alexa

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Cumhuriyet Tarihi Müzesi

Videoyu Aç Eskişehir Anadolu Üniversitesi Cumhuriyet Tarihi Müzesi
A
a

Eskişehir Anadolu Üniversitesi, Cumhuriyet Tarihi Müzesi ile kente en önemli eserlerden birini sunuyor. Peki Eskişehir Anadolu Üniversitesi Cumhuriyet Tarihi Müzesi'ne nasıl gidilir, giriş ücreti ne kadardır.

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Cumhuriyet Tarihi Müzesi binası, Eskişehir’in ana arterlerinden biri olan İki Eylül Caddesi’nin geleneksel konuk mimarisinin yoğun olduğu Odunpazarı bölgesine ulaştığı noktada bulunmaktadır. Birinci Ulusal Mimarlık Dönemi biçimleme anlayışını yansıtan cepheleri, genel kütle düzeni ile çarpıcı bir görünüm sergiler. Bina, son devir Osmanlı eğitim sisteminde yurt düzeyinde inşa edilen Numune Mekteplerinin bu kentteki ilk örneğidir.

Bina, Mimar Kemalettin tarafından Turan Numune Mektebi adı ile 1915-1916 yılları arasında inşa edilmiştir. 23 Nisan 1994 yılında Anadolu Üniversitesi tarafından hizmete giren üç katlı müzenin zemin katında Türkiye Cumhuriyeti’nin doğuşunu belgeleyen, Çanakkale Savaşları’ndan, Kongrelerden, Büyük Millet Meclisi’nden, İnönü Savaşları’ndan, Sakarya Savaşı’ndan, Büyük Taarruz’dan ve Cumhuriyetin ilk yıllarından 131 adet fotoğraf sergilenmektedir. Atatürk’ün çeşitli dönemlerine ait 51 adet portre, Kurtuluş Savaşı özeti ve inkılapları gösteren bir adet kolaj resim, Kurtuluş Savaşı ile ilgili pastel kuru boya karışımı iki adet resim, Birinci Dünya Savaşı’nda, Kurtuluş Savaşı’nda ve Cumhuriyet döneminde Türk donanmasında kullanılmış 7 adet gemi maketi ve bir kağnı sergilenmektedir. Müzenin birinci katında Atatürk’e ait 126 parça eşya ve eserler, 1925-1980 arası yerel gazeteler ve kütüphane bulunmaktadır. Müzenin bodrum katında Atatürk’le ilgili 48 adet belgeselin izlenebileceği 40 kişilik izleme salonu mevcuttur. Pazar günü randevu ile, Pazartesi hariç her gün 10.00-18.00 arası açıktır ve giriş ücreti yoktur.

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Cumhuriyet Tarihi Müzesi Adres: Paşa Mahallesi Atatürk Bulvarı No:11 Odunpazarı /Eskişehir 0 (222) 335 05 80
1000
icon
murat 22 Kasım 2017 14:10

burası tadilat bahanesiyle aylardır kapalı..

0 0 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat