alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

Eskişehir Barosu'ndan istifaya davet

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir Barosu'ndan istifaya davet
A
a

Baro Çocuk Hakları İzleme Komisyonu Başkanı Av. İdil Burcu Polat: Derya Yanık’ın makamında konuk ettiği çocuğa, pedagojiden uzak, özensiz ve hukuka aykırı  tavır ve davranışlarını kabul etmiyor; istifaya davet ediyoruz

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı olarak atanan Derya Yanık’ın, 23 Nisan’da makamında ağırladığı 10 yaşındaki çocuğa ‘Ramazan dolayısıyla’ bir şey ikram etmediğini söylemesi ve çocuğun koruma evinde kaldığını dile getirmesine Baro Çocuk Hakları İzleme Komisyonunu tepki gösterdi. Komisyon Başkanı Av. İdil Burcu Polat, “Derya Yanık’ın makamında konuk ettiği çocuğa, pedagojiden uzak, özensiz ve hukuka aykırı  tavır ve davranışlarını kabul etmiyor; istifaya davet ediyoruz” dedi.
Baro hizmet binasında açıklamalarda bulunan Polat, “Mustafa Kemal Atatürk’ün tüm dünya çocuklarına armağanı olan ve her yıl coşkuyla kutlanmasını temenni etsek de son yıllarda ülkece coşkumuzun elimizden alındığı bu anlamlı günde, adet olduğu üzere sembolik olarak koltuğunu devreden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın makamında konuk ettiği çocuğa, pedagojiden uzak, özensiz ve hukuka aykırı tavır ve davranışlarını kabul etmiyor; istifaya davet ediyoruz. Görevi aile ve çocukları korumak olan bir bakanın, makamına davet ettiği çocuğun devlet korumasında olduğunu belirtmesi; Çocuk Haklarının temel dayanağı ve anayasası olan BM Çocuk Hakları Sözleşmesinin çocuğun üstün yararı, çocuğun özel hayatına saygı, çocuğun korunma hakkı ve devletin çocuğun korunmasına dair yükümlülüklerini ihlal ettiği gibi Çocuk Koruma Kanununa Göre Verilen Koruyucu ve Destekleyici Tedbir Kararlarının Uygulanması Hakkındaki Yönetmeliğin “Çocuklara ilişkin koruyucu ve destekleyici tedbir kararlarının alınması ile uygulanmasına ilişkin tüm süreçlerde çocuğun avukatı hariç olmak üzere çocuğun kimliği, adresi, fotoğrafları, yaşadığı travmalar gibi çocuğa ve yakınlarına ait her türlü bilgi ve bu bilgilerin yer aldığı rapor ve belgeler ile kayıtlar gizli tutulur. Yazışmalar gizlilik ilkesine uygun bir şekilde gerçekleştirilir.” Şeklindeki 26. maddesine ve Kişisel Verilerin Korunması Kanuna açıkça aykırı olduğu gibi vicdanen de kabul edilemez” ifadelerini kullandı.

GÜVENSİZLİK YARATACAK
Polat, “Yine makamına davet ettiği henüz 10 yaşındaki bir çocuğa; adeta oruç tutma zaruret ve yükümlülüğü altındaymış gibi din ve vicdan hürriyetine aykırı bir tavırla ikramda bulunmaması, akıllara koruma altındaki çocukların hangi baskı ve yönlendirmelere maruz bırakıldıkları sorusunu getirmiştir. Bu durum BM Çocuk Hakları Sözleşmesinin 12. Maddesi olan çocuğun kendi görüşlerini serbestçe ifade etme hakkına da açıkça aykırıdır. Çocuğu ifşa eden,  örseleyen ve sosyal medya tarafından yapılan paylaşımlarla da çocuğun unutulma hakkını açıkça elinden alan bu olayın, tüm kurumlardan daha hassas olması gereken,  çocuğu korumakla görevli bir bakan tarafından gerçekleştirilmiş olması kamuoyunda devletin kurum ve kuruluşlarına güvensizlik yaratacağı gibi bundan sonra yapılacak olası ihlallere de zemin oluşturacaktır” diye konuştu. 
 

 
Kaynak : Esra Ünlü
Ariman web reklam 2
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Comdata web reklamı
Eskişehir Kent Konseyi Ramazan Tebriği - web
Eskişehir Barosu Ramazan Bayramı tebriği - web
ESO Ramazan Bayramı tebriği web