alexa
Fast Express tepe banner kampanya

Çakıözer'den hükümete çağrı

Videoyu Aç Çakıözer'den hükümete çağrı
A
a

Çakırözer: “Ekonomik özgürlük olmadan basın özgürlüğü olmaz”

Ekonomide yaşanan duraklama ve artan döviz kuru nedeniyle olumsuz tablosu daha da kötüleşen basın sektörünün yok olmaması için yapılan öneri ve çağrılar giderek artıyor.

Yaşanan sorunlar ve artan kağıt krizi karşısında basının içinde bulunduğu durumun ayrıntılı profilini çıkaran CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, kağıt krizi karşısında acil çözüm bulunmazsa gazete ve kitap okumanın lüks hale geleceğini söyledi. Çakırözer, “Ulusal basından, yerel basına dergilerden yayınevlerine kadar etkisini iyiden iyiye hissettiren kâğıt sorunu artık memleket meselesi haline geldi. Bu sorun sadece basının sorunu değil, herkesin sorunudur. Hükümet giderek derinleşen bu krize ses vermelidir. Gazete ve kitap için kağıt üretimi stratejik öncelikli sektör olmalıdır” dedi.

Kağıt sektörünün dışa bağımlı olan Türkiye’de Euro ve Doların artması sonucu özellikle gazete, yayınevleri ve kağıdın kullanıldığı diğer sektörler krizle karşı karşıya. Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Gökhan Durmuş ile Meclis’te ortak basın açıklaması düzenleyen CHP’nin gazeteci Milletvekili Utku Çakırözer, döviz kuru karşısında artan kağıt fiyatları nedeniyle basın sektöründe yaşanan sıkıntıların had safhaya ulaştığını söyledi. Sorunların çözümüne ilişkin hazırladığı Araştırma Önergesi’ni Meclis Başkanlığı’na sunduğunu belirten Çakırözer, Cumhurbaşkanı ve Bakanlara acil önlemler alınması, yurttaşlara da gazete ve dergilerine sahip çıkması çağrısında bulundu.

Çakırözer, gazeteci kökenli tutuklu milletvekilleri Enis Berberoğlu, Eren Erdem ve tüm gazetecilere özgürlük isterken, artan kağıt fiyatları karşısında acil önlemler alınması gerektiğini vurguladı.

MEMLEKET MESELESİ OLDU
Kağıt meselesinin memleket meselesi haline geldiğinin altını çizen Çakırözer, “Soruşturmalar, tutukluluklar, yargılamalar, cezalar haber yapan gazetecileri zor durumda bırakırken, ortaya çıkan kağıt krizi bu sıkıntılara yenilerini ekledi. Ulusal basından, yerel basına dergilerden yayınevlerine, okul kitaplarına kadar etkisini hissettiren kâğıt sorunu bir memleket meselesi haline geldi. Bu sorun sadece basının sorunu değil kâğıt sorunu herkesin sorunudur ve acil çözümler üretilmelidir” dedi.

BERBEROĞLU, ERDEM VE TUTUKLU GAZETECİLERE ÖZGÜRLÜK
Tutuklu İstanbul Milletvekilleri Enis Berberoğlu’na özgürlük çağrısında bulunarak konuşmasına başlayan Çakırözer, “Milletvekilimiz Enis Berberoğlu 463 gündür haksız, hukuksuz özgürlüğünden mahrum. Gazeteci kökenli eski milletvekilimiz Eren Erdem ve yüzlerce gazeteci ailesinden, sevdiklerinden uzak, demir parmaklıklar ardında. Berberoğlu’nun yeri dört duvar değil meclis sıralarıdır. Haksız, hukuksuz tutuklu milletvekili, gazeteci, akademisyen ve tüm yurttaşlar için özgürlük talebimizi yeniliyoruz” dedi.
Gazete ve gazetecilerin yaşadığı sorunlara değinen Çakırözer, “Basın ve ifade özgürlüğünün yerler altına alındığı ülkemizde gazeteciler işinden atılıyor, davalarla karşı karşıya bırakılıyor, cezaevine konuyor. İşsizliğin en çok olduğu sektörlerin başında gazetecilik geliyor. Tüm bu sıkıntılar ortadayken şimdi de artan kağıt fiyatları gazete ve gazetecilerin sorunlarını giderek derinleştirdi. Ekonomik durumdan etkilenen bazı gazeteler, zam yapmak durumunda kalırken, bazı gazeteler kağıt bulunamadığı için birkaç gün basılmadı. Kitap fiyatları da arttı” dedi.

KAĞIDIN FİYATI YÜZDE YÜZ ARTTI
Kağıt sanayisine vurulan en büyük darbelerden birinin SEKA’nın özelleştirilmesi olduğunu hatırlatan TGS Genel Başkanı Gökhan Durmuş, “ 6 ay kadar önce kâğıdın tonunu 700 dolara alan gazeteler bunun karşılığında 2660 TL öderken, bugün aynı kâğıdın tonunu 850 dolara yani 5525 TL’ye alabilmekteler. Hem kâğıda yapılan zam hem de döviz kurlarındaki artış nedeniyle en önemli hammaddemiz olan kâğıdın fiyatı 6 ay öncesine göre yüzde 100’ün üstünde artmış durumdadır. Bu rakamlar peşin ödemeler için geçerlidir. Bir de kâğıdı 3-4 ay vade ile almak istiyorsanız bu rakamları yüzde 4 oranında da arttırmanız gerekmektedir. Bir ton kağıt ile sadece 14 bin adet gazete baskısı yaptığınızı düşünürseniz gazetelerin yaşadığı ekonomik sıkıntıyı anlamak daha kolay olacaktır” dedi.

GAZETELER ZAMLANDI, SAYFA SAYILARI AZALDI
Yaşanan durumu örneklerle sıralayan Durmuş ve Çakırözer,“Aydınlık Gazetesi bayram boyunca çıkmadı, yayınına 3 gün ara verdi. Sözcü Gazetesi bir ekini kapattı. Milli Gazete sayfa sayısını 16’ya düşürdü. Dünya Gazetesi 3.75 tl olan fiyatını 4.25 tl’ye, Sözcü Gazetesi 1.25 tl olan fiyatını 1.75 tl’ye, Birgün ve Cumhuriyet gazeteleri de 2 lira olan fiyatlarını 2.50 tl’ye çıkardı. Aktüel Arkeoloji Dergisi basımını ileri bir tarihe erteledi. Uykusuz Dergisi fiyatını 1 tl artırarak 5 tl’ye çıkarırken, Leman Dergisi ise dergiyi cep boyunda çıkarma kararı aldı. Aynı şekilde İzmir’de maliyet artışlarına daha fazla dayanamayan 7 yerel basın kuruluşu Pazar günleri çıkmama kararı aldı. Yeni Bakış, Ege Telgraf, Dokuz Eylül, Haber Ekspress, İlkses, Ticaret ve Yenigün gazetelerinin yönetim kademelerinde mali külfetten kurtulmak için 4 gün gazete çıkarmama yoluna gitti. Aydın’da 14 yıldır günlük yayımlanan Özgür Ses Gazetesi haftalık çıkma kararı aldı. Adana’da zaten düşük olan yerel gazete satışlarının daha da azaltıldığı dile getirilmekte” diye konuştu.

İŞSİZ GAZETECİ SAYISI ARTACAK
Kağıt, matbaa, dağıtım, personel giderleri, ajans aboneliği, telif gibi artan maliyetler yanında artan tiraj kaybı ve düşen ilan gelirlerinin bütün gazeteleri etkilediğini vurgulayan Çakırözer, bu koşulların sektörde zaten yüksek olan işsizlik riskini daha da arttırdığını belirterek, sektörde yeni istihdam yaratılamadığı gibi özellikle iletişim alanında lise ve üniversitelerinden mezun olan öğrencilerin staj yapacak yer bulamamalarına neden olduğunu söyledi.

KİTAP, GAZETE, DERGİ OKUMAK LÜKS HALE GELECEK
Kağıt sorunun devam ettiği takdirde gazete alıp okuyanların bir süre sonra parası yetmediği için okuyacak gazete bulamayacağını dile getiren Çakırözer, kağıt sorununun devam edeceği takdirde ortaya çıkabilecek ekonomik ve sosyal sorunları şu şekilde sıraladı:
“İnsanların kitap, dergi, gazete okuyamamaları ülkemizi karanlığa sürükleyecek. Gazeteler, dergiler, yayınevleri bir süre sonra işlevsiz hale gelecek. Kimi gazete kepenk kapatmayı düşünürken, kimi yayınevi de baskı sayılarını azaltmak zorunda kalacak. Sorun devam ederse aydınlar, yazarlar, akademisyenler kitaplarını basacak yayınevi bulamayacak. Kitap, gazete, dergi okumak bir lüks haline gelecek.  Tüm bu olumsuzluklar kültürel hayatın ortadan kaldırılması ve halkın haber alma hakkının engellenmesi sonucunu da ortaya çıkaracaktır.”

ÖNERİLERİNİ SIRALADI:
Sorunları çözümü konusunda Araştırma önergesi veren Çakırözer, CHP olarak çözüm önerilerini şu şekilde anlattı:

SEKA YENİDEN DEVREYE SOKULMALI
“Basın ve yayıncılık sektörünün desteklenmesi, kültür endüstrisinin korunması için yerli kağıt üretimi konusunda kapsamlı altyapı yatırımları gündeme alınmalıdır.  SEKA gibi devletin kendi kurumu yeniden devreye sokulmalı ya da gazete ve kitap için kâğıt üretimi öncelikli stratejik sektörler arasına alınarak bu yönde üretim yapan firmalar teşvik edilmeli ve bu firmaların üretimleri için yatırım ve hammadde kolaylıkları sağlanmalıdır. 

DÖVİZ KURU SABİTLENMELİ
Döviz kuru gazeteler ve yayıncılık sektörü için sabitlenmeli, kâğıt ithalatı için KDV vergisi yüzde 8’den yüzde 1’e düşürülmeli. Medya ve yayıncılık sektörünün devamlılığı için devlet kağıtta vergi ve sigorta primlerinde sübvansiyon uygulamalı. Yerel gazetelerin devamlılığının sağlanması için kamu reklam ve ilanlarında eşit ve adil dağıtım uygulanmalı.

BİK İLAN FİYATLARINI ARTTIRMALI
Basın İlan Kurumu ilan fiyatlarında artış yapmalı ve artış yaparken kağıdın artan maliyetini de dikkate almalıdır. İstanbul için 5000 adet, Ankara ve İzmir için 3000 adet ve diğer iller için belirlenen 300 adet zorunlu satış miktarı düşürülerek, gazetelerin basım yükünün hafifletilmesi gibi hayati tedbirler devreye sokulmalıdır.”
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat