı mı?

2 2 Cevap Yaz
Bir soru 13 Ağustos 2020 10:30

Bu haber ile ilgili savcılık tarafından yorum yasağı mı getirildi ? Yorum yok ilk yorumu siz yapın yazıyor ama niyeyse hiç yorumları yayınlamıyorsunuz ? Korkmayın kimseye sövmedik saymadık, iftirada yazmıyoruz. Nerdrn icap etti yorumları yok saymak ? Yoksa sizede gözdağı mı var yukarlardan ?

0 3 Cevap Yaz
Nasıl yaparım 12 Ağustos 2020 23:29

İlçe belediyelerine imar planı değişikliği için başvurmadan, başvuru yapmış olsa bile belediye meclisinden geçeceği veya geçmeyeceği oylamaya bağlı olan yasal bir ön başvuru şartını koskoca tcdd nin görmezden gelmeside pek düşündürücü... İşte bunlar hep, siyasi ve dar bir bakış açısı ile kurumlar arası iletişim ve işbirliğinin inatla reddedilmesinden kaynaklanıyor. Örnekleme yaparsak; Tcdd nin yaptığı emeklemeden yürümeye çalışmaktan başka bir şey değildir. Böyle davranmasının ardında yatan gerçek sebep ise kurumun bitaraf olamamasıdır. Siyaset başka şey, tarafsız kurum olmak başka şeydir.

0 2 Cevap Yaz
Abdullah 12 Ağustos 2020 22:57

Offf, belediye tcdd ye resmen dur, bak,dinle, geç demiş. Haklıda zaten, bak ne diyor; YASALARA GÖRE ÖNCE İLÇE BELEDİYELERİNDEN İMAR PLANI DEĞİŞİKLİĞİ BAŞVURUSU YAPILMASI VE BUNUN İLÇE BELEDİYELERİNİN MECLİSİNDE KABUL EDİLMESİ VE ONAYLANMASI ZORUNLUDUR. Kısacası Tcdd gömleği en baştan yanlış iliklemiş, sonrada bu gömlek yanlış üretilmiş deyip duruyor...

0 3 Cevap Yaz
Zafer Dönmez 12 Ağustos 2020 22:56

Her tarafı rant kokan işleme Büyükşehir Belediyesi'nin dur demesi alkışlanacak harekettir. Dini imanı para olan bu zihniyete dur demek dürüst ve vatan sever insanların işidir. Büyük şehir belediyesi,ni tebrik ediyorum.

0 3 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat