TOKİ konutlarının yapımı bilmeceye döndü!

AK Parti iktidarının Türkiye’de alt gelir grubuna yönelik TOKİ aracılığıyla 2005 yılında başlattığı toplu konut hamlesi, bazı yönleri eleştirilse de genel itibarıyla memnuniyet yarattı

27 Eylül 2023 06:39
A
a
Sütiş Eskişehir

AK Parti iktidarının Türkiye’de alt gelir grubuna yönelik TOKİ aracılığıyla 2005 yılında başlattığı toplu konut hamlesi, bazı yönleri eleştirilse de genel itibarıyla memnuniyet yarattı.

TOKİ’nin 2985 sayılı kanunla tanımlanan görevleri arasında, “Yurt içi ve yurt dışında doğrudan veya iştirakleri aracılığıyla proje geliştirmek; konut, altyapı ve sosyal donatı uygulamaları yapmak veya yaptırmak.

Doğal afet meydana gelen bölgelerde gerek görüldüğü takdirde konut ve sosyal donatıları, altyapıları ile birlikte inşa etmek, teşvik etmek ve desteklemek.

Ferdi ve toplu konut kredisi vermek, köy mimarisinin geliştirilmesine, gecekondu alanlarının dönüşümüne, tarihi doku ve yöresel mimarinin korunup yenilenmesine yönelik projeleri kredilendirmek ve gerektiğinde tüm bu kredilerde faiz sübvansiyonu yapmak.

Konutların finansmanı için bankaların iştirakini sağlayacak tedbirleri almak, bu amaçla gerektiğinde bankalara kredi vermek, bu hükmün uygulanmasına ilişkin usulleri tespit etmek” yer alıyor.

Buraya kadar tamam.

Peki Eskişehir’de kaç konut yaptı TOKİ?

İnternet sitesinde yer alan bilgilere göre kent merkezinde 2005’ten bu yana toplam 9 bin 70 konut tamamlandı. Odunpazarı’nda inşaatı halen süren 4 etap halinde toplam 3 bin 109 konut, Tepebaşı ilçesi Zincirlikuyu Mahallesi’nde kuraları 2020 yılında çekilmesine karşın inşaatına başlanmayan iki etap halinde 729 konut var.  

Henüz ihaleleri bile yapılmamış.

Kırsal ilçelerde ise toplam 869 konut yapılacak. 

Kimisinin inşaat seviyesi yüzde 96’ya ulaşmış, kimisinin ise daha inşaatı bile başlamamış.

Gelelim bu yazının asıl konusuna. 

Mesai arkadaşımız Volkan Kılınç, 2019 yılında ülke genelinde 200 bin, Eskişehir’de ise 2 bin 450 konut yapacağını açıklayan TOKİ’ye müracaat ediyor ve kura sonucu 3+1 konut hakkı elde ediyor.

Sorunlar da burada başlıyor. 2020 itibarıyla ne arayan var ne de soran. Ne, “şu zamanda inşaata başlanacak” diye bilgi veren var ne de inşaatın tam olarak nereye yapılacağını bilen.

Burada sözü Volkan Kılınç’a verelim:

TOKİ'nin 2019 yılındaki konut projesine 30 Aralık 2019 tarihinde başvurdum. Türkiye genelinde 100 bin konut, Eskişehir için de 2 bin 450 konut projesiydi. Odunpazarı ilçesi Mamuca Mahallesi'nde yapılacaktı. 

Kuralar çekildi ve 3+1 konut edinmeye asil olarak hak kazandım. 20190032702754 numaralı banka başvurumun bedeli olan bin lira ödeme de yaptım. 

Asil olarak hak sahibi olduğuma dair belge e-Devlet sayfamda mevcut. Ancak o tarihten bugüne yani neredeyse 3,5 yılı aşkın bir zamandır TOKİ'den ne bir tebligat, ne inşaatın şu zamanda başlayacağına dair haber, ne de taksit ödemelerinin miktarı ve ödeme zamanıyla ilgili bir bildirimde bulunuldu.

Benim durumumda olan 2 bin 450 kişi var. İnşaatın başlayıp başlamadığını da bilmiyoruz. Aynı durumdaki TOKİ hak sahipleri sosyal medyada bir sayfa oluşturmuş bile. 

Evlendim ama 3,5 yıl olmasına karşın evime taşınamıyorum. Tam bir bilmece. Verilen sözlerin yerine getirilmesini, en azından bir bilgilendirme yapılmasını istiyoruz.

Mesela, ödemeler nasıl olacak, taksit miktarı ne kadar olacak, peşinat ne kadar vereceğiz… Bunların hiçbiri bilinmiyor.

Bana bir ay içinde 400 bin lira peşinat yatırman gerektiği söylenirse, nereden bulacağım? O zamanki inşaat maliyetleriyle bugünkü bir değil. O zaman inşaat başlasaydı 15-20 bin lira peşinat yatırmam yeterli olacaktı. Ancak şu anda peşinat miktarının 400 bin liraya kadar çıkabileceği konuşuluyor.

Büyük mağduriyet içindeyiz. Bu sorunumuzun bir an önce çözülmesini, en azından durumumuza dair yetkililerin bilgilendirme yapmasını bekliyoruz."

Volkan Kılınç, mağdurlardan sadece biri.

TOKİ çok geç olmadan, söz konusu güven erozyonunun önüne geçmeli.

Umarım bu köşe yazımız, bir sorunun duyurulması ve çözüm odaklı bir gelişmeye vesile olur.

Kalın sağlıcakla.

 

 

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi