alexa

Bu kareler bugün Eskişehir'de çekildi

Videoyu Aç Bu kareler bugün Eskişehir'de çekildi
A
a

Eskişehir'in Mihalıççık ilçesindeki Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğüne ait Çatacık Kızıl Geyik Üretme ve Gen İstasyonunda görevli Zekeriya Soğuk, geyiklerle kurduğu yakın iletişimle görenlerin ilgisini çekiyor.

İlk etapta Çatacık Kızıl Geyik Üretme ve Gen İstasyonuna getirilen 2 geyik yavrusunun bakımını üstlenen Soğuk, ilerleyen zamanlarda beş hektar alana sahip istasyondaki 27 kızıl geyikle kurduğu yakın iletişimle bölgede "geyik dostu" olarak anılmaya başlandı. 

Soğuk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, istasyondaki 27 geyiğin bakımından sorumlu olduğunu belirterek, geyiklerle arasında adeta gönül bağı kurduğunu kaydetti.

Sabah uyandığında sahanın etrafını kontrol ettiğini anlatan Soğuk, şöyle konuştu:

"Dönemlere göre farklılık gösteren saatlerde yemleme yapıyorum. Arada sırada ormana girip orada da geyikleri kontrol ediyorum. Geyikler beni gördüklerinde hemen yanıma geliyor. Bir ıslığımla yaklaşıyorlar. Emekli olsam bile onları bırakamam. Onlarla anlatılmaz duygular yaşıyorum. Onlarla dünya derdinden uzaklaşıyorum. Eşim geyiklere daha fazla önem verdiğim için bana kızıyor. Geyiklerle geçirmediğim günü eksiklik hissediyorum. Aklım sürekli geyiklerde."

Soğuk, "Boncuk", "Bekir" ve "Çapkın" adını verdiği geyikleri diğerlerine göre daha çok sevdiğine değinerek, "Boncuk" ve "Çapkın"ın yavruyken Beypazarı'ndan geldiğini ve onları kış ayında sobanın başında büyüttüğünü söyledi.

Geyikler için zorluklara da katlandığını anlatan Soğuk, "Bir defa kar fırtınası oldu. Geyikler aç kalmasın diye yem vermek için yola düştüm. 8 saat tipide kaldım ve ilerleyemedim." diye konuştu.
 

1000
icon
CELAL ÖNGEL 1 Aralık 2017 19:43

Yabani hayvanlarla bu kadar yakınlasmak bu hayvanların insanları zararsız algılama gibi bir ölümcül hataya düsmelerine neden olur Heleki bu konularda daha bilincli davranması gereken Orman görevlileri . Yaban hayvanları seviyorsanız onları insana alıstırmayın . Onlara dokunmayın. insan yaban hayatı için zararlıdır

0 0 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat